Trwa ładowanie...
d40alhh

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 16 lutego, 20.30

...
Share
d40alhh

16.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że docenia wysiłek Solidarności, która zebrała podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie zmian emerytalnych. Ale - jak dodał - jego przeprowadzenie z pytaniami postawionymi przez związek "to nie jest rzecz odpowiedzialna".

- Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek, że będzie gotów do spotkania ws. podwyższenia wieku emerytalnego z PiS. Nie chciał komentować faktu, że prawdopodobnie nie stawi się na nim prezes PiS Jarosław Kaczyński.

d40alhh

- Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że "w okolicach" stu dni od powołania rządu spotka się z kierownictwami wszystkich resortów. Jak tłumaczył chce dokonać tego przeglądu, bo atmosfera wokół jego gabinetu jest "dość krytyczna".

- Nie odrzuciliśmy formuły poparcia wydłużenia wieku emerytalnego, ale postawiliśmy twarde warunki społeczne - powiedział Janusz Palikot po spotkaniu klubu RP z premierem Donaldem Tuskiem. Szanse na poparcie przez Ruch pomysłów rządu ocenił jako "50 na 50".

- Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek, że parlamentarzyści PO w sprawie podpisywania się pod wnioskiem SLD o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry powinni działać zgodnie ze swoim sumieniem.

- 83 proc. respondentów źle ocenia funkcjonowanie NFZ; negatywne opinie przeważają także w przypadku związków zawodowych - wynika z sondażu CBOS. Ośrodek badał oceny tych instytucji po zamieszaniu z zasadami refundacji leków i wobec planowanej reformy emerytur. Poproszeni o ocenę związków zawodowych, odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 44 proc. respondentów o NSZZ "Solidarność", a 55 proc. odnośnie OPZZ.

d40alhh

- Posłowie koalicji PO-PSL podczas pierwszego czytania w Sejmie zgłosili wniosek o odrzucenie poselskiego projektu ustawy dotyczącej zwrotu niektórych wydatków związanych z zakupem odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego.

- Projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym, którym w czwartek zajmował się Sejm, został skierowany do dalszych prac w komisji finansów. Ma on na celu zmianę sposobu obliczania tego podatku, tak by jego wysokość nie była uzależniona od wahań cen żyta.

- Przygotowania policji do piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 są realizowane w terminie, a zapewnienie bezpieczeństwa podczas turnieju to najważniejsze zadanie stojące przed tą formacją w tym roku - zapewniło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

- Pasażerowie PLL LOT, którzy wykupili bilety na rejsy z Warszawy do Hanoi, otrzymają zwrot pieniędzy, gdyż przewoźnik z końcem marca przestaje latać do Wietnamu - poinformował PAP rzecznik spółki Leszek Chorzewski

d40alhh

- Popołudniowe rejsy Polskich Linii Lotniczych LOT w czwartek z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia do Frankfurtu będą opóźnione z powodu strajku kontrolerów ruchu naziemnego na największym niemieckim lotnisku - poinformował polski przewoźnik.

- Ministerstwo rolnictwa pracuje nad koncepcją połączenia podległych resortowi inspekcji w jedną, która czuwałaby nad bezpieczeństwem żywności - poinformował wiceminister rolnictwa Andrzej Butra. Wielu posłów komisji rolnictwa ocenia pomysł sceptycznie.

- Senat przyjął w czwartek poprawkę do budżetu na 2012 r., zgodnie z którą 23 mln zł zostanie przeniesione z budżetu MSZ ponownie do dyspozycji Kancelarii Senatu. Jednocześnie senatorowie odrzucili poprawkę mniejszości, zakładającą, że Kancelaria Senatu odzyska całe 65 mln zł.

- Założyciel firmy "Optimus", a obecnie hodowca owiec, producent i propagator zdrowej żywności Roman Kluska został laureatem nagrody im. biskupa Romana Andrzejewskiego za rok 2011. Nagrodę przyznaje Fundacja "Solidarna Wieś" i tygodnik rolników "Obserwator".

d40alhh

- Na kary roku i czterech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Krakowie izraelskie małżeństwo Mordechaja i Dominique P., oskarżonych o kradzież przedmiotów z byłego niemieckiego obozu Auschwitz i próbę wywiezienia ich za granicę.

