Trwa ładowanie...
d25zzga
21-10-2016 16:04

WSA oddalił skargę PL Holdings oraz Abrisu na KNF dot. FM Banku PBP

Warszawa, 21.10.2016 (ISBnews) - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) oddalił w całości skargę PL Holdings S.a.r.l. oraz Abris Capital Partners Limited na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z 24 lipca 2014 r. dotyczącą zakazu wykonywania prawa głosu z akcji FM Banku PBP przez Abris Capital, podała Komisja.

d25zzga
d25zzga

"W ustnych motywach uzasadnienia wyroku WSA wskazał, że w zakresie prowadzonego przez KNF postępowania administracyjnego nie doszło do naruszenia przepisów prawa procesowego i materialnego" - czytamy w komunikacie.

KNF nakazała w listopadzie 2014 roku zbycie wszystkich akcji FM Banku PBP SA posiadanych przez PL Holdings s.a.r.l. w terminie do dnia 30 kwietnia 2015 r. w związku z niewypełnianiem przez PL Holdings s.a.r.l. oraz Abris-EMP Capital Partners Limited zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF, co w ocenie Komisji ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku.

Komisja przypomniała wówczas, że 24 lipca 2014 r. utrzymała w mocy decyzję KNF z 8 kwietnia 2014 r. w części dotyczącej zakazu wykonywania prawa głosu z akcji FM Bank PBP SA przez PL Holdings s.a.r.l. oraz Abris-EMP Capital Partners Limited oraz uchyliła decyzję KNF z dnia 8 kwietnia 2014 r. w części dotyczącej nakazu zbycia wszystkich akcji FM Bank PBP SA posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l. w terminie do 31 grudnia 2014 r. i umorzyła postępowanie w tej części. Uchylenie nakazu zbycia akcji banku było związane wyłącznie z kwestiami formalnoprawnymi i nie zmieniało faktu niedochowania przez PL Holdings s.a.r.l. oraz Abris-EMP Capital Partners Limited zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF.

W maju 2014 r. fundusz private equity Abris Capital Partners - jako większościowy akcjonariusz FM Banku PBP - złożył oficjalną notyfikację do ministra skarbu i ministra spraw zagranicznych w związku z decyzją KNF nakładającą na fundusz zakaz wykonywania prawa głosów z akcji banku oraz nakaz ich sprzedaży do końca tego roku. Fundusz domagał się naprawienia przez państwo polskie szkody, jaką poniósł wskutek tej decyzji.

d25zzga

Abris Capital Partners jest niezależną firmą zarządzającą funduszami private equity. Skupia się na możliwościach, jakie dają przedsiębiorstwa średniej wielkości w głównych państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Horyzont inwestycji funduszu jest długoterminowy i wynosi średnio 3-5 lat.

PL Holdings S.?r.l. w kwietniu 2015 r. sprzedała wszystkie swoje akcje w FM Banku PBP na rzecz podmiotu zależnego funduszu zarządzanego przez AnaCap Financial Partners, podał Abris. Cena, po jakiej AnaCap nabył akcje FM Banku nie została ujawniona.

(ISBnews)

d25zzga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25zzga