Wskaźnik Rynku Pracy sugeruje dalsze pogorszenie sytuacji

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia w lutym po raz kolejny z rzędu wzrósł. Co więcej, wskaźnik rośnie coraz szybciej.

Wskaźnik Rynku Pracy sugeruje dalsze pogorszenie sytuacji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.03.2009 | aktual.: 03.03.2009 14:49

Oznacza to ustawiczne pogarszanie się perspektyw rozwoju sytuacji na rynku pracy, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Przewidujemy, że negatywne zmiany będą się nasilały, co znajdzie swój wyraz w stosunkowo szybkim spadku zatrudnienia i wzroście stopy bezrobocia w nadchodzących miesiącach. [...] Wzrost bezrobocia w głównej mierze wynika z pogorszenia koniunktury gospodarczej" - głosi raport.

BIEC zauważa, że koniunktura gospodarcza pogarsza się w sferze realnej od niespełna roku, a stopa bezrobocia zwiększa się z tego powodu od dwóch miesięcy. Wydaje się więc, że przedsiębiorcy, przede wszystkim z sektora przetwórstwa przemysłowego, powoli wyczerpują środki zapobiegające zwolnieniom, takie jak zmniejszanie czasu pracy, przymusowe urlopy, czy w niektórych przypadkach obniżki płac. Nastroje gospodarcze menedżerów firm dotyczące ocen ogólnej koniunktury gospodarczej załamały się.

"Pesymistyczne prognozy dotyczące ogólnego klimatu koniunktury negatywnie wpływają na nastroje dotyczące przyszłego stanu zatrudnienia. W ostatnich miesiącach pogarszają się one bardzo. Przedsiębiorcy najprawdopodobniej nabrali pewności, że spowolnienie gospodarcze jest już faktem i że racjonalizacja zatrudnienia poprzez zwolnienia jest konieczna" - podsumował BIEC.

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)