WNE wzrósł w III kw. 08 - TNS OBOP
23.10.Warszawa (PAP) - W trzecim kwartale 2008 Wskaźnik Nastrojów
Ekonomicznych wyniósł o 0,3 pkt więcej niż w poprzednim kwartale,
co oznacza, że wzrostowy trend wskaźnika...
23.10.2008 | aktual.: 23.10.2008 14:13
23.10.Warszawa (PAP) - W trzecim kwartale 2008 Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych wyniósł o 0,3 pkt więcej niż w poprzednim kwartale, co oznacza, że wzrostowy trend wskaźnika utrzymuje się od maja 2004 - podał TNS OBOP w czwartkowym komunikacie.
"W połowie trzeciego kwartału 2008 r. Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych osiągnął 118,2 pkt. (wzrost w stosunku do poprzedniego badania o 0,3 pkt.)" - napisano w komunikacie.
Wartość Wskaźnika Samooceny Gospodarstw Domowych wzrosła do poziomu 121,2 pkt., co oznacza skok o 0,8 pkt. w stosunku do wyniku zanotowanego w drugim kwartale bieżącego roku.
"W tym czasie opinie Polaków o kondycji ekonomicznej kraju ponownie się pogorszyły, spowodowało to spadek wartości Wskaźnika Oceny Gospodarki o 0,2 pkt. do poziomu 114,5 pkt. Wartość Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych co prawda wzrosła w stosunku do poprzedniego kwartału, należy jednak podkreślić , że ten skok nie był aż tak duży i wyniósł 0,3 pkt" - napisano w komentarzu.
Zdaniem analityków TNS OBOP na taki stan rzeczy złożyło się m.in. pogorszenie opinii o stanie polskiej gospodarki oraz opinii na temat materialnych warunków życia ludności w naszym kraju w perspektywie trzyletniej.
Wyniki ankiety wskazują na fakt, że coraz więcej osób wypowiada się też negatywnie o aktualnej sytuacji własnego gospodarstwa domowego oraz o sytuacji własnego gospodarstwa w ciągu ostatnich 12. miesięcy.
"Z drugiej strony przybyło, choć nieznacznie, osób oczekujących poprawy sytuacji finansowej własnego gospodarstwa domowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy oraz pozytywnie wypowiadających się o możliwościach znalezienia pracy w Polsce. W porównaniu do poprzednich badań odnotowano także większą skłonność do inwestowania w dobra trwałego użytku oraz nieco mniejszy sceptycyzm odnośnie wzrostu cen w ciągu najbliższych 12 miesięcy" - napisano.
"Na przestrzeni dwóch ostatnich kwartałów na tym samym poziomie pozostała skłonność do oszczędzania" - napisano.
Analitycy wskazują na fakt, że w ciągu ostatnich czterech kwartałów wartość Wskaźnika Oceny Gospodarki była niższa niż wartość Wskaźnika Samooceny Gospodarstw Domowych. W trzecim kwartale różnica między nimi była wyższa niż wcześniej i wynosiła aż 6,7 pkt. Dlatego też poprawa nastrojów ekonomicznych Polaków nastąpiła głównie za sprawą zdecydowanie lepszych opinii o sprawach mikroekonomicznych.
W porównaniu do poprzedniego kwartału WSGD wzrósł o 0,8 pkt. i wyniósł 121,2 pkt., podczas gdy WOG spadł o 0,2 pkt. do poziomu 114,5 pk
Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 7-11 sierpnia 2008 r. na reprezentatywnej, losowej 1005-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15 roku życia. Maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości próby wynosi +/-3 proc., przy wiarygodności oszacowania równej 95 proc. (PAP)
mak/ gor/