Wszystkie kluby za nowelizacją Karty Nauczyciela ws. emerytur
Wszystkie kluby parlamentarne poparły podczas drugiego czytania w Sejmie rządowy projekt
nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, umożliwiający nauczycielom,
który w tym roku nabyli lub nabędą prawo do przejścia na
wcześniejsza emeryturę, skorzystanie z niego w roku przyszłym i
następnych.
_ Dzięki nowelizacji ustrzeżemy się przed nadmiernym odchodzeniem w tym roku nauczycieli na emerytury _- mówiła Elżbieta Witek (PiS), apelując o pilne uchwalenie ustawy.
_ Wszystko byłoby dobrze, ale jest to projekt nowelizacji ustawy zgłoszony o kilka miesięcy za późno _ - stwierdziła Urszula Augustyn (PO). Przypomniała ona, że jeszcze pod koniec kwietnia resort edukacji podawał, że nauczyciele, którzy w tym roku nabyli prawa do wcześniejszych emerytur i chcą z nich skorzystać, muszą to zrobić do końca maja.
_ Część nauczycieli, która posłuchała wtedy rządu może teraz czuć się oszukana _ - powiedziała Augustyn.
_ To bardzo ważna nowelizacja, bardzo oczekiwana przez środowisko. Cóż stało jednak na przeszkodzie by zająć się sprawą w marcu _- pytał Tadeusz Sławecki (PSL). Na opieszałość rządu zwracał także uwagę Sylwester Pawłowski (SLD).
_ Będziemy głosować za projektem. Nie mamy wyjścia, lepiej bowiem późno niż wcale _ - zaznaczył.
Samoobrona i LPR, również popierające projekt zgłosiły poprawki, zgodnie z którymi przepisy obejmą nie tylko nauczycieli czynnie wykonujących zawód, lecz także nauczycieli na urlopach bezpłatnych (w tym np. nauczycieli, który są posłami).
Projekt trafi do połączonych komisji sejmowych: Polityki Społecznej oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży. Głosowanie w Sejmie nad nim ma odbyć się podczas bloku głosowań zaplanowanego na wtorkowe popołudnie.
Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.
Zgodnie z projektem, z Karty wykreślony zostanie warunek rozwiązania umowy o pracę do końca 2007 r.
Pod koniec maja rzecznik rządu Jan Dziedziczak informował, że wolą rządu jest, aby nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r. Podtrzymał to później wicepremier Przemysław Gosiewski, który przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych.
Podczas czwartkowej dyskusji nad projektem na posiedzeniu komisji sejmowych posłowie pytali, co z tymi nauczycielami, którzy kierowali się nie ustnymi zapewnieniami przedstawicieli rządu, lecz literą prawa, w efekcie do końca maja złożyli wypowiedzenia i wnioski o przejście na emerytury. Według Aliny Kobierskiej z ZUS, sprawa jest już przesądzona, gdyż wnioski można wycofać tylko przed uprawomocnieniem ich, a to się dzieje po 30 dniach od złożenia.
Resort pracy szacuje, że z nowelizacji Karty Nauczyciela w formie zaproponowanej przez rząd skorzysta jedna trzecia lub połowa nauczycieli, którzy nabyli w tym roku uprawienia do wcześniejszych emerytur.
Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, zimą tego roku deklaracje o chęci skorzystania w tym roku z uprawienia do przejścia na wcześniejsze emerytury złożyło około 40 tys. nauczycieli.
Zapisy nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela, dotyczące tych nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali prawo do wcześniejszych emerytur, wcześniej znajdowały się w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych. O wyłączenie ich i skierowanie w formie osobnego projektu do szybkiej ścieżki legislacyjnej zabiegały Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach pomostowych z kwietnia tego roku, nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. będą mogli przejść na takie emerytury po osiągnięciu co najmniej wieku 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn; ich okres składkowy musi wynieść co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a okres pracy w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat.