Wydarzenia Tygodnia
Szefowa MFW Christine Lagarde: Gospodarka światowa zdrowieje, ale za wcześnie na ulgę.
Europa jest na drodze do stabilności finansowej, także w USA pojawiają się oznaki wyższego wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Największych zagrożeń dla światowej gospodarki Lagarde upatruje w "przeciążonym systemie finansowym Europy", dużym zadłużeniu państw i obywateli, a także w "uporczywie wysokim bezrobociu". Także rosnące ceny ropy naftowej "to oczywiście kolejna chmura na horyzoncie".
11.04.2012 | aktual.: 06.08.2012 14:48
Raport analityczny 2012-04-11 Szefowa MFW Christine Lagarde: Gospodarka światowa zdrowieje, ale za wcześnie na ulgę. Europa jest na drodze do stabilności finansowej, także w USA pojawiają się oznaki wyższego wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Największych zagrożeń dla światowej gospodarki Lagarde upatruje w "przeciążonym systemie finansowym Europy", dużym zadłużeniu państw i obywateli, a także w "uporczywie wysokim bezrobociu". Także rosnące ceny ropy naftowej "to oczywiście kolejna chmura na horyzoncie".
Jej zdaniem należy kontynuować i rozszerzyć programy pomocowe wśród 17 krajów strefy euro, aby pomóc tym borykającym się z kryzysem zadłużenia. Same posunięcia oszczędnościowe nie zapewnią zrównoważonego, trwałego wzrostu. "Globalny, niezróżnicowany pęd ku cięciom ostatecznie przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. (PAP)
EU
Prezydent Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi: Sytuacja w gospodarce strefy euro stabilizuje się Inflacja w strefie euro w 2012 roku będzie prawdopodobnie pozostawała powyżej celu EBC na poziomie 2 proc. Jednocześnie jednak Draghi powiedział, że jest zbyt wcześnie, ażeby rozważać wycofywanie się EBC z luźnej polityki monetarnej. "EBC widzi sygnały stabilizacji w aktywności gospodarczej, chociaż na niskim poziomie" – powiedział. Draghi ocenił, że sytuacja gospodarcza w strefie euro powinna stopniowo poprawiać się w trakcie 2012 roku.
Rada EBC pozostawiła w środę podstawowe stopy procentowe bez zmian. (PAP)
HISZPANIA
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy: Sytuacja gospodarcza Hiszpanii "esktremalnie trudna" Niektóre instytucje publiczne mają zamknięty dostęp do rynków kapitałowych, co utrudnia im finansowanie ich zadłużenia - stwierdził premier Hiszpanii.
Analitycy Citigroup Inc. oceniają, że Hiszpania dostanie w tym roku pomoc z zewnątrz, od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby uporać się z kryzysem zadłużenia. Dodają, że Europejski Bank Centralny wesprze hiszpański sektor bankowy, ale Hiszpania nie pójdzie śladem Grecji, która wymagała restrukturyzacji długu. Hiszpański rząd wprowadza działania oszczędnościowe nawet w sytuacji, gdy stopa bezrobocia w kraju osiągnęła już 24 proc. Władze chcą w 2012 r. ograniczyć deficyt budżetowy do 5,3 proc. PKB.(PAP) Hiszpania sprzedała obligacje o wartości 2,59 mld euro, target wynosił 3,5 mld euro Średnia rentowność sprzedanych papierów 3-letnich wyniosła 2,890 proc. wobec 2,440 proc. na aukcji w marcu, 4-letnich wyniosła 4,319 proc. wobec 3,376 poprzednio, a 8-letnich wyniosła 5,338 proc. wobec 5,156 podczas aukcji 15 września 2011 r. Stosunek popytu do podaży wyniósł dla 3-letnich papierów 2,41 wobec 4,96 w marcu, dla 4-letnich 2,46 wobec 2,59 na aukcji 1 marca, a 8-letnich 2,96 wobec 1,99 podczas aukcji 15
września 2011.(PAP)
GRECJA
Grecja sprzedała sześciomiesięczne bony skarbowe za 1,3 mld EUR. Średnia rentowność wyniosła 4,55% przy poprzedniej wartości na poziomie 4,80%.
