Trwa ładowanie...
d3ne9pm
unia
23-06-2005 15:45

Wielka Brytania unijnym liderem w tworzeniu miejsc pracy

Wielka Brytania wyprzedza resztę Unii
Europejskiej, jeśli idzie o tworzenie miejsc pracy, oferuje też
lepsze warunki zatrudnionym niż USA - głosi opublikowany w
"Financial Times" raport brytyjskiego Instytutu ds.
Personelu i Rozwoju.

d3ne9pm
d3ne9pm

Wielka Brytania wyprzedza resztę Unii Europejskiej, jeśli idzie o tworzenie miejsc pracy, oferuje też lepsze warunki zatrudnionym niż USA - głosi opublikowany w "Financial Times" raport brytyjskiego Instytutu ds. Personelu i Rozwoju.

W raporcie podkreśla się, że dziesięciolecie reform społecznych w Wielkiej Brytanii doprowadziło do stworzenia "angielskiego modelu socjalnego", który łączy amerykańską elastyczność w sferze zatrudnienia z zaangażowaniem na rzecz równości społecznej w stylu skandynawskim.

Raport, opublikowany w przeddzień przemówienia Tony'ego Blaira na temat brytyjskiego przewodnictwa w UE, dostarcza dodatkowych argumentów rządowi w Londynie, który próbuje przekonać Unię do przyjęcia brytyjskich reform na rynku pracy.

"Wielu obserwatorów zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w kontynentalnej Europie uważa, że anglosaski model gospodarczy być może sprzyja wzrostowi i zwiększaniu zatrudnienia, ale niewiele oferuje pracownikom i osobom o niskich dochodach. Fakty dowodzą jednak, że specyficzna brytyjska polityka sterowanej elastyczności, zapewniania minimalnych standardów w miejscu pracy oraz związanych z pracą świadczeń społecznych służy zarówno interesom gospodarki jak i społeczeństwa" - podkreśla główny ekonomista Instytutu, John Philpot.

Raport częściowo potwierdza zarzuty pod adresem brytyjskiego systemu zatrudnienia jako preferującego długi czas pracy. Tydzień roboczy pracowników pełnoetatowych nad Tamizą liczy 44 godziny, w porównaniu ze średnią 40 godzin w UE. Dłużej pracują zazwyczaj zatrudnieni jedynie na Łotwie i w Polsce. W Wielkiej Brytanii pracownicy mają też krótsze urlopy niż w reszcie UE.

d3ne9pm

Pod względem wysokości zarobków Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce w UE za Luksemburgiem i Niemcami, ale przed Francją, Włochami i krajami skandynawskimi.

Jednocześnie, jak wynika z raportu przedstawionego przez brytyjski Kongres Związków Zawodowych (TUC), Wielka Brytania ma najwięcej w Unii pracowników czasowo zatrudnionych, którzy zarazem należą do najmniej chronionych socjalnie w całej wspólnocie. Tylko w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Holandii czasowo zatrudnieni nie mają takich samych praw płacowych jak pracownicy na stałych kontraktach, wykonujący podobną pracę.

d3ne9pm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ne9pm