Wstępny odczyt indeksów PMI impulsem do zwyżki

Pomoc dla Grecji się opóźnia, jednak nie ma to większego przełożenia na obserwowane od początku tego tygodnia nieco lepsze nastroje. Przedstawicielom Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ministrom finansów strefy euro nie udało się co prawda wypracować kompromisu w sprawie odblokowania kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji, jednak szef Eurogrupy zapowiedział, że rozmowy w tej kwestii zostaną wznowione 26 listopada.

22.11.2012 10:38

Rynki oczekują, że oficjele dogadają się w tej kwestii, gdyż Ateny wypełniły narzucone zobowiązania warunkujące wypłatę środków pieniężnych.

Dziś mamy Święto Dziękczynienia w USA, więc w centrum uwagi inwestorów będą pozostawały wyłącznie kwestie europejski, w tym kształt unijnego budżetu oraz wstępne odczyty indeksów PMI w listopadzie. Opublikowane wskaźniki aktywności wskazują na dalszą poprawę sytuacji w sektorze przemysłowym, podczas gdy sytuacja w sektorze usług pozostaje różna w zależności od kraju. Preludium do dzisiejszych lepszych wskazań indeksów PMI dla przemysłu był odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu, który wzrósł do poziomu 50,4pkt. z 49,5pkt., tym samym wychodząc ponad barierę oddzielającą wzrost od spowolnienia. Oddaliło to nieco obawy o kondycję chińskiej gospodarki i pozwoliło na utrzymanie apetytu na ryzykowne aktywa na początku czwartkowej sesji.

Pozytywnie zaskoczyły dane z Francji, gdzie zarówno indeks PMI dla sektora przemysłowego, jak i sektora usług wzrósł w listopadzie. Mieszane dane napłynęły natomiast z Niemiec i całej strefy euro, gdzie w obydwu przypadkach sektor usług okazał się słabszy, podczas gdy w rejonie przemysłu można było zauważyć ożywienie, co jest pozytywnym zaskoczeniem. Euro zyskuje na wartości na fali tych informacji. W dniu dzisiejszym EURUSD zdołał sforsować istotną strefę oporu w rejonie 1,2830-1,2840, co otwiera drogę do dalszej aprecjacji euro w okolice 1,29 USD.

Pozytywny klimat inwestycyjny powinien utrzymać się w dniu dzisiejszym, co może sprzyjać również naszej krajowej walucie. Z technicznego punktu widzenia jest szansa na test listopadowych maksimów lokalnych na złotym. PLN będzie pozostawał dziś głównie pod wpływem impulsów zza granicy, jednak warto wspomnieć o publikowanym podczas czwartkowej sesji protokole z listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

EURPLN

Eurozłoty zszedł wczoraj poniżej poziomu 4,11, naruszając tym samym geometryczne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia całości wzrostów z okolic 4,06. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość testu rejonu 4,10, gdzie znajduje się lokalny listopadowy dołek. Strefa oporu rozciąga się w zakresie 4,1250-4,13.

EURUSD

EURUSD kontynuuje zwyżkę. Para przełamała dzisiaj istotną strefę oporu w rejonie 1,2830-1,2840, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszej aprecjacji euro w okolice 1,29USD. Tam zbiega się opór w postaci 50% zniesienia Fibo całości ostatniej fali spadkowej z linią Kinjun na wykresie dziennym.

GBPUSD

Nieco lepszy nastroje obserwowane od początku tego tygodnia, a także publikacja wczorajszych minutek Banku Anglii stały się impulsem do dalszych wzrostów na parze GBPUSD. Dzisiaj para testowała opór w postaci 41,4% zniesienia fali spadkowej z poziomu 1,6177. Ponowny test tego poziomu będzie symptomem do ataku poziomu 1,6000. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,5900.

EURJPY

Techniczny obraz rynku EURJPY nie pozostawia wątpliwości, w jakim kierunku zmierzają notowania. Przełamanie okolic 104 jenów za euro stało się impulsem do dalszych wzrostów na eurojenie. Najbliższy opór w postaci projekcji 161,8% całości spadków z okolic 104,64 znajduje się na poziomie 107,30. Cel ten może zostać osiągnięty jeszcze w tym tygodniu.

Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)