WIG20 nadrabia zaległości
Wtorkowy komunikat FED zmienił nieco obraz rynku, ponieważ inwestorzy wyczytali z niego mniejsze prawdopodobieństwo wprowadzenia kolejnego programu luzowania ilościowego przez amerykański bank centralny ze względu na nieco lepszy stan gospodarki.
Dobrą wiadomością dla rynków akcji był fakt potwierdzenia chęci utrzymania niskich stóp procentowych w USA do końca 2014. Indeksy z Nowego Jorku zareagowały bardzo optymistycznie i zanotowały nowe szczyty obecnego roku, co jednocześnie daje poziomy niewidziane od 2008 roku. W środę reakcja giełd europejskich była pozytywna, aczkolwiek umiarkowana, ponieważ dzień wcześniej urosły już sporo. WIG20 z kolei zaskoczył in plus – tzn nadrabiał zaległości z wtorku, kiedy był wyraźnie słabszy od rynków globalnych. Po dodatnim starcie popyt szybko wydźwignął kurs indeksu na ok. 1,5% plusy i w tych rejonach trwały wahania przez kolejne godziny. Ciekawe było zachowanie nie akcyjnych globalnych aktywów – przede wszystkim rynek obligacji gwałtownie reagował na wtorkowe doniesienia z FED i rentowności długu dotąd przeważanego (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania) skokowo rosły. Ponieważ w kalendarium makro brakowało ważnych pozycji inwestorzy spokojnie konsumowali dobre nastroje niemal do końca sesji. Ostatnie godziny
na WGPW przebiegały co prawda pod znakiem lekkiej realizacji zysków, ale ostatecznie fixing podciągnął kursy i WIG20 zamknął dzień zyskiem 1,7% (2337 pkt), przy obrocie przeszło 1 mld PLN.
Środowa sesja na warszawskim parkiecie została zdominowana przez stronę popytową. W konsekwencji indeks szerokiego rynku zyskał blisko 1,5% przy obrotach sięgających 1,3 mln zł. Entuzjazm kupujących widoczny był już na samym początku sesji, kiedy to byki wystartowały z luką hossy, której zakres stanowić będzie aktualnie pierwszą strefę wsparcia. Wyrysowana w obrazie graficznym zmagań biała świeca umiejscowiona została na granicy oporu na 42 300 pkt a ostateczne zamkniecie wypadło znacznie powyżej szczytu z ostatniego dnia lutego. Bycza presja zwiększyła prawdopodobieństwo pokonania ostatniego szczytu już na starcie dzisiejszych notowań, chociaż w dużej mierze zależeć ono będzie od aktywności strony popytowej. We wzrostowy scenariusz wpisuje się także korzystny układ szybkich oscylatorów. RSI, po korekcie z początku marca, ponownie rozpoczął ruch wzrostowy a Composite Index pokonał swoje średnie. Dodatkowo, Derivative Oscillator przeszedł na dodatnią stronę skali. Dzisiejsza sesja zapowiada się zatem
pozytywnie, choć wobec bliskości istotnego oporu nie można nie doceniać strony podażowej, która będzie miała dziś wiele argumentów, aby blokować dalsze zwyżki indeksu.
Biuro Maklerskie Banku BPH