Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 2 grudnia, 17.00
...
02.12.2010 | aktual.: 02.12.2010 17:23
02.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła w czwartek poprawki - do projektu ustawy dotyczącej finansowania partii - zakładające całkowite zawieszenie subwencji budżetowych dla partii politycznych w latach 2011 - 2013. Posłowie z komisji finansów zaakceptowali poprawkę autorstwa klubu Polska Jest Najważniejsze, która zakłada zawieszenie subwencji dla partii politycznych w roku 2011 oraz poprawkę klubu PO mówiącą o wstrzymaniu wypłacania subwencji w latach 2012 - 2013.
- O wyciągnięcie konsekwencji wobec senatora PO Romana Ludwiczuka zaapelowali w czwartek do szefa PO, premiera Donalda Tuska posłowie PiS. Pismo w tej sprawie skierowali też do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Ludwiczuk zrezygnował już z członkostwa w Platformie. Ludwiczuk, pełnomocnik powiatowy komitetu wyborczego PO w Wałbrzychu, miał proponować stanowisko wicestarosty wałbrzyskiego Longinowi Rosiakowi, pełnomocnikowi sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Wałbrzycha Mirosława Lubińskiego. Lubiński jest rywalem kandydata PO na tę funkcję Piotra Kruczkowskiego.
- Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w czwartek w Sejmie za skierowaniem do komisji projektu ustawy o repatriacji. Obywatelski projekt ustawy został przedstawiony w Sejmie przez Jakuba Płażyńskiego - syna inicjatora projektu Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
- W pożarach w całym kraju zginęło w czwartek sześć osób. Od poniedziałku, gdy zaatakowała zima, doszło w sumie do 714 pożarów, w których śmierć poniosło 13 osób, a 47 zostało rannych - poinformowała straż pożarna. Wypadki te mogą być związane z dogrzewaniem się.
- Obfite opady śniegu i mróz nadal utrudniają ruch na drogach w całym kraju. Spóźniają się pociągi, odwołane zostały niektóre loty, doszło do kilku awarii sieci ciepłowniczych i linii przesyłowych. Według danych policji - w ciągu ostatniej doby zamarzło 10 osób.
- W czasie wizyty prezydenta Rosji w Polsce podpisana zostanie deklaracja o współpracy gospodarczej, memorandum ws. współpracy prokuratur, a także umowa dotycząca transportu morskiego - poinformował w czwartek ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna wizytę w Polsce 6 grudnia.
- Posłowie klubu Polska Jest Najważniejsza zaapelowali o przeprowadzenie przyspieszonych wyborów parlamentarnych wiosną 2011 roku. Ich zdaniem zapobiegnie to sytuacji, w której zmiana rządu następuje podczas trwania polskiej prezydencji UE w drugiej połowie 2011 roku.
- "Nasz Dziennik" przeprosi prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz za swe "nieuprawnione i nieprawdziwe" sugestie, że jako prezes NBP w latach 90. pomagała mafii w przejęciu Dolnośląskiego Banku Gospodarczego i kontaktowała się z gangsterami. Przewiduje to ugoda, jaką w czwartek "NDz" zawarł przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga w procesie cywilnym wytoczonym przez Gronkiewicz-Waltz tej gazecie związanej z koncernem medialnym o. Tadeusza Rydzyka.
- W czwartek w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Partii Europejskich Socjalistów (PES), na które przybyli liderzy lewicowych partii z całej Europy. Uczestnicy spotkania debatują m.in. na temat przyszłości modelu państwa socjalnego.
- Grupa działaczy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pikietowała w czwartek gmach Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Protestują przeciwko "drastycznym" - ich zdaniem - oszczędnościom w szpitalach, co może nieść zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjantów.
- Narodowy Fundusz Zdrowia podniósł stawki za świadczenia wykonywane przez pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz podpisał już zarządzenie w tej sprawie.
- Warszawska Prokuratura Okręgowa bada sprawę przecieku do tygodnika "Wprost" informacji z akt śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Chodzi o ok. 30 protokołów z zeznań świadków.
- W Zielonej Górze nastąpił rozruch nowej stacji redukującej ciśnienie gazu dla os. Pomorskiego, Śląskiego i Raculka. To pierwszy etap przywracania dostaw gazu osiedlom poszkodowanym w wyniku wtorkowej awarii.
- Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasacje obrońców Jolanty i Andrzeja K. skazanych prawomocnie w sprawie głośnego zabójstwa pięciu noworodków, których zwłoki odkryto w 2003 r. w beczce po kiszonej kapuście w Czerniejowie w Lubelskiem. Obrona chciała uchylenia wyroków skazujących, które w lutym br. wydał Sąd Apelacyjny w Lublinie. W czwartek SN utrzymał je jednak w mocy, uznając kasacje za oczywiście bezzasadne. Matkę dzieci - Jolantę K. - skazano na 25 lat więzienia za pięciokrotne zabójstwo, a ojca - Andrzeja K. - na 8 lat za podżeganie do jednej z tych zbrodni.
- Były szef ABW Bogdan Święczkowski zapowiedział w czwartek w Katowicach skierowanie do sądu pozwu przeciwko autorom i producentowi fabularyzowanego dokumentu o śmierci Barbary Blidy. Będzie się domagał przeprosin i wielomilionowych odszkodowań.
- Ubiegający się o funkcję prezydenta Sopotu Wojciech Fułek powiedział w czwartek, że jeśli premier Donald Tusk tak bardzo ceni kompetencje obecnego prezydenta miasta Jacka Karnowskiego, to powinien mu zaproponować pracę na przykład w ministerstwie infrastruktury.
- 10 grudnia Jarosław Kaczyński ma wziąć udział w inauguracji ruchu społecznego łączącego ludzi, którzy po katastrofie smoleńskiej zaangażowali się w kampanię prezydencką prezesa PiS - potwierdzają w nieoficjalnych rozmowach politycy PiS.
- Sytuacja w Warszawie jest trudna, ale nie kryzysowa - powiedziała w czwartek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, po posiedzeniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Jak dotąd miasto wydało kilkanaście mln zł na walkę ze skutkami zimy.
(PAP)
amp/ asa/