Wielkanoc 2024. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę?
Święta wielkanocne w 2024 roku wypadają na przełomie marca i kwietnia. To dni ustawowo wolne od pracy i nauki. Osoby planujące przedświąteczne zakupy, powinny zadbać o ich odpowiednie zaplanowanie. Dzień przed Wielkanocą - w Wielką Sobotę - sklepy będą bowiem otwarte krócej. Do której?
Wielkanoc wypada w tym roku 31 marca. Dzień później obchodzony będzie natomiast Poniedziałek Wielkanocny. Oba te święta stanowią ważną część polskiej tradycji, są również najważniejszymi uroczystościami obchodzonymi przez chrześcijan. Podczas planowania zakupów na świąteczny czas, warto wziąć pod uwagę, że Wielka Sobota - choć nie jest dniem ustawowo wolnym - należy do uroczystości, podczas których obowiązuje ograniczenie handlu.
Wielka Sobota 2024. Godziny otwarcia sklepów reguluje ustawa
Działalność sklepów i innych punktów handlowych w czasie Wielkiej Soboty regulują przepisy Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jej treścią, w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także zlecanie tych czynności pracownikom jest zakazane po godzinie 14:00.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jajka za 25 gr czy jajka za 1 zł? Sprawdzamy, które wybiorą Polacy
Oznacza to, że w Wielką Sobotę, która w tym roku wypada 30 marca, sklepy zostaną zamknięte przed 14:00. Po tej godzinie działalność będą mogły prowadzić jedynie te punkty, które zostały wskazane jako wyjątki od zakazu handlu.
Handlowa Wielka Sobota z ograniczeniami. Jak będą otwarte sklepy w święta?
Ograniczenie sprzedaży, które zacznie obowiązywać w Wielką Sobotę o godzinie 14:00, potrwa przez całą Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny. W jego trakcie zrobienie zakupów będzie możliwe wyłącznie w punktach, których profil działalności jest zgodny z listą wyjątków od zakazu handlu.
Tę wskazuje natomiast artykuł 6 ustawy ograniczającej handel, zgodnie z którą otwarte 30 marca po godzinie 14:00 oraz 31 marca i 1 kwietnia mogą zostać między innymi stacje paliw, apteki, sklepy znajdujące się na dworcach i lotniskach, a także sklepy, w których sprzedaż jest prowadzona przez właściciela.