Trwa ładowanie...
d1gjhd7

Wydarzenia Tygodnia

MFW obniżył prognozę wzrostu w gospodarce światowej.

d1gjhd7
d1gjhd7

16.07. Nowy Jork (PAP) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył w poniedziałek prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w 2013 roku. Swoją decyzje MFW tłumaczy przedłużającym się kryzysem zadłużenia w strefie euro oraz wpływem jaki wywiera on na kondycję gospodarek wschodzących. MFW prognozuje, że wzrost gospodarczy na świecie w 2013 roku wyniesie 3,9 proc. Wcześniejsza prognoza funduszu z kwietnia mówiła o wzroście na poziomie 4,1 proc. w 2013 roku. Tempo ożywienia w gospodarce amerykańskiej spada, pogarsza się również perspektywa gospodarcza w krajach rozwijających się. Sytuacja w gospodarce światowej może ulec dalszemu pogorszeniu jeśli nie będą wprowadzane w życie antykryzysowe rozwiązania ustalone w trakcie czerwcowego szczytu Unii Europejskiej - ocenił MFW. (…)
W ocenie MFW gospodarka Hiszpanii skurczy się w przyszłym roku o 0,6 proc., wobec wcześniej oczekiwanego przyszłorocznego spadku PKB w tym kraju o 0,1 proc.. Wzrost gospodarczy w Indiach będzie o 0,7 punktu proc. niższy od wcześniejszych oczekiwań i wyniesie w 2013 roku 6,5 proc. - prognozuje MFW. (PAP) wst/ jtt/ Osłabienie euro może uratować eurostrefę - BofA ML (opinia)

16.07. Londyn (PAP) - Mocne osłabienie euro może je uratować. Deprecjacja wspólnej waluty znacznie obniży motywację do wyjścia z eurostrefy któregoś z jej członków - sądzi Bank of America Merrill Lynch (BofA ML). (…)
"Gdyby euro miało przykładowo utracić 20 proc. wartości wobec USD, to straty spowodowane utratą konkurencyjności, której doświadczyły Włochy od wprowadzenia euro zmniejszyłyby się o połowę" - ocenia bank w tygodniku Global Rates and FX z weekendu.

"Deprecjacja euro nie pomogłaby konkurencyjności gospodarek śródziemnomorskich członków eurolandu wobec Niemiec. Jednak silniejszy eksport Niemiec do państw spoza eurostrefy wsparty tańszym euro, umożliwiłby Niemcom zwiększenie importu z europejskich peryferii" - uważa bank. (…)

Mimo utraty wartości przez euro w ostatnich trzech latach, jego efektywny kurs wymiany w handlu (trade weighted index) jest w środkowym przedziale z ostatnich 30 lat i wciąż o ok. 10 proc. mocniejszy niż w 2000 r. Aktualny kurs euro wobec USD jest o 45 proc. powyżej najniższego punktu wspólnej waluty z listopada 2000 r. - stąd BofA ML widzi znaczne pole do jego osłabienia. (PAP)

d1gjhd7

POLSKA

Dynamika PKB może zacząć przyspieszać w II poł. '13, w XI'12 RPP obniży stopy proc. - BRE (opinia)

16.07. Warszawa (PAP) - Dynamika PKB będzie się obniżała do poziomu 1,3 proc. rdr w II kwartale 2013 r., po czym zacznie przyspieszać i w IV kwartale 2013 r. wyniesie 2,6 proc. rdr - prognozuje BRE Bank. Ekonomiści banku spodziewają się, że RPP w listopadzie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych i może to być obniżka o 50 pb. (…)
"Tym razem polska gospodarka nie +prześliźnie+ się przez kryzys. Przyczyni się do tego konsolidacja fiskalna i słabsza konsumpcja. Polskie społeczeństwo zubożało przez szoki cenowe. Na tle regionu polski konsument jest bardziej zadłużony i ma najniższą stopę oszczędności" - dodał. "Niska dynamika depozytów bieżących to negatywny wskaźnik dla konsumpcji. Z kolei obserwowany wzrost depozytów długoterminowych współgra z koniecznością odbudowy stopy oszczędności" - zaznaczył.

Pytlarczyk spodziewa się, ze RPP obniży stopy procentowe w listopadzie i nie wyklucza obniżki o 50 pb.(…) (PAP)

HSBC podtrzymuje prognozy PKB dla Polski (opinia)

d1gjhd7

13.07. Londyn (PAP) - Bank HSBC podtrzymał średnioroczne prognozy PKB dla Polski na poziomie 2,7 proc. za 2012 r. i 3,1 proc. za 2013 r. zaznaczając zarazem, że perspektywie odbicia w najbliższym roku towarzyszy ryzyko oddolne.
Najnowsze prognozy banku z czwartkową datą przewidują, że dług publiczny do PKB za lata 2012-13 sięgnie 55 proc. oraz 54 proc.

Deficyt finansów publicznych obniży się do -3,0 proc. PKB i -2,9 proc. PKB. Dług zagraniczny w proporcji do PKB wyniesie 66 proc. i 63 proc. wobec 72,5 proc. w 2011 r.

Średnioroczną stopę inflacji w latach 2012-13 HSBC zakłada na 3,8 proc. i 2,6 proc., stopę bezrobocia na 12,9 proc. i 12,7 proc., podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 4,75 proc. w obu latach. Rentowność 10. letnich obligacji zarówno na koniec 2012 r., jak i na koniec 2013 r. szacuje na 5,5 proc. (…)
Gold Finance

d1gjhd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gjhd7