Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie: Szef organizacji związkowych ocenia propozycje kandydatów

Główne wątki kampanii wyborczej stanowią dziś postulaty, które związki zawodowe zgłaszają od lat - twierdzi Tadeusz Chwałka, przewodniczący FZZ.

Wybory prezydenckie: Szef organizacji związkowych ocenia propozycje kandydatówŹródło: WP.PL, fot: Jan Bielecki/East News
d1jh3yr
d1jh3yr

Główne wątki kampanii wyborczej stanowią dziś postulaty, które związki zawodowe zgłaszają od lat - twierdzi Tadeusz Chwałka, przewodniczący Forum Związków Zawodowych w rozmowie z Wirtualną Polską. Organizacja popiera JOW-y, podniesienie kwoty wyższej od podatku i cofnięcie reformy emerytalnej. Centrala nie opowie się jednak za żadnym z kandydatów.

Na finiszu kampanii prezydenckiej kandydaci walczą o poparcie organizacji związków zawodowych. Solidarność murem stoi za Andrzejem Dudą, OPZZ rozmawiało z oboma kandydatami, ale ostatecznie nie poparło żadnego z nich. Podobne stanowisko zajmuje trzecia ważna centrala związkowa - Forum Związków Zawodowych.

- Forum Związków Zawodowych jest organizacją apolityczną - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Tadeusz Chwałka, przewodniczący FZZ. - Część organizacji związkowych wchodzących w skład naszej konfederacji popiera kandydaturę obecnego prezydenta, a część pana Dudy. W pierwszej turze, z informacji które posiadam, wiele popierało Pawła Kukiza - dodał.

Być może dlatego zrzeszające 360 tys. członków FZZ popiera główny postulat Pawła Kukiza - jednomandatowe okręgi wyborcze. Jak powiedział Chwałka wprowadzenie takiej ordynacji zmieniłoby podejście partii politycznych do wyborców. Związkowcy są również za wprowadzeniem zmian podatkowych proponowanych przez prezydenta Komorowskiego, pod warunkiem, że będą one dotyczyły również obywateli, a nie tylko firm. Ponadto opowiadają się za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, które obiecuje Andrzej Duda.

d1jh3yr

Jeśli chodzi o wsparcie dla młodych, to Tadeusz Chwałka uważa, że rozmowę na ten temat należy zacząć od uregulowania sytuacji na rynku pracy. Chodzi zwłaszcza o ograniczenie umów śmieciowych, które negatywnie wpływają na sytuacje ludzi młodych. Jeśli chodzi o przyjęcie euro, przewodniczący FZZ uważa, że polska gospodarka nie jest jeszcze gotowa na takie rozwiązanie.

Solidarność popiera, OPZZ rozmawia Jeszcze przed pierwszą turą wyborów Solidarność poparła kandydaturę Andrzeja Dudy. Szef OPZZ rozmawiał z kandydatem PiS 19 maja, a dzień później z Bronisławem Komorowskim. Z obu rozmów związkowcy wyszli zadowoleni, ale nie udzieli poparcia żadnej ze stron.

- Przystąpiliśmy do rozmów z oboma kandydatami. Decyzję będą podejmować wyborcy, my za nikogo decyzji nie podejmiemy - powiedział Jan Guz, przewodniczący OPZZ na antenie radiowej Jedynki. - Każdy z kandydatów ma swoje plusy i minusy - ocenił.

d1jh3yr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jh3yr