Wiek emerytalny do zmiany? Ministra: to forma dyskryminacji
Ministra Katarzyna Kotula powiedział, że kwestia nierównego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn wymaga rozwiązania. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jej zdaniem jest to forma dyskryminacji.
Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula podczas rozmowy w RMF, wyraziła swoje zdanie na temat nierównego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. W jej opinii jest to forma dyskryminacji, która wymaga głębszego zastanowienia i znalezienia odpowiedniego rozwiązania.
Rząd na razie nie planuje zmian
Ministra Kotula zaznaczyła, że ani rząd, ani koalicja nie planują wprowadzać zmian w tej kwestii. Niemniej jednak zapowiedziała, że w nadchodzących latach jej prace, jak również działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będą skoncentrowane na przebudowie systemu emerytalnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15
Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać i w którą stronę należałoby równać wiek emerytalny – zauważyła Kotula, sugerując, że problem nierównego wieku emerytalnego może stać się znów aktualny w kontekście przyszłych zmian demograficznych.
W grudniu 2023 r. rząd przedstawił projekt, zgodnie z którym emerytura stażowa miałaby przysługiwać, niezależnie od wieku, osobom, które opłacały składki przez co najmniej 38 lat w przypadku kobiet i 43 lata w przypadku mężczyzn.
Projekt ten, jak podkreślono w uzasadnieniu, jest realizacją zobowiązania rządu z 7 czerwca 2023 r., kiedy to premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność". W ocenie wnioskodawców, proponowane rozwiązania są odpowiedzią na uzasadnione oczekiwania społeczne, a jednocześnie uwzględniają możliwości, które system emerytalny posiada i będzie posiadał.
Aktualnie obowiązujący system emerytalny przewiduje, że prawo do emerytury uzyskuje się po osiągnięciu określonego wieku - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że każda osoba, która była ubezpieczona emerytalnie, po osiągnięciu tego wieku ma prawo do emerytury. Wysokość emerytury zależy od długości okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Minimalna emerytura przysługuje, zasadniczo, kobietom z okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym co najmniej 20 lat i mężczyznom z co najmniej 25-letnim takim okresem.