Trwa ładowanie...
d1qwfvz
d1qwfvz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Węglokoks Kraj chce umocnić się na rynku indywidualnych odbiorców węgla

Spółka Węglokoks Kraj, która w ub. roku przejęła dwie kopalnie, chce umocnić się na rynku indywidualnych odbiorców węgla. W kopalni Bobrek-Piekary ruszyła właśnie linia do jego paczkowania; docelowo tzw. ekogroszek będzie można kupić w sieciach handlowych i w internecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1qwfvz

Kryzys na rynku węgla, przejawiający się spadkiem jego cen oraz słabnącym popytem na ten surowiec, jest praktycznie niezauważalny w segmencie krajowych odbiorców indywidualnych, którzy kupują węgiel do ogrzewania domów. Węgiel ten osiąga znacznie wyższe od średnich ceny i jest poszukiwany na rynku.

Węgiel z kopalń Bobrek w Bytomiu i Piekary w Piekarach Śląskich, przejętych w ubiegłym roku przez Węglokoks i połączonych w jeden podmiot, należy do chętnie kupowanych. Gatunki: kostka, orzech i ekogroszek to prawie jedna trzecia całej produkcji kopalni (pozostała część to miały energetyczne). Z tego ok. 30 proc. to poszukiwany na rynku ekogroszek.

"Docelowo planujemy konfekcjonować 100 procent ekogroszku. Mamy w planach rozszerzenie dystrybucji o nowe kanały - duże sieci handlowe oraz własne kanały sprzedaży internetowej. Obecnie prowadzone są rozmowy na ten temat" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Węglokoksu Marzena Mrozik.

d1qwfvz

Uruchomiona w bytomskiej części kopalni linia do automatycznego paczkowania ekogroszku może zapakować 20 ton tego węgla na godzinę (800 worków o ciężarze 25 kg), siedmiokrotnie więcej niż było to możliwe dotąd. W planach jest już druga linia do paczkowania, a jeszcze w tym roku podobna inwestycja będzie gotowa w drugiej części kopalni, w Piekarach Śląskich; na potrzeby tej linii stanie tam hala produkcyjna.

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Węgiel został pod tym kątem przebadany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Ze wstępnych danych wynika, że spółka Węglokoks Kraj zakończyła 2015 r. dodatnim wynikiem finansowym. Przejęte od Kompanii Węglowej kopalnie, które od momentu włączenia do grupy Węglokoksu do końca ubiegłego roku wydobyły łącznie ponad 1,3 mln ton węgla, zostały niedawno połączone w jeden podmiot - tzw. kopalnię dwuruchową.

Węglokoks chce w tym roku zainwestować w swoją kopalnię. Jedną z jej specjalności ma być właśnie paczkowany węgiel dla indywidualnych odbiorców - ekogroszek, stosowany do ogrzewania domów czy jednostek komunalnych, a także tzw. grube i średnie rodzaje węgla, dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych.

d1qwfvz

W Kompanii Węglowej, która w maju zeszłego roku zbyła obie kopalnie na rzecz Węglokoksu, Bobrek i Piekary przynosiły straty; łącznie było to kilkaset milionów zł w ciągu kilku ostatnich lat.

Węglokoks Kraj należy do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu. Jest producentem węgla energetycznego o wysokich parametrach jakościowych, szczególnie poszukiwanego przez odbiorców przemysłowych innych niż energetyka zawodowa (ciepłownie, cukrownie, cementownie itp.) oraz odbiorców indywidualnych.

Inna spółka z grupy Węglokoksu - Polska Grupa Górnicza - ma niebawem przejąć 11 perspektywicznych kopalń restrukturyzowanej Kompanii Węglowej; wówczas w spółce mają pojawić się też inni, oprócz Węglokoksu, udziałowcy.

d1qwfvz

Podziel się opinią

Share

d1qwfvz

d1qwfvz