Więcej zapłacimy za długi podatkowe

Podatnicy zapłacą wyższe odsetki od zaległości podatkowych. Fiskus łatwiej uzyska dane o osobach handlujących w Internecie.

Więcej zapłacimy za długi podatkowe

To najważniejsze zmiany wynikające z opublikowanych wczoraj przez Ministerstwo Finansów założeń nowelizacji ordynacji podatkowej.

Zmiana, którą odczują wszyscy, to podwyższenie odsetek od zaległości podatkowych. Dziś jest to 200 proc. podstawowej stopy kredytu lombardowego. Ministerstwo Finansów chce, aby było to o 2 punkty procentowe więcej. Skoro więc obecnie odsetki wynoszą 10 proc., to według nowych zasad sięgałyby 12 proc.

Ponadto MF chce ustanowić minimalną wysokość odsetek na poziomie 8 proc. Bez względu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej nigdy nie byłyby one niższe. Z uzasadnienia wynika, że wszystko to w celu zagwarantowania dyscyplinującego charakteru odsetek. Na tej zmianie skorzystałby nie tylko Skarb Państwa, ale i ZUS. Odsetki od zaległych składek na ubezpieczenia społeczne również naliczane są według przepisów ordynacji podatkowej.

Fiskus chce sobie też zapewnić lepszy dostęp do informacji o podatnikach. Dlatego banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą dwa razy w miesiącu przekazywały informacje o założonych i zlikwidowanych rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (dziś raz w miesiącu). Organy podatkowe łatwiej zdobędą dane osób, które podejrzewają o handel w Internecie. Do ich przekazania będą zobowiązane podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną. Regulacje mają mieć zastosowanie w sytuacjach prowadzenia przez reklamodawców niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej. Termin i forma przekazywania informacji zostaną określone przez ministra finansów lub upoważniony przez niego organ.

Uproszczona zostanie też wymiana informacji. Minister finansów będzie mógł upoważnić inne organy do doręczania pism podmiotom na terenie UE.

Kolejne ułatwienie dla organów podatkowych to możliwość prowadzenia postępowania przedwymiarowego bez wydawania postanowienia o jego wszczęciu.

Są też zmiany korzystne dla podatników. Propozycje uwzględniają wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2009 r. (sygn. P80/08). Wynika z niego, że wspólnicy rozwiązanej spółki cywilnej mają prawo składać korekty deklaracji VAT i uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Założenia przewidują także inne zmiany. Uproszczony będzie tryb publikacji wzorów elektronicznych deklaracji. Zostaną również doprecyzowane regulacje dotyczące terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, gdy postępowanie zabezpieczające zostało wszczęte w roku podatkowym, w którym przypada termin płatności.

Konrad Piłat
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)