Trwa ładowanie...
d6tf23e
d6tf23e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wicepremier Janusz Piechociński z wizytą w Królestwie Niderlandów

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński w środę i czwartek przebywa z wizytą w Królestwie Niderlandów - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Temat jego rozmów to m.in. możliwość zintensyfikowania kontaktów gospodarczych pomiędzy naszymi państwami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d6tf23e

W środę uczestniczył w otwarciu konferencji turystycznej promującej Polskę "Move Your Imagination - Eye on Poland". Wziął też udział w "Dutch Polish Business Award 2014" propagującej dobre wzorce w polsko-holenderskich kontaktach handlowych.

Wieczorem wicepremiera czekają bilateralne spotkania polsko-niderlandzkie na szczeblu rządowym.

W planie wizyty Piechocińskiego są jeszcze spotkania z przedstawicielami niderlandzkiego biznesu z sektora energetycznego. A także udział w seminarium "Polityka klimatyczno-energetyczna, perspektywa do 2030 roku - stanowisko Polski", dot. postanowień przyjętych podczas październikowego szczytu Unii Europejskiej.

d6tf23e

UE określiła wtedy założenia swojej polityki klimatycznej na okres 2020-2030. Na mocy tych ustaleń do 2030 r. UE ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla o co najmniej 40 proc. w porównaniu z 1990 r. Jest to duże wyzwanie dla polskiego sektora energetycznego opartego na węglu, gdyż 90 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju pochodzi z węgla.

Dlatego szczególnie istotna jest decyzja szczytu dająca możliwość mniej zamożnym państwom unijnym (w których PKB wynosi niej niż 60 proc. średniej UE, czyli m.in Polsce) przekazania elektrowniom darmowych pozwoleń na emisję CO2. Ta grupa krajów będzie mogła skorzystać i podzielić między siebie także środki ze specjalnej rezerwy. Szacuje się, że Polska może otrzymać ok. 280 mln darmowych uprawnień. Ze środków otrzymanych przez nasz kraj z rezerwy będzie utworzony natomiast fundusz modernizacyjny dla energetyki.

UE wyznaczyła też cel dla udziału produkcji ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej w krajach Wspólnoty na poziomu co najmniej 27 proc. w 2030 r. Pomimo tego, że będzie on wiążący tylko na poziomie całej Unii, nie zaś dla poszczególnych krajów członkowskich, także ten cel stanowi duże wyzwanie dla zdominowanej przez węgiel polskiej energetyki.

Niderlandy są dziewiątym pod względem wartości obrotów partnerem handlowym Polski - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki. Resort szacuje, że wzajemne obroty pomiędzy Polską a KN osiągnęły w roku 2013 wartość ok. 12,23 mld euro, co stanowiło ok. 3,97 proc. całości międzynarodowej wymiany towarowej Polski. Wartość eksportu z Polski do KN wyniosła ok. 6,15 mld euro, a wartość importu z KN do Polski - ok. 6,07 mld euro. Niderlandy zajmują też drugie miejsce wśród inwestorów zagranicznych w naszym kraju. Na koniec 2013 roku inwestycje niderlandzkie w Polsce wyniosły 25,88 mld eur.

d6tf23e

Podziel się opinią

Share
d6tf23e
d6tf23e