Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu '10 wyniósł 54,7 pkt. vs 53,8 pkt w sierpniu - HSBC
...
01.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu 2010 roku odnotował wzrost do 54,7 pkt. wobec 53,8 pkt. w sierpniu w - podał HSBC.
"Wrześniowe dane HSBC opracowane przez Markit dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazały, że tempo wzrostu w sektorze nadal rosło. Miesięczna poprawa warunków gospodarczych była największa od prawie czterech lat, a III kwartał zakończył się najlepszym wynikiem od II kwartału 2007 roku. Główny Wskaźnik HSBC PMIt Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych wzrósł do poziomu 54,7, najwyższego od listopada 2006 roku" - napisano w komentarzu.
Z badań wynika, że ilość nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów rosła w najszybszym tempie od marca 2007 roku.
"Poziom nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie od października 2009 roku. Tempo wzrostu ilości całkowitych nowych zamówień i zamówień eksportowych pozostało znacznie większe niż średnie z badań długoterminowych" - dodano.
We wrześniu znaczny wzrost ilości nowych zamówień wpłynął na duże zwiększenie produkcji w sektorze przemysłowym. Tempo wzrostu przyspieszyło nieznacznie i było największe od listopada 2009 roku.
"Wyraźne tempo wzrostu produkcji we wrześniu wpłynęło na ogólny spadek zaległości, pomimo szybszego wzrostu ilości otrzymanych nowych zamówień. Jednak tempo spadku zaległości produkcyjnych było niewielkie. Firmy zwiększyły aktywność zakupową w najszybszym tempie od września 2007 roku, co przyczyniło się do zwiększenia presji na dostawców i znacznego wydłużenia czasu dostaw" - napisano w komentarzu.
We wrześniu utrzymał się wzrost zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym. Po raz pierwszy od kwietnia 2008 roku zatrudnienie wzrosło dwa miesiące z rzędu. Ponadto tempo tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze było największe od lipca 2007 roku.
"We wrześniu wzrostowi popytu towarzyszył wzrost presji inflacyjnej. Tempo inflacji kosztów produkcji znacznie przyspieszyło i było dość wyraźne w kontekście danych historycznych. Wymieniano wiele środków, które podrożały, m.in.: zboża, papier, metale i plastik. We wrześniu szósty miesiąc z rzędu odnotowano inflację cen wyrobów gotowych. Tempo jej wzrostu przyspieszyło do najwyższej wartości od trzech miesięcy, jednak pozostało słabsze niż tempo wzrostu inflacji kosztów produkcji, odzwierciedlając presję konkurencyjną na rynku - napisano. (PAP)
mak/ ana/