Wiemy, które produkty są zdrowe, ale ich nie kupujemy
Rozpoczyna się nowa kampania edukacyjna "Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to". Dzięki niej, mamy nauczyć się wybierać odpowiednie produkty.
Znamy opinie dietetyków dotyczące tego, co powinniśmy jeść na co dzień, ale nie kupujemy zalecanych produktów. W naszym koszyku znajdują się zupełnie inne niż te, które rekomendują eksperci. Tak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia przedstawionych podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Rozpoczyna się nowa kampania edukacyjna "Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to". Dzięki niej, mamy nauczyć się wybierać odpowiednie produkty. Przygotowano w tym celu odpowiednią aplikację o zapotrzebowaniu na wartości odżywcze, która pomoże podczas zakupów w sklepie.
Grażyna Skarżyńska z Instytutu Żywności i Żywienia podkreśla, że jesteśmy przywiązani do smaków, nie czytamy informacji o wartościach odżywczych kupowanych produktów umieszczonych na opakowaniach. Problemem jest rutyna codziennych zakupów. Nasze ulubione smaki powodują, że wybieramy produkty automatycznie.
Świadomy wybór produktu ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia - mówi profesor Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu. Trzeba się nauczyć się wybierać w obrębie tej samej grupy żywieniowej produkty najkorzystniejsze dla naszego zdrowia czyli z najmniejszą zawartością soli, cukru i tłuszczu.
Profesor zaznaczył, że niektóre artykuły spożywcze mają ewidentnie niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Są to słodycze oraz słodkie i słone przekąski, które w małej ilości dostarczają nam bardzo dużo kalorii i powodują otyłość.
Najczęściej czytaną przez nas informacją na produktach jest termin przydatności do spożycia.