Wsparcie na EURUSD zatrzymało rynki

Informacje o zmianach we włoskiej polityce zostały przyjęte przez rynki względnie spokojnie. Po pierwszej negatywnej reakcji obserwowaliśmy odbicie, tak na rynku EURUSD, jak i na rynkach akcji. Inwestorzy wykorzystali wsparcia na EURUSD, tak więc do takiej reakcji należy podejść ostrożnie. Dziś czekają nas dane z USA i Niemiec, ale rynek tak naprawdę może zacząć już spekulować odnośnie środowej decyzji Fed.

Wsparcie na EURUSD zatrzymało rynki
Źródło zdjęć: © na zdjęciu: Przemysław Kwiecień, XTB

Nie ma paniki, ale ryzyko rośnie

Tak jak można było oczekiwać reakcja na zamieszanie na włoskiej scenie politycznej była najbardziej widoczna na rynku obligacji. Rentowności włoskich 10-latek jeszcze w ubiegłym tygodniu były na poziomie zaledwie 4,4%, tymczasem wczoraj było to już ponad 4,8%, także wzrost jest znaczący. Taniały również hiszpańskie obligacje. Jednocześnie jednak kurs EURUSD wykorzystał wsparcia w okolicach 1,29 (vide wczorajszy wpis techniczny w daily), przyczyniając się nie tylko do zwyżki na tym rynku, ale także do wzrostu cen akcji. Natomiast należy to traktować jako realizację zysków z ubiegłotygodniowej przeceny. Wzrost premii otwiera drogę do spadków notowań EURUSD w najbliższym czasie. Dziś na notowania pary poza kwestią włoską wpływać może podsumowanie operacji odkupu greckiego długu. Termin składania zgłoszeń mija o 13.00, nieoficjalnie mówi się o tym, iż udało się zgromadzić zgłoszenia na 26-27 mld EUR nominału. Eurogrupa ma podsumować operację podczas konferencji telefonicznej.

Jeszcze o danych z Chin

Wczoraj pisaliśmy o lepszych danych odnośnie chińskiej produkcji i sprzedaży detalicznej w listopadzie, zwracając uwagę, iż lepsze figury to prawdopodobnie tymczasowy efekt wakacyjnego impulsu fiskalnego. Pozostała część mieszanki informacyjnej z Państwa Środka zdaje się taki obraz potwierdzać. Listopadowe dane przedstawiające wymianę handlową były fatalne: eksport +2,7% R/R, import płasko. Produkcja stali +14% R/R. Nakłady inwestycyjne w segmencie nieruchomości na rekordowych 13,8%. Wszystko to potwierdza, iż lepsze dane to efekt impulsu nastawionego na inwestycje i ulżenie państwowym gigantom – efekt, który ustąpi za kilka miesięcy, otwierając ponownie drogę dla spowolnienia. Jednocześnie kolejne pompowanie rynku nieruchomości zwiększa ryzyko twardego lądowania w chińskiej gospodarce.

Nic nowego w kwestii klifu

W mediach znów więcej zaczęto mówić o amerykańskim klifie fiskalnym. Wygląda jednak na to, iż wiele w tym temacie się nie zmieniło. Strony dyskutują o wariancie, w którym Republikanie mieliby się zgodzić na wyższe podatki dla najbogatszych w zamian za cięcia w nakładach na Medicare. Jednak porozumienie cały czas wydaje się być odległe. Dynamika rozmów zapewne przyspieszy przed gwiazdką.

Na wykresach:

EURPLN, D1 – odbicie w notowaniach EURUSD pomogło też złotemu, w wyniku czego mamy powrót do dolnego ograniczenia trójkąta; wsparcie zlokalizowane jest na poziomie 4,09 i przyjmując scenariusz kontynuacji trendu na EURUSD, powinno ono zostać wybronione; w takiej sytuacji perspektywa wzrostu notowań w kierunku 4,17 byłaby cały czas aktualna.

*Wheat, D1 *– ceny pszenicy od kilku dni zniżkują i dotarły obecnie do poziomu 840 USD, gdzie mamy wsparcie wyznaczone przez dołek z połowy października i lokalne maksimum z lipca. Nieco niżej mamy dolne ograniczenie dość regularnego i bardzo długiego już (w czasie) kanału. Rynek ten prosi się więc o impuls i wydaje się, że na moment obecny bliżej jest do impulsu spadkowego. Pretekstem może być publikowany dziś raport USDA, choć większe zmiany w prognozach nie są oczekiwane. Wnioski z raportu przedstawimy w pulsie rynku.

dr Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

indeksykursy walutgpw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)