Trwa ładowanie...
d2n2lfd

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ kończy etap inwestycji

Po czterech latach od rozpoczęcia budowy infrastruktury naukowej Wrocławskie Centrum Badań EIT+ kończy etap inwestycji. Ośrodek, będący miejscem badań nad nowymi technologiami i platformą współpracy nauki z biznesem, skupia dziś m.in. około 40 laboratoriów bio- i nanotechnologicznych.

Share
d2n2lfd

W Centrum prowadzonych jest obecnie 59 projektów badawczych, których efekty mają znaleźć zastosowanie w przemyśle i biznesie. Dotąd opracowano tu kilkadziesiąt nowych technologii; blisko 50 z nich poddano zgłoszeniom patentowym, z czego osiem już opatentowano. Na środę zaplanowano symboliczne podsumowanie dotychczasowych efektów przedsięwzięcia.

WCB EIT+ to największa inwestycja infrastrukturalną dla nauki i biznesu zrealizowana na terenie wrocławskiego Kampusu Pracze. Jej pomysłodawcy są przekonani, że będzie to jedno z kluczowych nowych miejsc na innowacyjnej mapie Polski. Opracowane tu rozwiązania mają trafić do praktyki przemysłowej, podnosząc tym samym innowacyjność krajowej gospodarki.

"Obecnie kończy się etap inwestycyjny, a rozpoczyna nowy okres samodzielnej działalności. Od początku Kampus miał być miejscem łączącym zaawansowane badania nad nowymi technologiami z wdrażającym je przemysłem" - przypomniał prezes Centrum prof. Jerzy Langer.

Centrum ma dziś 96 pracowników naukowych, ale w prowadzone tu badania i projekty zaangażowane są setki osób - ponad 300 pracowników WCB EIT+ i blisko tysiąc współpracowników - naukowców, pracowników badawczych oraz studentów, głównie uczelni wrocławskich i instytutów Polskiej Akademii Nauk.

d2n2lfd

Jak powiedziała PAP rzeczniczka WCB EIT+ Klaudia Piątek, w ciągu czterech lat w Kampusie Pracze powstało ponad 20 tys. m kw. przestrzeni laboratoryjnej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt pomiarowy. To m.in. laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, chromatografii gazowej, mikroskopii konfokalnej, badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów.

Ostatnie z oddanych do użytku laboratoriów to otwarte we wrześniu pomieszczenia typu cleanroom, służące do badań w sterylnych warunkach materiałów wrażliwych na zanieczyszczenia i wpływ warunków zewnętrznych. Jego budowa kosztowała 35 mln zł.

Największe projekty badawcze realizowane przez WCB EIT+ to: wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach - NanoMat oraz Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne - BioMed. Z kolei największym projektem infrastrukturalnym jest Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Łączna wartość tych trzech przedsięwzięć to ponad 852 mln zł, z czego 710 mln zł pochodzi ze środków unijnych oraz budżetu państwa.

Władze WCB EIT+ podkreślają, że instytucja współpracuje z dużymi firmami z Wrocławia i Dolnego Śląska, w tym z KGHM Polska Miedź. Trwają również starania, by w sąsiedztwie WCB EIT+ powstała pierwsza w Polsce specjalna strefa ekonomiczna nowej generacji (SSE 2.0), gdzie miałby inwestować przede wszystkim firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową. SSE 2.0 miałby powstać na ponad stuhektarowej niezagospodarowanej przestrzeni inwestycyjnej w bezpośrednim sąsiedztwie Kampusu Pracze, jako podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

d2n2lfd

WCB EIT+ powstało w 2007 r. Spółka ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław.

d2n2lfd

Podziel się opinią

Share
d2n2lfd
d2n2lfd