Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 19 sierpnia, 20.00

...

SKOMENTUJ

19.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Nic nie wskazuje na to, aby Polskę czekała recesja - stwierdził w piątek premier Donald Tusk. Jego zdaniem należy jedynie pytać, jak duży wzrost gospodarczy odnotuje nasz kraj.

- Premier Donald Tusk przedstawił posłom informację o działaniach w obliczu kryzysu. Będziemy dalej tak postępować, by państwo, jako opiekun tych, którzy są najczęściej w potrzebie, było stabilne - obiecał. Prezesowi PiS zarzucił, że po dwóch latach rządów "uciekł", a teraz "pcha się do władzy".

- Wicepremier i lider PSL Waldemar Pawlak uważa, że w imię stabilności finansowej parlament nie powinien wprowadzać nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Ważne jest - jak mówił - by Polska utrzymała tempo rozwoju gospodarczego.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji poprawki do umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, która przewiduje zmianę zasad wyboru Rady Wykonawczej MFW - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Nowelizacja m.in. zwalnia z podatku dochody Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Zagraniczni prawnicy świadczący usługi w Polsce będą mogli prowadzić działalność także w formie spółki komandytowo-akcyjnej - przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w RP, którą w piątek podpisał prezydent.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o kontroli w administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Celem ustawy jest ujednolicenie systemu kontroli i zwiększenie jej efektywności.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelę ustawy o tzw. EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Zgodnie z nią Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska będzie prowadził centralny rejestr EMAS, ujęte zostaną w nim firmy, które ograniczą swój negatywny wpływ na środowisko.

- Kluby PO i SLD zapowiedziały w piątek w debacie nad wetem prezydenta do ustawy o powołaniu Akademii Lotniczej, że je poprą. PiS, PSL oraz koła PJN i SdPl będą za odrzuceniem weta.

- Prezydencka minister Irena Wóycicka, która w piątek w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła w spotkaniu ws. ustawy o nasiennictwie, powiedziała PAP, że zapisy o GMO w tej ustawie "wprowadzają chaos prawny". Bronisława Komorowskiego - dodała - niepokoi też brak konsultacji społecznych.

- Sztab wyborczy PO zaprezentował w piątek kolejne dwa spoty w ramach kampanii "Polska w budowie". W materiałach mieszkańcy Puław, Bydgoszczy, Kraśnika i Karpacza mówią o zrealizowanych w czasie ostatnich czterech lat rządów PO inwestycjach w ich miastach.

- Zapewnienie bezpieczeństwa państwa, społecznego, żywnościowego, środowiska, a także gospodarczego - to pięć filarów programu PSL przedstawionego w piątek w Warszawie.

- Na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie) rozpoczęły się w piątek główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Bierze w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

- Sejmowe komisje: Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziały się w piątek za odrzuceniem obywatelskiego projektu wprowadzającego całkowity zakaz aborcji. Wnioski w tej sprawie złożyli posłowie PO i SLD.

- Do poniedziałku do godz. 16.15 można składać w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. PKW będzie pełniła dyżur również w sobotę w godz. 9-12.

- Naprawa finansów publicznych, podniesienie płacy i emerytury minimalnej, liberalizacja prawa aborcyjnego i wycofanie wojsk polskich z Afganistanu - to niektóre propozycje programu wyborczego SLD, który zostanie zaprezentowany podczas niedzielnej konwencji krajowej Sojuszu.

- PiS podczas sobotniej konwencji w Warszawie "Wspólnie dla Polski" podpisze deklarację o współpracy z ponad 20 organizacjami centroprawicowymi. Na kolejnej konwencji, za tydzień we Wrocławiu, partia zaprezentuje listy z kandydatami do Sejmu i Senatu.

- Jerzy Stuhr będzie w kampanii wyborczej namawiał do głosowania na kandydatów Obywateli do Senatu. "Najbardziej podoba mi się, że to inicjatywa odpartyjniona" - mówił aktor i reżyser podczas piątkowej konferencji prasowej w Krakowie.

