Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 4 listopada, 20.00

...

04.11.2010 | aktual.: 04.11.2010 20:53

04.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk ocenił, że jego spotkanie z szefem czeskiego rządu Petrem Neczasem potwierdza determinację, by Polska i Czechy prowadziły wspólną i solidarną politykę, która zwiększa siłę przebicia obu krajów na forum UE.

- Nowa Koncepcja Strategiczna NATO, perspektywa budżetowa UE, relacje dwustronne - były tematami czwartkowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z przebywającym z oficjalną wizytą w Warszawie premierem Czech Petrem Neczasem.

- Pocztą do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafi zawiadomienie pełnomocnika rodzin części ofiar katastrofy smoleńskiej mec. Rafała Rogalskiego o cięciu wraku na mniejsze części - co uznaje on za "niszczenie dowodów" przez Rosjan. Doniesienie, w którym adwokat, będący pełnomocnikiem m.in. Jarosława Kaczyńskiego, zarzuca stronie rosyjskiej utrudnianie śledztwa przez zacieranie śladów przestępstwa, zostało wysłane w czwartek pocztą - poinformowano PAP w kancelarii adwokackiej Rogalskiego.

- Nie mamy potwierdzenia, że powodem przedłużającego się oczekiwania na wszystkie protokoły sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej jest badanie, czy gen. Andrzej Błasik siedział za sterami samolotu - powiedzieli PAP w czwartek rzecznicy prokuratur wojskowej i generalnej.

- Senatorowie poparli w czwartek jednogłośnie nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zakłada ona m.in. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali. Nowela podtrzymuje m.in. zobowiązanie kierownika zoz do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w zakładzie.

- Zasady użycia broni przez polskich żołnierzy, służących na misjach poza granicami kraju reguluje nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, do której w czwartek Senat wprowadził poprawkę. Senatorowie poparli nowelę jednogłośnie.

- Podczas sprawy dyscyplinarnej funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego bądź Służby Wywiadu Wojskowego będzie mógł ustanowić obrońcę spośród adwokatów lub radców prawnych - przewiduje uchwalona przez Sejm zmiana przepisów, do której w czwartek Senat nie wprowadził poprawek.

- Senat wprowadził w czwartek poprawkę doprecyzowującą do nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o policji. Nowela wzmacnia ochronę prawną funkcjonariuszy publicznych oraz przywraca zapisy dotyczących kar dla sprawców najokrutniejszych zabójstw.

- Senat nie wprowadził w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym dotyczącej m.in. pracy lekarzy w zespołach ratunkowych. Senatorowie poparli nowelę jednogłośnie.

- Od ceremonii oficjalnego powitania w KPRM rozpoczęła się w czwartek wizyta w Polsce premiera Czech Petra Neczasa. Główne tematy rozmów z premierem Donaldem Tuskiem to: współpraca w UE, Grupie Wyszehradzkiej oraz kwestie gospodarcze.

- Do 12 listopada wyborcy niepełnoprawni oraz ci, którzy ukończyli 75 lat, mogą składać wnioski w sprawie głosowania przez pełnomocnika wyborczego. Taka osoba - w imieniu niepełnosprawnego - będzie mogła wziąć karty do głosowania i zagłosować na wskazanego przez niego kandydata lub kandydatów.

- W czwartek SLD wystąpi do wszystkich partii parlamentarnych z propozycją debaty przed wyborami samorządowymi. Sojusz chce, by w debacie - z każdego ugrupowania - wzięło udział po czterech kandydatów startujących w wyborach 21 listopada.

- Celem, jaki sobie stawiamy w tych wyborach samorządowych jest przekonanie Polaków, że kandydaci PiS wniosą do samorządów nową jakość - oświadczył w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wraz z kilkunastoma kandydatami podpisał "Samorządowe zasady PiS".

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński powtórzył, że nie weźmie udziału we wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem obrady Rady ma być listopadowy szczyt NATO, na którym przyjęta zostanie nowa koncepcja strategiczna Sojuszu.

- Ponad trzy miliony noworodków przebadano w ramach programu powszechnych badań słuchu - poinformował w czwartek organizator programu Jurek Owsiak z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Państwo płaci składkę na ubezpieczenie zdrowotne nie tylko za rolników, ale za inne grupy społeczne; zmiana systemu regulowania tej składki nie przyniesie oszczędności i nie zmniejszy deficytu budżetowego - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Zaległości płatnicze Przewozów Regionalnych wobec PKP Polskie Linie Kolejowe wielokrotnie przekraczają sumę trzymiesięcznych zobowiązań; to podstawa do rozwiązania umowy dającej przewoźnikowi dostęp do torów - powiedział PAP rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki.

- Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył 274 tys. zł kary na Klinikę Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu za nieprawidłowości przy badaniach histeroskopowych.

- Rolnicy, których gospodarstwa rolne ucierpiały w wyniku tegorocznej powodzi, do 12 listopada mogą składać wnioski o unijną pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Resort rolnictwa zapewnia, że wkrótce ogłosi następny nabór.

- Zarzut działania na szkodę spółki przedstawiła katowicka prokuratura byłemu członkowi zarządu Prokom Investments S.A. Dwóch członków obecnego zarządu firmy - w tym jej prezes Ryszard Krauze - zostało wezwanych do prokuratury w charakterze podejrzanych.

- Ryszard C., podejrzany o zastrzelenie Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego, i ranienie drugiego mężczyzny, trafi na sześciotygodniową obserwację sądowo-psychiatryczną - zapowiedział w czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

- Rzecznik dyscyplinarny krakowskiego kuratorium oświaty zakończył zbieranie dowodów w postępowaniu wyjaśniającym, dotyczącym zachowania nauczycieli podczas ataku nożem agresywnej gimnazjalistki. Prawdopodobnie wystąpi o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

- Gminy mają obowiązek zapewnienia tymczasowego pomieszczenia osobom eksmitowanym, w tym także i tym, które znęcają się nad rodziną - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny, uznając przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, regulujące te kwestie, za niezgodne z konstytucją.

- Lubelska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wiecu przed wyborami prezydenckimi zorganizowanego w Lublinie przez posła Janusza Palikota. Prokurator uznał, że nie doszło do przestępstwa przeciwko wyborom ani złamania ustawy o wyborze prezydenta.

- Kilkudziesięciu zwolenników posła Janusza Palikota demonstrowało w czwartek przed katowicką Archikatedrą Chrystusa Króla. Namawiali posłów do przegłosowania ustawy zezwalającej na zapłodnienie in vitro. "In vitro darem od Boga" - przekonywali.

- Przeciwnicy Janusza Palikota uniemożliwili wejście do opolskiej kurii biskupiej jego zwolennikom, którzy chcieli złożyć petycję ws. in vitro. Po 15 minutach słownych przepychanek do sympatyków Palikota wyszedł rzecznik kurii i przyjął ich apel. Palikot wziął udział w happeningu w Gdańsku.

- Laureatem ósmej edycji konkursu "Człowiek bez barier" został twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy, działacz społeczny Marek Kalbarczyk. Wyniki konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie, podczas uroczystej gali w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

- Nad mazurskimi jeziorami - za unijne pieniądze - powstaje sieć małych ekologicznych przystani żeglarskich, wyposażonych w instalacje do odbioru nieczystości z jachtów - poinformował Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. (PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)