Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 19 sierpnia, 20.00

...

19.08.2011 | aktual.: 19.08.2011 20:23

19.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Nic nie wskazuje na to, aby Polskę czekała recesja - stwierdził w piątek premier Donald Tusk. Jego zdaniem należy jedynie pytać, jak duży wzrost gospodarczy odnotuje nasz kraj.

- Premier Donald Tusk przedstawił posłom informację o działaniach w obliczu kryzysu. Będziemy dalej tak postępować, by państwo, jako opiekun tych, którzy są najczęściej w potrzebie, było stabilne - obiecał. Prezesowi PiS zarzucił, że po dwóch latach rządów "uciekł", a teraz "pcha się do władzy".

- Wicepremier i lider PSL Waldemar Pawlak uważa, że w imię stabilności finansowej parlament nie powinien wprowadzać nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Ważne jest - jak mówił - by Polska utrzymała tempo rozwoju gospodarczego.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji poprawki do umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, która przewiduje zmianę zasad wyboru Rady Wykonawczej MFW - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Nowelizacja m.in. zwalnia z podatku dochody Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Zagraniczni prawnicy świadczący usługi w Polsce będą mogli prowadzić działalność także w formie spółki komandytowo-akcyjnej - przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w RP, którą w piątek podpisał prezydent.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o kontroli w administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Celem ustawy jest ujednolicenie systemu kontroli i zwiększenie jej efektywności.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelę ustawy o tzw. EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Zgodnie z nią Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska będzie prowadził centralny rejestr EMAS, ujęte zostaną w nim firmy, które ograniczą swój negatywny wpływ na środowisko.

- Kluby PO i SLD zapowiedziały w piątek w debacie nad wetem prezydenta do ustawy o powołaniu Akademii Lotniczej, że je poprą. PiS, PSL oraz koła PJN i SdPl będą za odrzuceniem weta.

- Prezydencka minister Irena Wóycicka, która w piątek w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła w spotkaniu ws. ustawy o nasiennictwie, powiedziała PAP, że zapisy o GMO w tej ustawie "wprowadzają chaos prawny". Bronisława Komorowskiego - dodała - niepokoi też brak konsultacji społecznych.

- Sztab wyborczy PO zaprezentował w piątek kolejne dwa spoty w ramach kampanii "Polska w budowie". W materiałach mieszkańcy Puław, Bydgoszczy, Kraśnika i Karpacza mówią o zrealizowanych w czasie ostatnich czterech lat rządów PO inwestycjach w ich miastach.

- Zapewnienie bezpieczeństwa państwa, społecznego, żywnościowego, środowiska, a także gospodarczego - to pięć filarów programu PSL przedstawionego w piątek w Warszawie.

- Na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie) rozpoczęły się w piątek główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Bierze w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

- Sejmowe komisje: Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziały się w piątek za odrzuceniem obywatelskiego projektu wprowadzającego całkowity zakaz aborcji. Wnioski w tej sprawie złożyli posłowie PO i SLD.

- Do poniedziałku do godz. 16.15 można składać w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. PKW będzie pełniła dyżur również w sobotę w godz. 9-12.

- Naprawa finansów publicznych, podniesienie płacy i emerytury minimalnej, liberalizacja prawa aborcyjnego i wycofanie wojsk polskich z Afganistanu - to niektóre propozycje programu wyborczego SLD, który zostanie zaprezentowany podczas niedzielnej konwencji krajowej Sojuszu.

- PiS podczas sobotniej konwencji w Warszawie "Wspólnie dla Polski" podpisze deklarację o współpracy z ponad 20 organizacjami centroprawicowymi. Na kolejnej konwencji, za tydzień we Wrocławiu, partia zaprezentuje listy z kandydatami do Sejmu i Senatu.

- Jerzy Stuhr będzie w kampanii wyborczej namawiał do głosowania na kandydatów Obywateli do Senatu. "Najbardziej podoba mi się, że to inicjatywa odpartyjniona" - mówił aktor i reżyser podczas piątkowej konferencji prasowej w Krakowie.

- Do 31 sierpnia przedłużono referendum w PLL LOT, które ma rozstrzygnąć, czy stewardessy i stewardzi będą strajkować - poinformowała w piątek PAP Elwira Niemiec ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego przewoźnika.

- Porozumienie, zakładające m.in. wypłatę jednorazowych premii wliczanych do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, podpisały w piątek z zarządem Kompanii Węglowej działające tam związki. Zakończyło to trwający od początku roku spór zbiorowy na tle płacowym.

- Warszawska spółka PCC Consumer Products kupiła za blisko 13,56 miliona złotych od Skarbu Państwa 85 procent akcji Fabryki Zapałek "Czechowice" w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie) - poinformował resort Skarbu Państwa.

- Nadzór nad sądami wojskowymi będzie sprawował bezpośrednio minister sprawiedliwości, a nie jak dotychczas odpowiedni departament w resorcie - przewiduje ustawa, którą w piątek przyjął Sejm.

- Widzę postępujący proces normalnienia; niedawno zarzucali zabójstwo, zdradę, spisek - tak premier Donald Tusk odniósł się do tego, że Stowarzyszenie Solidarni 2010 złożyło zawiadomienie o popełnieniu przez niego przestępstwa ws. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej.

- Skierowanie do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz do sądu sprawy "skandalicznego wystąpienia" posła PiS Marka Suskiego zapowiedział w piątek wiceszef MSP Jan Bury. Chodzi o wypowiedź Suskiego, który zarzucił Buremu, że ten "chlał w hotelu za publiczne pieniądze".

- Główny Inspektor Transportu Drogowego wyznaczył 5 tys. zł nagrody za wskazanie lub pomoc w znalezieniu sprawców zniszczenia fotoradaru w miejscowości Motylewo w Lubuskiem na drodze wojewódzkiej nr 132 - poinformował w piątek rzecznik GITD Alvin Gajadhur.(PAP)

pif/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)