POLSKA
Bank Gospodarstwa Krajowego: W I poł. roku wzrost PKB ponad 3 proc., w II poł. nie przekroczy 2,6 proc. BGK spodziewa się, że w całym roku polska gospodarka urosnie o 2,9 proc. Według ekonomistów BGK wskaźnik inflacji CPI wyniósł w marcu 4,0 proc. rdr. "Szacujemy, że w całym I kwartale realne tempo wzrostu PKB wyniosło 3,2 proc. i nieznacznie tylko niższy poziom zostanie odnotowany w kolejnych trzech miesiącach. Do utrzymania dynamiki przysłużą się w znacznej mierze czynniki jednorazowe (przede wszystkim Euro 2012), jednak elementy o bardziej fundamentalnej, długookresowej charakterystyce będą sprzyjać jej obniżaniu" - napisano w raporcie banku.
"Wynikiem tego będzie dalsze spowolnienie w drugim półroczu, kiedy roczne tempo wzrostu nie przekroczy 2,6 proc. Na cały bieżący rok prognozujemy wzrost na poziomie 2,9 proc. Jakkolwiek nasza bazowa prognoza tego nie przewiduje, jest możliwe, że po Euro 2012 i okresie wakacyjnym (kiedy oczekujemy przejściowego wzrostu zatrudnienia), dynamika zatrudnienia osiągnie wartości ujemne" - dodano.
"W perspektywie końca bieżącego roku oczekujemy wyraźnego spadku obserwowanej inflacji, zarówno wskaźnika głównego, jak i inflacji bazowej. Pozostałe wskaźniki utrzymają się na stabilnych poziomach zbliżonych do notowanych w I półroczu, stwarzając warunki do ewentualnego poluzowania polityki pieniężnej na początku 2013 roku" - napisano. "Ryzyka dla przedstawionej prognozy nie zmieniły się w stosunku do poprzednich miesięcy. Zagrożeniem dla spadku inflacji pozostają ceny surowców. W przeciwnym kierunku oddziałuje możliwość głębszego niż w prognozach spowolnienia wzrostu" - dodano. (PAP)
Ciekawostka Liczba rezerwacji wycieczek w 14 tyg. 2012 r. wzrosła o 36,9 proc. rdr - system Merlinx
Liczba rezerwacji wycieczek w czternastym tygodniu roku wzrosła rdr o 36,9 proc., a liczba klientów o 32,7 proc. - wynika z danych systemu rezerwacyjnego Merlinx. (PAP)
USA
FOMC nie widzi potrzeby luzowania polityki monetarnej - minutes Amerykańska Rezerwa Federalna jest przeciwna dodatkowemu luzowaniu polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych, jeśli nie pogorszy się sytuacja gospodarcza w USA lub inflacja w tym kraju nie spadnie poniżej celu inflacyjnego Fedu.
Na marcowym posiedzeniu FOMC podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed powstrzymał się jednocześnie od wprowadzenia dodatkowych działań, mających na celu obniżenie kosztu kredytu.
FOMC ocenił na ostatnim posiedzeniu, że obecny wzrost gospodarczy w USA nie gwarantuje podwyższenia prognozy Fedu dla gospodarki USA na najbliższe lata. Aktualna prognoza Fedu zakłada wzrost amerykańskiego PKB w 2012 roku o 2,2 do 2,7 proc. Wzrost w 2013 roku wyniesie w ocenie Fedu 2,8-3,2 proc. (PAP) Stopa bezrobocia w USA w III 8,2 proc., przybyło 120 tys. miejsc pracy
Stopa bezrobocia w USA w marcu 2012 roku wyniosła 8,2 proc., wobec 8,3 proc. w lutym. W marcu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 120 tys., podczas gdy w lutym wzrosła o 240 tys., po korekcie. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w marcu o 121 tys., podczas gdy w lutym wzrosła o 233 tys. Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w III 2012 r. spadła o 8,8 proc.
W marcu 2012 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 8,8 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2011 r., po wzroście w lutym 2012 r. o 2,0 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła w marcu 2012 r. 37.880. To najniższy poziom od 10 miesięcy. W marcu 2012 r. amerykańscy pracodawcy zadeklarowali chęć zatrudnienia 12.390 pracowników wobec 10.720 miesiąc wcześniej.(PAP)
Gold Finance