Trwa ładowanie...
d3c3zb9

WIBOR już na dnie

Ostatni komunikat Rady Polityki Pieniężnej oraz historyczne notowania wskazują, że doczekaliśmy się końca spadków stawki WIBOR.
Share
WIBOR już na dnie
Źródło: Thinkstockphotos
d3c3zb9

Ostatni komunikat Rady Polityki Pieniężnej oraz historyczne notowania wskazują, że doczekaliśmy się końca spadków stawki WIBOR.

Marcowa decyzja stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej – czytamy w komunikacie po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Gdy dodamy do tego kolejne zdanie: W ocenie Rady, istotne złagodzenie polityki pieniężnej dokonane w ostatnich miesiącach i na marcowym posiedzeniu Rady pozwoli na kształtowanie się inflacji w pobliżu celu w średnim okresie i jednocześnie sprzyja ożywieniu polskiej gospodarki., można wysnuć wniosek, że na razie to koniec obniżek stóp procentowych.

W reakcji na ostatnią decyzję RPP i komunikat po posiedzeniu, stawka WIBOR 3M obniżyła się o ok. 25 punktów bazowych, a potem zatrzymała na poziomie 3,46 proc. Każdy jej spadek to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych oraz dla potencjalnych kredytobiorców, bo wpływa na obniżenie oprocentowania kredytów oraz wzrost zdolności kredytowej. Gdy komunikat RPP i założenie, że to koniec obniżek stóp, połączymy z historycznymi notowaniami stawek WIBOR, można wysnuć wniosek, że dotarły one do dna.

d3c3zb9

Po ostatniej obniżce stóp w cyklu z lat 1998-1999 WIBOR 3M ustabilizował się na poziomie 13,2-13,3 proc., a w tym czasie stopa referencyjna wynosiła 13 proc. – różnica wynosiła więc 0,2-0,3 pkt proc. Podobnie było np. latem 2004 r., gdy przez ponad pół roku stopa referencyjna wynosiła 6,50 proc. a WIBOR 3M przez długi czas 6,80-6,90 proc. Niewiele później, od połowy 2006 r. do wiosny 2007 r. stopa referencyjna wynosiła 4,00 proc., a stawka WIBOR 3M przez większość czasu około 4,20 proc.

Z anomalią (ale wytłumaczalną) mieliśmy z kolei do czynienia po zakończeniu obniżek w połowie 2009 r. Przy stopie referencyjnej 3,50 proc. WIBOR 3M przez trzy kwartały utrzymywał się w okolicach 4,15-4,25 proc., czyli aż o 70 pkt bazowych ponad stopę procentową NBP. Ale rynek oczekiwał wówczas podwyżek stóp w związku z ożywieniem gospodarczym. Kiedy jednak oczekiwania te nie zostały spełnione WIBOR 3M obniżył się do książkowego 3,85 proc., czyli o 35 p.b. ponad główną stopę procentową.

Wygląda więc na to, że naturalna nadwyżka 3-mies. WIBOR-u nad stopą referencyjną w okresie stabilizacji stóp procentowych wynosi 25-40 punktów bazowych. Aktualnie jest to 21 pkt bazowych, co nieznacznie tylko wykracza poza ten przedział.

Marcin Krasoń

d3c3zb9

Podziel się opinią

Share
d3c3zb9
d3c3zb9