Wojsko dla społeczeństwa (komunikat)
...
07.08. Warszawa - Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej informuje:
Na przełomie czerwca i lipca br. wojsko uczestniczyło w akcjach ratowniczych i usuwania skutków powodzi w województwach podkarpackim, opolskim i dolnośląskim. Ogółem w akcjach tych udział wzięło 195 żołnierzy z pododdziałów inżynieryjnych Wojsk Lądowych i Inspektoratu Wsparcia SZ. Do głównych zadań należały: ewakuacja mienia, oczyszczanie (udrażnianie) koryt rzek, wypompowywanie wody z zalanych obiektów oraz odbudowa zniszczonej infrastruktury.
Po przejściu fal powodziowych żołnierze przystąpili do prac nad odbudową niektórych obiektów. Do końca lipca br. oddali do użytku 2 mosty i 3 kładki:
- w Jaszkowej Dolnej tymczasowy most o dł. 10 m (oddany 28 lipca br., zadanie realizowała 1. Brygada Saperów w Brzegu);
- w Dziewiętlicach tymczasowy most o dł. 12 m (oddany 18 lipca br., 6. Ośrodek Przechowywania Sprzętu z Głogowa);
- w Kłodzku kładkę pieszo-jezdną o dł. 12 m (oddaną 13 lipca br., 1. Brygada Saperów w Brzegu);
- społeczeństwo przekazano również dwie inne kładki dla pieszych, każda o dł. 10 m (oddane 28 lipca br., 1. Brygada Saperów w Brzegu).
Planowana jest budowa kolejnych obiektów:
- most w Ropczycach o dł. 15 m oraz kładka dla pieszych o dł. 12 m. Zadania te realizować będzie 12. Ośrodek Przechowywania Sprzętu w Nisku;
- mosty w Osobnicy i Błażkowej. Termin rozpoczęcia - październik br. Prace wykona 12. Ośrodek Przechowywania Sprzętu w Nisku;
- most tymczasowy w Gierałcicach o dł. 18 m. Termin rozpoczęcia - sierpień br. Prace wykonają żołnierze z 6. Ośrodka Przechowywania Sprzętu w Głogowie.
Na budowę wszystkich powyższych obiektów zgodę wyraził Minister Obrony Narodowej. Władze samorządowe miejscowości Strużnica, pow. jeleniogórski, gdzie minister Bogdan Klich osobiście przebywał, nie skorzystały z pomocy żołnierzy przy budowie mostu, wysyłając do ministra list z podziękowaniami za gotowość wojska do udzielenia pomocy.
Ponadto, w ramach działalności planowej, nie związanej z akcjami przeciwpowodziowymi, do 31 lipca 2009 r. pododdziały wojsk inżynieryjnych, za zgodą Ministra Obrony Narodowej zbudowały 4 mosty stałe oraz zorganizowały 3 przeprawy pontonowe w miejscowościach: ?
- Tarnów - kładka dla pieszych na rz. Biała, (dł. 17 m), prace prowadził 12. Ośrodek Przechowywania Sprzętu w Nisku; ?
- Bobrowice - kładka na rz. Bóbr, (dł. 23 m), prace prowadził 5 batalion saperów. Zakończono 29 lipca br.;
- Kołaczyce - most na rz. Wisłok, (dł. 102 m), prace prowadził 12. Ośrodek Przechowywania Sprzętu w Nisku;
- Włodawa - most na rz. Włodawka, (dł. 32 m), prace prowadzi 1 batalion drogowo-mostowy. Budowę rozpoczęto 20 lipca br.;
- Szczecin - most pontonowy na rz. Odra Zachodnia oraz pomost cumowniczy na rz. Łasztownia w ramach zabezpieczenia SAIL SZCZECIN 2009 (dł. 220 m), - prace prowadził 5 pułk inżynieryjny;
- Kołobrzeg - most pontonowy na rz. Parsęta (ok. 55 m), prace prowadzi 5 pułk inżynieryjny. Termin realizacji: 29.06-01.09.2009 r.;
- Wolin - most pontonowy na rz. Dźwina (dł. 80 m ), prace prowadził 8 bsap Marynarki Wojennej. Termin realizacji: 20.07-02.08 2009 r.
W najbliższym czasie, na prośbę administracji publicznej i organizacji pozarządowych, wojska inżynieryjne podejmą budowę kolejnych obiektów:
- Kryłów - most pontonowy na rz. Bug (dł. 25 m), w ramach zabezpieczenia Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, prace wykona 1 batalion drogowo-mostowy, w terminie 25-30 sierpnia br.;
- Cybinka - przeprawa desantowa na rz. Odra, w ramach festynu Polsko-Niemieckiego, prace wykona 5 batalion saperów.
Innym ważnym obszarem działalności wojsk inżynieryjnych jest oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Żołnierze 35 patroli rozminowania, działających na terenie całego kraju, w pierwszym półroczu 2009 r.:
- przyjęli 3209 zgłoszeń (średnio 18 zgłoszeń na dobę).
- usunęli 167 689 różnych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Koszt funkcjonowania systemu rozminowania w pierwszym półroczu wyniósł 7 788 800 zł.
Ponadto, w związku z planowanymi obchodami 70-rocznicy wybuchu II wojny światowej, podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki wystąpił z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o oczyszczenie terenu Westerplatte (ok. 10 ha). Początkowo prace te prowadziła firma cywilna, ale przyznała, że nie jest w stanie poradzić sobie z nagromadzonymi na Westerplatte niewypałami i niewybuchami. Obecnie zadanie to wykonują pododdziały inżynieryjne Marynarki Wojennej. Prace rozpoczęto 3 sierpnia, potrwają one do 25 sierpnia br.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kno/