Wyczekiwanie trwa
Wczorajsze zaskakująco dobre dane o zaufaniu konsumentów oraz nominacja Bena Bernanke na drugą kadencję utrzymała pozytywne nastroje na rynkach. W pierwszej części dnia indeksy rosły i przetestowane zostały szczyty z poniedziałku.
26.08.2009 11:07
W drugiej części sesji amerykańskiej nastąpiła realizacja zysków podobnie jak to miało miejsce w poniedziałek. Konsolidacja po wybiciu jest zjawiskiem normalnym, z tym, że jeśli będzie trwała zbyt długo i nie pojawi się kontynuacja trendu wzrostowego, to może nastąpić silniejsza realizacja zysków. Po pozytywnym zamknięciu rynków azjatyckich indeksy europejskie kontynuują zwyżki, a kontrakty na indeksy amerykańskie wskazują na pozytywne otwarcie w USA. W tym tygodniu mamy ostatni tydzień handlu typowo wakacyjnego. Pierwszy tydzień września również powinien przebiegać w miarę spokojnie ze względu na święto bankowe w Wielkiej Brytanii (poniedziałek 31 sierpnia) oraz długi weekend w USA (poniedziałek 7 września). Po indeksie Ifo z Niemiec, który okazał się nieco lepszy od oczekiwań, w godzinach popołudniowych publikowane będą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz poziom sprzedaży nowych domów w USA. Nie spodziewamy się silniejszych reakcji na te dane - rynek ciągle nie wykazuje chęci na większy ruch
trendowy. Jeśli dane będą lepsze od oczekiwań, rynek może kontynuować mozolne wspinanie się na wyższe poziomy i prawdopodobnie pod koniec notowań ponownie nastąpi realizacja zysków. Na walutach, obligacjach i surowcach dominuje handel w zakresach. Dlatego interpretację obecnych wahań można sprowadzić do jednego słowa - wyczekiwanie.
EURPLN
Utrzymywanie się relatywnie dobrych nastrojów na rynkach wspiera notowania złotego. EURPLN przetestował rano poziom 4,07, ale dość szybko nastąpiła realizacja zysków i powrót w okolice 4,08-4,09. Bliskośc istotnej strefy wsparcia technicznego może zniechęcać do zwiększania zaangażowania w krótkie pozycje, zwłaszcza, że na innych rynkach trwa konsolidacja. Dzisiaj RPP najprawdopodobniej zdecyduje o pozostawieniu stóp procentowych na obecnych poziomach. Ważniejszy będzie komunikat po decyzji. Rynek będzie wypatrywał sygnałów wskazujących na możliwe przyszłe posunięcia rady.
EURUSD
Wahania na eurodolarze zawężają się coraz bardziej. Od kilku dni zakres ogranicza sie do około 100 pipsów i nawet wczorajsze bardzo dobre dane o zaufaniu konsumentów nie zdołały zmienić sytuacji technicznej. Strefa oporu na EURUSD utrzymuje się, ale cofnięcia spod oporu są dość słabe. Brak większej reakcji na lepsze dane Ifo z Niemiec sugeruje, że dobre dane były już wycenione. W tym kontekście dość istotna będzie reakcja na dzisiejsze dane z USA. Jeśli w przypadku dobrych danych nie pojawi się większy popyt na euro, to może nastąpić silniejsza realizacja zysków i powrót w okolice 1,4230-1,4250. Najbliższym oporem pozostaje strefa 1,4350-70.
GBPUSD
Funtdolar jest jedną z niewielu par walutowych, które zachowują się od jakiegoś czas trendowo. Wybicie dołem z formacji trójkąta w poniedziałek potwierdza tendencję spadkową. Wczorajsze poranne odbicie i test oporu przy 1,6440 zostało wykorzystane przez sprzedających i funt wrócił do trendu spadkowego. Dzisiejsze odbicie było już znacznie słabsze, co wskazuje na rosnącą presję sprzedających. Przy braku istotnych danych z Wielkiej Brytanii, trend powinien być kontynuowany. W nieco dłuższej perspektywie prawdopodobny jest test dolnego przedziału konsolidacji 1,60-1,66.
USDJPY
Dobre zachowanie japońskiej giełdy nie przełożyło się tym razem na osłabienie jena. Co prawda eurojen lekko odbił się w sesji nocnej od wczorajszych minimów, ale ruch ten nie znalazł kontynuacji w sesji europejskiej. Dolarjen ponownie testuje strefę wsparcia 93,8-94 i coraz więcej wskazuje na to, że wsparcie może zostać przebite. Potwierdzeniem sygnałów sprzedaży będzie wybicie w kierunku 93,50. Ciekawa będzie reakcja na USDJPY po publikacji danych z USA. W przypadku realizacji zysków na eurodolarze i stabilnym zachowaniu jena, dolarjen może utrzymać wspomniane wsparcie. W takiej sytuacji możliwy będzie powrót w okolice 95 jenów za dolara.
Wojciech Smoleński
IDMSA.PL