Trwa ładowanie...
dxarqri
dxarqri
Gospodarka

Wkrótce Enea rozpocznie due diligence w kopalni "Silesia"

W najbliższych dniach przedstawiciele koncernu energetycznego Enea mają rozpocząć due diligence, czyli badanie stanu przeznaczonej na sprzedaż kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach - poinformował rzecznik firmy Paweł Oboda.
Share
dxarqri

20 kwietnia Enea została dopuszczona do kolejnego etapu ogłoszonego przez Kompanię Węglową przetargu na sprzedaż majątku kopalni jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, że firma może złożyć wiążącą ofertę kupna kopalni.

_ Składając ofertę wstępną opieraliśmy się na danych zawartych w memorandum informacyjnym. Przed przygotowaniem oferty wiążącej chcemy jednak szczegółowo zbadać stan kopalni, poprzez due diligence. Powinno on rozpocząć się w najbliższych dniach _ - powiedział we wtorek PAP rzecznik.

Dodał, że trwa wybór firmy, która w imieniu Enei przeprowadzi due diligence. Nie sprecyzował, ile może potrwać badanie spółki i kiedy zostanie złożona ostateczna oferta. Intencją koncernu jest, aby stało się to możliwie szybko. Kompania Węglowa nie wyznaczyła terminu, w którym czeka na ofertę.

dxarqri

Równolegle z przygotowaniem oferty Enea zamierza podjąć rozmowy z działającymi w kopalni związkami zawodowymi. Umowa społeczna jest jednym z warunków przetargowych. Jak powiedział Oboda, Enea chce prowadzić uzgodnienia z partnerami społecznymi już na etapie przygotowania oferty, by propozycje socjalne mogły stać się jej częścią.

Związki działające w "Silesii" - jak deklarowali wcześniej ich przedstawiciele - popierają poszukiwanie inwestora dla wymagającej inwestycji kopalni. Związkowcy wyrażali zadowolenie, że rozmowy będą prowadzone właśnie z Eneą. Wcześniej związki wspierały zakończoną ostatecznie fiaskiem próbę sprzedaży kopalni szkockiej grupie Gibson.

Oferta Enei była jedną z dwóch, jakie wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszone w połowie lutego zaproszenie do składania ofert. Jednak ofertę szwajcarskiej firmy Mincomes odrzucono z powodu niespełnienia warunków formalnych.

Przedstawiciele Enei podkreślają, że złożenie oferty na "Silesię" to jeden z elementów realizacji strategii firmy, zmierzającej do budowy "łańcucha wartości" - od pozyskania paliwa po sprzedaż energii klientom końcowym. Kwota, jaką Enea zaoferowała za "Silesię", jest poufna.

dxarqri

Obecny przetarg jest drugim w tej sprawie. Poprzedni ogłoszono jesienią 2007 r., a unieważniono w lipcu 2008 r. z powodu niedopełnienia formalności przez jedynego oferenta - szkocką grupę Gibson. Oferowała ona za kopalnię ok. 250 mln zł (z VAT-em), wobec ceny wywoławczej w wysokości 111 mln zł. Tym razem ceny wywoławczej nie określono.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej mówili wcześniej, że tym razem możliwa jest nie tylko sprzedaż, ale i inne formy współpracy z inwestorem, np. wspólna spółka. Rzecznik Enei powiedział, że wstępna oferta koncernu dotyczyła kupna kopalni; jeżeli jednak w trakcie negocjacji pojawią się inne propozycje, Enea z pewnością je rozważy.

Przedmiotem oferty jest zorganizowana część przedsiębiorstwa. Formalnie nie jest to więc prywatyzacja, ale zbycie części majątku. Kompania zakłada, że jeżeli wszystkie procedury przebiegną zgodnie z planem, wynegocjowanie umowy sprzedaży powinno nastąpić nie później niż do końca tego roku.

Według wcześniejszych informacji KW, "Silesia" (formalnie część kopalni "Brzeszcze-Silesia") przynosi straty, a nakłady potrzebne na udostępnienie tam nowych złóż to ok. 1,3 mld zł. Kompania nie ma takich środków. "Silesia" to najmniejsza kopalnia KW, o niewielkim wydobyciu.

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri