Trwa ładowanie...
d2vhfd1

Wskaźnik PMI dla Polski spadł do 52,8 pkt w grudniu, zgodnie z oczekiwaniami

Warszawa, 02.01.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 0,4 pkt m/m i wyniósł 52,8 pkt w grudniu 2014 r., poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Share
d2vhfd1

Konsensus rynkowy wynosił 52,8 pkt.

"Wskaźnik PMI w grudniu pozostał powyżej neutralnego progu trzeci miesiąc z rzędu, odnotowując wartość 52,8, nieco niższą od listopadowego poziomu 53,2. Wartość ta jest zdecydowanie powyżej średniej z badań, która wynosi 50,1 i sygnalizuje wyraźną poprawę warunków w sektorze. W IV kwartale średnia wartość wskaźnika wynosiła 52,4 i była wyższa od średniej za III kwartał - 49,3" - czytamy w komunikacie.
Największy wpływ na poprawę warunków w sektorze w grudniu miał dalszy wyraźny wzrost liczby nowych zamówień, podkreśla Markit.

"Po zdecydowanym przyspieszeniu w listopadzie, w najnowszym okresie badań tempo wzrostu nieznacznie osłabło. Nadal jednak pozostało większe niż średnia z badań, które rozpoczęto w połowie 1998 roku. Wzrost eksportu wspierał ogólną liczbę otrzymanych nowych zamówień, jednak w mniejszym stopniu niż w listopadzie" - napisano w materiale.

d2vhfd1

Wzrost wielkości produkcji w grudniu utrzymał się trzeci miesiąc z rzędu, a tempo wzrostu w najnowszym okresie badań nie uległo zmianom w porównaniu do listopada, kiedy było na najwyższym poziomie od ośmiu miesięcy, zaznaczyli analitycy.

"Zaległości produkcyjne w polskim sektorze przemysłowym wzrosły po raz pierwszy od maja 2011 roku, sygnalizując rosnącą presję na wydajność. Z kolei zapasy wyrobów gotowych zmniejszyły się dwunasty miesiąc z rzędu" - czytamy dalej.

Liczba miejsc pracy w sektorze wzrasta nieprzerwanie od sierpnia 2013 roku, a tempo wzrostu w grudniu było największe od kwietnia.

(ISBnews)

d2vhfd1

Podziel się opinią

Share
d2vhfd1
d2vhfd1