- Do 31 sierpnia przedłużono referendum w PLL LOT, które ma rozstrzygnąć, czy stewardessy i stewardzi będą strajkować - poinformowała w piątek PAP Elwira Niemiec ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego przewoźnika.

- Porozumienie, zakładające m.in. wypłatę jednorazowych premii wliczanych do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, podpisały w piątek z zarządem Kompanii Węglowej działające tam związki. Zakończyło to trwający od początku roku spór zbiorowy na tle płacowym.

- Warszawska spółka PCC Consumer Products kupiła za blisko 13,56 miliona złotych od Skarbu Państwa 85 procent akcji Fabryki Zapałek "Czechowice" w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie) - poinformował resort Skarbu Państwa.

- Nadzór nad sądami wojskowymi będzie sprawował bezpośrednio minister sprawiedliwości, a nie jak dotychczas odpowiedni departament w resorcie - przewiduje ustawa, którą w piątek przyjął Sejm.

- Widzę postępujący proces normalnienia; niedawno zarzucali zabójstwo, zdradę, spisek - tak premier Donald Tusk odniósł się do tego, że Stowarzyszenie Solidarni 2010 złożyło zawiadomienie o popełnieniu przez niego przestępstwa ws. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej.

- Skierowanie do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz do sądu sprawy "skandalicznego wystąpienia" posła PiS Marka Suskiego zapowiedział w piątek wiceszef MSP Jan Bury. Chodzi o wypowiedź Suskiego, który zarzucił Buremu, że ten "chlał w hotelu za publiczne pieniądze".

- Główny Inspektor Transportu Drogowego wyznaczył 5 tys. zł nagrody za wskazanie lub pomoc w znalezieniu sprawców zniszczenia fotoradaru w miejscowości Motylewo w Lubuskiem na drodze wojewódzkiej nr 132 - poinformował w piątek rzecznik GITD Alvin Gajadhur.(PAP)

pif/ osz/

Wybrane dla Ciebie

Żyli z kodów. Oszuści z Podlasia zatrzymani
Żyli z kodów. Oszuści z Podlasia zatrzymani
Na południu Polski kończą się litery. Można już zamawiać nowe tablice
Na południu Polski kończą się litery. Można już zamawiać nowe tablice
Ekspresowy paszport. Punkt na dużym polskim lotnisku już działa
Ekspresowy paszport. Punkt na dużym polskim lotnisku już działa
Będą ratować wielkie koty. Na Mazurach powstaje specjalny ośrodek
Będą ratować wielkie koty. Na Mazurach powstaje specjalny ośrodek
Nowy dodatek od maja. Pieniądze trafią do blisko 130 tys. osób
Nowy dodatek od maja. Pieniądze trafią do blisko 130 tys. osób
Hiszpańska wyspa protestuje przeciwko turystom. Jest ich zbyt dużo
Hiszpańska wyspa protestuje przeciwko turystom. Jest ich zbyt dużo
Planujesz przelew w majówkę? Uwaga, mogą być problemy
Planujesz przelew w majówkę? Uwaga, mogą być problemy
Powiedzieli nie miastu wojewódzkiemu. Nie chcą zmiany granic
Powiedzieli nie miastu wojewódzkiemu. Nie chcą zmiany granic
Nie mieszkał w domu, sąd każe zapłacić 200 tys. Bo "był zameldowany"
Nie mieszkał w domu, sąd każe zapłacić 200 tys. Bo "był zameldowany"
Nie opłaca się brać z salonu. Te auta najszybciej tracą na wartości
Nie opłaca się brać z salonu. Te auta najszybciej tracą na wartości
Nie tylko Zakopane. Kolejne regiony chcą skusić arabskich turystów
Nie tylko Zakopane. Kolejne regiony chcą skusić arabskich turystów
Mają sankcje. Rosyjski dyskont w Warszawie nic sobie z nich nie robi
Mają sankcje. Rosyjski dyskont w Warszawie nic sobie z nich nie robi