- Zmiany mające obniżyć koszty wdrażania ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje projekt nowelizacji przygotowany przez posłów PO wspólnie z samorządowcami. W czwartek zdecydowano, że dalsze prace nad nim toczyć się będą w podkomisji.

- Sejmowa komisja kultury i środków przekazu nie przyjęła w czwartek dezyderatu wzywającego premiera Donalda Tuska do zbadania decyzji przewodniczącego KRRiT o nieprzyznaniu miejsca TV Trwam na multipleksie cyfrowym. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PiS.

- Wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował, że wartość tzw. nadwykonań świadczeń medycznych za 2011 r. to mniej więcej 2 mld zł. Dodał, że szczegółowe dane powinny być znane w przyszłym tygodniu, gdy Narodowy Fundusz Zdrowia zamknie rok rozliczeniowy.

d40alhh

- Szef SLD Leszek Miller powiedział po czwartkowym spotkaniu klubu Sojuszu z premierem Donaldem Tuskiem, że było ono spotkaniem "gdzie strony wymieniły się poglądami i argumentami", ale jeszcze jest daleka droga, aby uznały własne racje.

- Związkowcy z Solidarności złożyli w czwartek w Sejmie zebrane przez siebie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie planowanych przez rząd zmian emerytalnych. Według szefa "S" Piotra Dudy na temat referendum potrzebna jest szeroka debata.

- Po ok. dwóch godzinach, tuż przed godz. 15, zakończyło się w czwartek w Sejmie spotkanie premiera Donalda Tuska z klubem SLD ws. reformy emerytalnej. Spotkanie z SLD rozpoczęło konsultacje premiera z klubami ws. reformy emerytalnej. W czwartek premier spotyka się też z klubem Ruchu Palikota. W przyszłą środę Tusk spotka się z Solidarną Polską. PiS zaprosił premiera na wtorek na godz. 8.30.

- Politycy Solidarnej Polski zapowiedzieli w czwartek, że w przyszłym tygodniu podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem przedstawią mu swoje propozycje ws. emerytur. Będą też przekonywać szefa rządu do poparcia referendum ws. podniesienia wieku emerytalnego.

d40alhh

- Posłowie Solidarnej Polski zapowiedzieli wniosek do prokuratury w sprawie kontraktów menedżerskich kierownictw spółek NCS i PL.2012. Argumentowali, że ze słów minister sportu wynika, że kontrakty te przewidują premie niezależnie od sposobu rozwiązania umów.

- Planowana na czwartek "Informacja rządu na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 roku" została przełożona na następne posiedzenie Sejmu. Odbędzie się ono w dniach 29 lutego - 2 marca.

- Ponad 260 uwag do projektu reformy emerytur mundurowych zgłoszono podczas konsultacji społecznych. Termin zgłaszania opinii upłynął 10 lutego, ale do MSW wciąż wpływają kolejne - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

- Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych pozytywnie zaopiniował założenia do projektu wprowadzającego możliwość dostępu on-line przez placówki medyczne do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych.

- 64 proc. ankietowanych źle ocenia pracę Sejmu, 20 proc. wystawia mu ocenę pozytywną - wynika z sondażu CBOS. Negatywne oceny przeważają też w stosunku do Senatu. Uznanie dla pracy prezydenta wyraziło 65 proc. respondentów, negatywnie oceniło ją - 22 proc.

- 61 proc. ankietowanych Polaków uważa, że warto stawiać na solidarność międzyludzką; 31 proc. - że ponad wrażliwość na potrzeby innych należy przekładać indywidualizm, walcząc tylko o swoje sprawy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

- Pierwszych 40 pozytywnych decyzji abolicyjnych dotyczących zalegalizowania pobytu cudzoziemców w naszym kraju wydał w czwartek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Do tej pory spośród 3 tys. wniosków w kraju blisko 80 proc. złożono w woj. mazowieckim.

- MON zaoferowało pomoc mężczyźnie, którego odnaleziono w Tatrach i rozpoznano jako byłego żołnierza; szpital na Szaserów jest gotów go przyjąć - poinformował w czwartek rzecznik resortu Jacek Sońta. (PAP)

amp/ jtt/ asa/

d40alhh

Podziel się opinią

Share
d40alhh
d40alhh