Wsparcie na eurodolarze utrzymane
Waluta amerykańska kontynuowała w czwartek wzrosty w stosunku do większości walut. Przez większą część dnia notowania eurodolara utrzymywały się w węższym zakresie, po czym kurs wyłamał się dołem poniżej poziomu 1,2830, ustanawiając nowe minimum dzienne.
13.02.2009 10:58
Do umocnienia dolara przyczyniły się z pewnością lepsze dane na temat sprzedaży detalicznej, gdzie sprzedaż w styczniu wzrosła o 1,0%, natomiast sprzedaż detaliczna bez aut wzrosła o 0,9% , obie w ujęciu miesiąc do miesiąca. Były to pierwsze lepsze dane na temat sprzedaży, jakie napłynęły z USA od dłuższego czasu. Lepsze dane, a także informacją, że administracja Obamy pracuje nad programem dopłat do kredytów hipotecznych dla pożyczkobiorców mających problemy z ich spłatą poprawiły nastroje na Wall Street w końcówce sesji.
Na rynku krajowym utrzymywała się presją na złotego. Złoty ustanowił nowe minimum lokalne w stosunku do dolara, jednak zdołał obronić wsparcie w stosunku do euro. Słabszy sentyment do krajowej waluty był spowodowany niepokojącymi danymi na temat bilansu na rachunku obrotów bieżących w grudniu.
Sytuacja na rynku walutowym pozostaje pod dużym wpływem wydarzeń na rynku akcji. Dopóki obserwujemy dość ograniczony popyt na ryzyko, waluta amerykańska pozostanie stosunkowo mocna. Nie ma pewności, czy plany rządów mających na celu walkę z recesją i wsparcie rządów przyniosą oczekiwane skutki.
W dniu dzisiejszym poznamy kolejną serię istotnych danych dotyczących dynamiki PKB w strefie euro, inflacji CPI i podaży pieniądza M3 w Polsce oraz indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan. Lepszy odczyt tego wskaźnika zaufania powinien poprawić nastroje na giełdzie. W dniu dzisiejszym rozpoczyna się szczyt G7, na którym będą poruszane przede wszystkim tematy kursów walutowych, skutków ograniczenia dostępności do kredytów oraz kondycji światowej gospodarki.
EURPLN
Eurozłoty kontynuował w dniu wczorajszym wzrosty w okolice ostatniego maksimum lokalnego z początku lutego tego roku. Naruszone zostało 78,6% zniesienia fib całości korekty spadkowej z poziomu 4,7040. Słabe dane napływające z polskiej gospodarki pogarszają i tak już słaby sentyment do złotego. PLN powinien pozostawać słabszy w oczekiwaniu na dzisiejsze dane o inflacji. Analitycy prognozują, że inflacja w styczniu ukształtuje się na poziomie 3,1%r/r. Wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym wyznaczają okolice 4,5800.
EURUSD
Eurodolar wyłamał się w dniu wczorajszym z wąskiego zakresu wahań, jednak zdołał wybronić wsparcie na poziomie 1,27 wyznaczające dolne ograniczenie szerszego pasma wahań. Dopóki pozostajemy poniżej strefy 1,30-1,31 to w dalszym ciągu przeważa strona podażowa. Oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych w strefie euro oraz opublikowane w dniu dzisiejszym kiepskie dane na temat niemieckiego PKB w czwartym kwartale (spadek kwartał do kwartału najsilniejszy od 1990roku) nie pomagają euro. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w okolicach wczorajszego zamknięcia na poziomie 1,2860.
GBPUSD
GBPUSD nieco odreagował w dniu wczorajszym spadki, czemu sprzyjała również sytuacja techniczna na eurofuncie. Kurs wybronił wsparcie w rejonie 1,4050-1,4100 i obecnie notowania tej pary zbliżają się w okolice 1,4560, gdzie przebiega 50% zniesienia fib podfali spadkowej z poziomu 1,5000. Najbliższy opór to okolice 1,4660. W przypadku znaczącej poprawy sentymentu na rynkach akcji, GBP może nieco zyskać. Należy jednak w dłuższym terminie mieć na uwadze cykl luźnej polityki monetarnej. Najbliższe wsparcie to okolice 1,4400.
EURGBP
Z punktu widzenia analizy technicznej jesteśmy w dość ciekawym momencie na eurofuncie. Od przełomu 2008/2009r kurs pozostaje w trendzie spadkowym. Ostatnia fala korekcyjna swym zasięgiem zrównała się z oporem wynikającym z 38,2% zniesienia całości spadków z rejonu 0,9820. W rejonie 0,9090 ukształtowały się formacje zapowiadające spadki, co wskazuje na kontynuacje spadków w okolice wsparcia na poziomie 0,8810. Najbliższy opór wyznaczają okolice 0,8950.
IDMSA.PL