Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 13 sierpnia, 17.00
...
13.08.2010 | aktual.: 13.08.2010 17:23
13.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prof. Ewa Łętowska i prof. Andrzej Rzepliński są kandydatami na prezesa Trybunału Konstytucyjnego - takiego wyboru dokonali sędziowie TK i przedłożyli je prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.
- W poniedziałek na Woli rozpoczną się prace związane z budową centralnego odcinka II linii warszawskiego metra. Stołeczny ratusz zapowiada spotkania informacyjne z mieszkańcami dzielnic, w których powstaną stacje podziemnej kolejki.
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dokończenie budowy autostrady A1 na odcinku Świerklany - Gorzyczki - poinformował w piątek rzecznik Dyrekcji Marcin Hadaj. Wybrano ponownie firmę Alpine Bau.
- Wojewoda podkarpacki wydał pozwolenie na budowę odcinka autostrady A4 Jarosław - Radymno. Decyzja dotyczy pierwszej części tego fragmentu drogi, od węzła Wierzbna do okolic Pawłosiowa - poinformowała PAP rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.
- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało prezydentowi raport w sprawie procedur lotów z przedstawicielami najwyższych władz - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka BBN Joanna Kwaśniewska.
- Gotowe są już projekty tablic, które w Sejmie upamiętnią posłów i senatorów - ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia. Niewykluczone, że odsłonięcie tablic nastąpi 10 października - wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarzy w Kancelarii Sejmu.
- Wojskowa prokuratura w Warszawie bada sprawę wysadzenia ponad 200 pocisków do "Rosomaka" i zniszczenie wiejskiej chaty podczas VI zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie. Trzem żołnierzom postawiono w tej sprawie zarzuty; ci nie przyznają się.
- 30 sierpnia, na zaproszenie szefa MSZ Radosława Sikorskiego, udział w corocznej naradzie ambasadorów w Warszawie weźmie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe MSZ.
- W ciągu najbliższych dni w woj. dolnośląskim i lubuskim w obszarach występowania intensywnych opadów burzowych przewiduje się wzrosty stanów wody w rzekach, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich - informuje IMiGW.
- 27 proc. Polaków pozytywnie ocenia pracę posłów, 56 proc. negatywnie; działalność Senatu podoba się 32 proc. ankietowanych, 41 proc. ją krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z władz samorządowych zadowolonych jest 68 proc. Polaków, niezadowolonych - 22 proc.
- Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził, że na obszarze Polski nie występuje susza, ale lokalne zagrożenie występują.
- Parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej chce spotkać się w najbliższym czasie m.in. z premierem Donaldem Tuskiem, szefem MON Bogdanem Klichem i prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem - powiedziała na konferencji prasowej Anna Sikora (PiS).
- Od piątku można kąpać się już w Bałtyku w kąpieliskach dzielnicy Świnoujścia Warszewo oraz w nadmorskich Dąbkach. Nie obowiązuje już też zakaz w jez. Bukowo w miejscowości Dąbki (pow. sławieński) i jez. Marszewo w miejscowości o tej samej nazwie - poinformował szczeciński Sanepid.
- Strona polska zrealizuje wniosek o pomoc prawną dla Rosji i prześle żądane dokumenty, gdy będą już kompletne - zapewnia Prokuratura Generalna. Rosjanie chcą od Polski zeznań rodzin ofiar katastrofy oraz polskich odczytów czarnych skrzynek rozbitego samolotu Tu-154
- Minister środowiska Andrzej Kraszewski i protestujący od środy przeciw wycince drzew w Puszczy Białowieskiej działacze Greenpeace osiągnęli porozumienie. Ekolodzy zeszli z dachu budynku ministerstwa i zakończyli protest.
- "Bardzo mało prawdopodobne", by prokuratura zgodziła się zapłacić b. prezesowi PZU Jaromirowi Netzlowi za straty poniesione w wyniku postawionych i wycofanych zarzutów w aferze gruntowej - powiedział PAP w piątek Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej. (PAP)
zdz/ ana/