Wybrano podwykonawców dostaw konstrukcji stalowych do Elektrowni Opole
Wybrano podwykonawców, którzy dostarczą konstrukcje stalowe kilku budynków w rozbudowywanej Elektowni Opole (EO) - podał Mostostal Warszawa SA należący do konsorcjum firm budujących nowe bloki EO. Łączna wartość podpisanych w tym zakresie umów to ponad 230 mln zł.
06.05.2015 18:25
Jak podała w przesłanym PAP w środę komunikacie rzecznik prasowa spółki Mostostal Warszawa Agata Falęcka wybrani przez tę firmę w związku z realizacją kolejnych etapów inwestycji podwykonawcy dostarczą konstrukcje stalowe budynków kotłowni, bunkrowni i podgrzewacza powietrza w rozbudowywanej Elektowni Opole. "Ilość zakontraktowanej konstrukcji stalowej wynosi około 29 tys. ton" - dodała.
W rozbudowywanej Elektrowni Opole powstają dwa nowe bloki na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW. To inwestycja warta ponad 11,5 mld zł. Nowe bloki opolskiej elektrowni wybuduje konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o.
Falęcka wyjaśniła, że po zakończonym betonowaniu płyty fundamentowej bloku nr 5 i skończonym betonowaniu ścian ostatniego z czterech pylonów "przyszedł czas na kontraktację konstrukcji stalowych w zakresie montażu i dostawy". "Ogromna skala inwestycji wymagała zdywersyfikowania dostaw od różnych podwykonawców" - wyjaśniła i dodała, że w ramach podpisanych w środę umów większość prac będzie realizowana przez Grupę Kapitałową Mostostalu Warszawa SA, czyli Mostostal Kielce SA i Mostostal Płock SA. Pozostali dostawcy to spółka Mostostal Słupca i Vitkovice Power Engineering. "Dodatkowo Mostostal Kielce wykona montaż konstrukcji nośnej kotła wraz z rusztem i konstrukcji części budynku kotłowni" - zapowiedziała rzeczniczka spółki.
Poinformowała jednocześnie, że zgodnie z umowami dostawa konstrukcji stalowych rozpocznie się w lipcu tego roku i potrwa do stycznia 2017 roku.
Z zawartej w komunikacie spółki wypowiedzi dyrektora Projektu Opole z ramienia grupy Mostostal Warszawa Pawła Żbikowskiego wynika, że zakończono w ostatnim czasie dwa z kluczowych etapów inwestycji, czyli betonowanie płyty fundamentowej bloku nr 5 i betonowanie ścian nośnych ostatniego z czterech pylonów. Żbikowski zaznaczył, że skala betonowania i prowadzonych w Elektrowni Opole prac jest obecnie "jedną z największych w Europie".
W pierwszym roku inwestycji w Elektrowni Opole odbywały się głównie prace ziemne. Rok 2015 jest czasem intensywnych prac budowlanych. W 2016 roku podczas rozbudowy dominować mają prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń.
"W związku z intensyfikacją prac budowlanych w Elektrowni Opole będziemy zlecać montaż pozostałej części konstrukcji stalowej kotłowni bloków nr 5 i 6. W chwili obecnej finalizujemy również proces negocjacji na montaż pierwszego pakietu części ciśnieniowej kotłów. Przewidujemy, że proces wyboru podwykonawcy zakończy się w przeciągu najbliższych kilku dni" - zapowiedział też w komunikacie firmy zastępca dyrektora Projektu Opole i dyrektor ds. przygotowania produkcji Waldemar Borowiecki.
Rozbudowana o dwa bloki Elektrownia Opole będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie. Nowe bloki o mocy 900 MW każdy będą zużywały rocznie ok. 4,1 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Polecenie rozpoczęcia robót dotyczące tej inwestycji PGE wydała 31 stycznia 2014 roku. Blok 5 ma być oddany do eksploatacji w III kwartale 2018 r., a blok 6 w I kwartale 2019 r.
Według informacji, które podało pod koniec kwietnia Ministerstwo Skarbu Państwa, w związku z prowadzonymi w opolskiej elektrowni pracami złożono do tego czasu 324 zamówienia, z których 260 zostanie zrealizowanych z udziałem polskich firm. Ministerstwo podało też, że projekt rozbudowy elektrowni na koniec kwietnia był zaawansowany w 11 proc.