Wielkopolskie/Powstała najdłuższa regionalna sieć światłowodowa w kraju

Zakończyła się budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej (WSS). Ma ona blisko 4,6 tys. km. Wart ponad 410 mln zł projekt obejmie zasięgiem 3,27 mln mieszkańców oraz 257 instytucji administracji publicznej. WSS jest najdłuższą siecią regionalną w Polsce.

09.02.2015 15:35

W pełni funkcjonalna sieć ma zostać oddana do użytku pod koniec czerwca tego roku. W jej zasięgu znajdzie się 5,5 tys. miejscowości w regionie.

Powstanie WSS jest pierwszym etapem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych w województwie. Do WSS mają się podpiąć lokalni przedsiębiorcy telekomunikacyjni - to oni dostarczą internet mieszkańcom i firmom.

W poniedziałek w Poznaniu zorganizowano spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace przy WSS. Wziął w nim udział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Jak podkreślił minister, w Polsce uruchomiony został największy plac budowy pod inwestycje cyfrowe.

"Województwo wielkopolskie bardzo sprawnie realizuje ten projekt. Są województwa, które już skończyły prace budowlane, tj. pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, finiszuje Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Obok mamy kilka projektów, gdzie na jesieni ub. roku nie była jeszcze wbita łopata, to Małopolska, Podkarpacie, mamy wielki projekt na Mazowszu - to są wyzwania, które są przed nami. Mogę zagwarantować, że plan wybudowania 45 tys. km sieci światłowodowej pod punkty dystrybucyjne, które staną się miejscem budowy sieci dostępowej do odbiorców, będzie zrealizowany do końca września" - powiedział.

Budowa WSS należała do kluczowych projektów Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W 2009 r. samorząd województwa powołał spółkę WSS S.A. Jej zadaniem było zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja sieci światłowodowej na terenie regionu.

Jak powiedział w imieniu wielkopolskiego samorządu Leszek Wojtasiak, projekt WSS będzie generował kolejne duże inwestycje w regionie.

"W samej służbie zdrowia tylko w tym zakresie, gdzie instytucją właścicielską jest urząd marszałkowski wykorzystanie możliwości, które daje nam sieć szerokopasmowa, to jest inwestycja ponad 200 mln zł. W całej służbie zdrowia w regionie to może być wartość inwestycji przekraczająca pół miliarda zł" - powiedział Wojtasiak.

Wielkopolska sieć światłowodowa ma 4 tys. 594 km. Wybudowano 576 węzłów dostępowych, które znajdują się w każdej z 226 gmin województwa. Sieć dodatkowo jest oparta o 31 węzłów szkieletowych, które zlokalizowane są w każdym mieście powiatowym.

Infrastruktura zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcom terenów wiejskich oraz likwiduje wiele tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie komercyjnym dostawcą nie opłaca się budować podobnych sieci.

"Zamknięcie budowy kanalizacji teletechnicznej i światłowodów i części pasywnej było w grudniu ub. roku. Sprawdzaliśmy, czy wszystko zostało dobrze zbudowane, dziś uroczyście kończymy ten etap budowy. W połowie roku oddana zostanie do użytku w pełni funkcjonalna sieć, składająca się z części pasywnej i aktywnej, czyli również z urządzeń umożliwiających świadczenie usług teletransmisji, którymi najbardziej są zainteresowani mali operatorzy" - powiedziała prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej S.A. Anna Streżyńska.

Toczy się postępowanie dot. wyboru firmy, która dostarczy tzw. urządzenia aktywne. WSS jest po wyborze spółki, która będzie operatorem sieci. Operator w imieniu WSS ma sprzedawać usługi innym operatorom telekomunikacyjnym; planowane jest, że stanie się tak na przełomie II i III kwartału 2015 r.

W miejscach, w których istniała już sieć spełniająca standardy, WSS spółka nie dublowała infrastruktury, ale wykupywała lub dzierżawiła łącza. Projekt wymagał wybudowania prawie 2,4 tys. km kanalizacji telekomunikacyjnej - prace budowlane trwały 383 dni.

Powstanie sieci w 85 proc. zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej i zrealizowane przy udziale prywatnych firm. Aktualnie woj. wielkopolskie ma 25,17 proc. udziałów w sieci, spółka Inea 74,68, a Asta-Net Asta Group 0,15 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)