Trwa ładowanie...
pieniądze

Wieś dostanie 4,5 mld euro z funduszu spójności

Cześć zadań dotycząca rozwoju obszarów wiejskich będzie finansowana z funduszu spójności, którym zarządza ministerstwo rozwoju regionalnego. Na ten cel ma być przeznaczone 4,5 mld euro - poinformował w czwartek dziennikarzy minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Share
Wieś dostanie 4,5 mld euro z funduszu spójności
Źródło: Thinkstockphotos
d3f6akj

Minister dodał, że kwota ta formalnie jeszcze nie została zatwierdzona przez Radę Ministrów, ale w dyskusji na posiedzeniu rządu ministrowie ją zaaprobowali. Oznacza to, że na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich będzie na lata 2014-2020 ok. 36,5 mld euro.

Kalemba podkreślił, że resort chce, by pieniądze z polityki spójności, które zostaną przekazane do marszałków województw na rozwój wsi, były "znaczone", czyli z góry przeznaczone na konkretny cel, tak aby można było kontrolować ich wydatkowanie.

Z polityki spójności mają być finansowane głównie projekty infrastrukturalne, ale także dotyczące reorientacji zawodowej - poinformowała wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel. Obecnie są one realizowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

d3f6akj

Jak zaznaczyła wiceminister, rozmowy między resortem rolnictwa a resortem rozwoju regionalnego w tej sprawie już się zakończyły i obecnie trwają konsultacje międzyresortowe projektu Umowy Partnerstwa. Wyjaśniła, że podstawowym dokumentem strategicznym na poziomie kraju będzie Umowa Partnerstwa, która musi być uzgodniona między Polską a Komisją Europejską. Obejmuje ona wydatkowanie funduszy strukturalnych, jak i pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz z programu rybackiego.

Gurbiel zaznaczyła, iż uznano, że przemysł rolno-spożywczy jest nowoczesny i kwalifikuje się jako "inteligentna specjalizacja", co oznacza, że może być wspierany z funduszu spójności. Z tej puli mogą być finansowane badania wdrożeniowe, jak też innowacyjne rozwiązania w firmach.

- Przewidujemy, że w ramach regionalnych programów operacyjnych, jak i w zakresie programu infrastruktura i środowisko będą pieniądze na projekty wodno-kanalizacyjne na wsi oraz na budowę dróg lokalnych - powiedziała Gurbiel. Dodała, że będą też pieniądze na budowę internetu szerokopasmowego.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego będzie można uzyskać pomoc na doradztwo, szkolenia, pomoc na powstawanie mikroprzedsiębiorstw na wsi. Rozwijane będą usługi skierowane do mieszkańców wsi m.in. świadczone poprzez sieć doradztwa rolniczego.

Rozwój obszarów wiejskich będzie realizowany zarówno z programu krajowego, jak i programów regionalnych.

Projekt Umowy Partnerstwa powinien jeszcze w tym miesiącu trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Natomiast programy regionalne powinny być przesłane do konsultacji międzyresortowych.

d3f6akj

Podziel się opinią

Share
d3f6akj
d3f6akj