Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 10 sierpnia, 20.00

...

10.08.2012 | aktual.: 10.08.2012 20:38

10.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- OPZZ zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o emeryturach z FUS z maja br. - poinformował w piątek przewodniczący OPZZ Jan Guz. Nowe przepisy wyrównują i podwyższają wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

- Nonsens i gra na zwłokę - tak zapowiedź OPZZ złożenia wniosku do TK ws. reformy emerytalnej komentuje PO. Według PSL trudno będzie wykazać niekonstytucyjność tych zmian. Ruch Palikota ocenia, że wniosek to demagogia. Z kolei SLD, PiS i Solidarna Polska wspierają OPZZ.

- 450 m kw. powierzchni biurowej zyska Trybunał Konstytucyjny po rozbudowie jego siedziby przy alei Szucha w Warszawie. Koszt inwestycji to 5 mln złotych. Budynek zyska m.in. nowe piętro i zewnętrzną windę. Rozbudowa ma zakończyć się we wrześniu 2013 r

- Przyszłość budowy odcinka autostrady A1 Kowal-Brzezie przez obecnego wykonawcę - konsorcjum firm: SRB, John Sisk & Son Limited, PBG i Hydrobudowa - będzie znana po poniedziałkowym spotkaniu kierownictwa GDDKiA z właścicielem SRB Johnem Siskiem - podała w piątek GDDKiA.

- Będzie śledztwo ws. nieuzasadnionego zatrzymania na bramkach wjazdowych na autostradę A4 karetek wiozących dwóch ciężko rannych po wypadku - poinformowała w czwartek prokuratura rejonowa w Nysie. Jeden z rannych kilka dni później zmarł.

- Śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce potrwa do 11 lutego 2013 r. - zdecydował prokurator generalny Andrzej Seremet.

- Blisko 9,5 tys. wniosków złożyli cudzoziemcy podczas zakończonej w lipcu abolicji; około 3 tys. osób zalegalizowało swój pobyt w Polsce, są to głównie obywatele Ukrainy, Wietnamu i Armenii - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

- Zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich konsulów odpowiedzialnych za wydawanie wiz w Łucku (Ukraina) - poinformowali w piątek przedstawiciele MSZ. Kontrola w konsulacie w Łucku wykazała m.in. stosowanie nieuzasadnionych preferencji dla niektórych interesantów.

- Poseł Solidarnej Polski Mieczysław Golba zapowiedział w piątek, że będzie startował w wyborach na prezesa PZPN. Golba przedstawił swe pomysły na reformę związku - m.in. ograniczenie zarządu do 5 osób i wprowadzenie półrocznych raportów dotyczących finansów PZPN.

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się w piątek ze złotym medalistą olimpijskim Tomaszem Majewskim i brązową medalistką igrzysk Zofią Noceti-Klepacką. "Dziękuję, że jako faworyci nas nie zawiedliście" - zwróciła się do warszawskich sportowców.

- Prokuratura w Sławnie (Zachodniopomorskie) wszczęła w piątek śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez policjantów wobec matki Przemysława Gosiewskiego, Jadwigi. Złożyła ona do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie.

- Oskarżony o molestowanie seksualne 11-latka i podejrzany o podobne czynności wobec dwóch innych chłopców ksiądz Bogusław P. prawdopodobnie popełnił samobójstwo; podpalił się na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym (Lubelskie) - wynika ze wstępnych ustaleń śledczych.

- Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz wszczęła procedurę mającą na celu odwołanie ze stanowiska dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ Barbary Misińskiej - dowiedziała się w piątek PAP.

- Kąpielisko nad jeziorem Bukowo w miejscowości Dąbki, w powiecie sławieńskim (Zachodniopomorskie), zostało zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody bakteriami - poinformowano w piątek PAP w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. To piąte kąpielisko zamknięte w obecnym sezonie letnim w regionie z powodu zanieczyszczeń bakteriami.

- Lesław Hnat został w piątek prezesem Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Dzień wcześniej taką samą funkcję powierzono mu w Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia.

- Skala należności upadającej linii lotniczej OLT wobec portów lotniczych stanowi mały procent ich przychodów i nie wpłynie na sytuację finansową - oceniają zarządcy lotnisk. Będą oni indywidualnie starać się odzyskać pieniądze, które winne są im spółki OLT.

- Solidarna Polska złoży do marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. SP chce, by premier Donald Tusk przedstawił posłom informację na temat działań organów państwa wobec firm Amber Gold i OLT Express.

- W piątek w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku powołano specjalny zespół, który zajmie się sprawą spółki Amber Gold. Równocześnie resort sprawiedliwości zwrócił się do gdańskiego sądu o wyjaśnienia ws. wyroków skazujących Marcina Plichtę, szefa Amber Gold.

- Krajowa Spółka Cukrowa nie będzie prywatyzowana przez giełdę - poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Skarbu Państwa. Kolejny proces prywatyzacji spółki rozpocznie się w ostatnim kwartale b.r.

- Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach sprzeciwia się planom Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce stopniowo wycofywać znaki opłaty sądowej. Utrudni to wnoszenie opłat i narazi strony na dodatkowe koszty - argumentują adwokaci.

- Ratownicy TOPR przetransportowali do zakopiańskiego szpitala ciało słowackiego turysty, który w piątek podczas wspinaczki na Świnicę w Tatrach spadł w przepaść. (PAP)

zdz/ jtt/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)