Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 20 maja, 17.00
...
20.05.2011 | aktual.: 20.05.2011 17:23
20.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Polsko-rosyjskie negocjacje dotyczące porozumienia o współpracy w sprawach cywilnych zostały zakończone, umowa powinna zostać podpisana w październiku - poinformował w piątek PAP minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Umowa dotyczy decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych i ma przyczynić się do uproszczenia postępowania sądowego, co jest ważne m.in. dla polskiego biznesu.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski rozmawiał w Sankt Petersburgu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem o dacie przekazania Polsce wraku Tu-154M - poinformował PAP w piątek resort sprawiedliwości.
- Firmy finansujące reżim Alaksandra Łukaszenki będą objęte sankcjami - oświadczył szef polskiego MSZ Radosław Sikorski podczas konferencji po szczycie Trójkąta Weimarskiego.
- Minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe zapowiedział w piątek w Bydgoszczy, że jego kraj poprze Polskę podczas jej prezydencji. Zadeklarował też poparcie dla stanowiska prezydenta USA w sprawie Bliskiego Wschodu.
- Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego poparli w piątek prezydenta USA Baracka Obamę, który opowiedział się za utworzeniem państwa palestyńskiego, opartego na granicach z 1967 roku.
- Sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wobec Białorusi oraz przygotowania do polskiej prezydencji zdominowały w piątek spotkanie szefów MSZ państw Trójkąta Weimarskiego. Dyplomaci rozmawiali w bydgoskim ratuszu i rezydencji ministra Radosława Sikorskiego.
- Chociaż polepszyły się nieco opinie o ogólnej sytuacji w kraju, nadal większość Polaków (57 proc.) negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem polepszyły się opinie o ogólnej sytuacji w Polsce. O 7 punktów (do 28 proc.) przybyło ankietowanych uważających, że przemiany w kraju zmierzają w dobrym kierunku, natomiast o 6 punktów (do 57 proc.) zmalał odsetek osób, które są przeciwnego zdania.
- Blisko 3,2 tys. miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych powstanie dzięki dotacjom z programu "Maluch", który ma wspierać gminy w tworzeniu placówek dla dzieci do lat 3 - poinformowała w piątek minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.
- Pierwszeństwo roweru jadącego ścieżką rowerową przed skręcającymi pojazdami, śluzy rowerowe na skrzyżowaniach, możliwość wyprzedzania z prawej strony wolno jadących aut, legalne przyczepki dla dzieci - od soboty obowiązują nowe przepisy prawa o ruchu drogowym.
- Stopniowe przekazywanie środków z OFE do ZUS-u w ciągu 10 lat przed przejściem na emeryturę zakłada projekt ustawy przygotowywanej w MPiPS. Jak przekonywała minister Jolanta Fedak, zagwarantuje to bezpieczeństwo emerytur.
- Posłowie SLD skierowali wniosek do prokuratury w sprawie nieprawidłowości w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jak argumentowali, wyniki kontroli, jaką w PAŻP przeprowadziła Kancelaria Premiera, pokazały "kumoterstwo i nepotyzm o niespotykanej skali".
- Krakowski Sąd Okręgowy postanowił w piątek rozpoznać pozew zbiorowy powodzian w postępowaniu grupowym. Uznał, że sprawa spełnia wszystkie przesłanki do badania jej w ten sposób. Pozew zbiorowy złożyło we wrześniu 2010 roku 17 powodów - mieszkańców Sandomierza (Świętokrzyskie) oraz Tarnobrzega i Gorzyc (Podkarpackie) - którzy zostali poszkodowani podczas powodzi w maju i czerwcu 2010 r. Domagają się odszkodowań na łączną kwotę ok. 9,3 mln zł.
- Ponad 46,1 mln zł wyniosła wartość pomocy udzielonej przez Caritas Polska dla osób poszkodowanych przez ubiegłoroczną powódź w południowej i centralnej Polsce - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Caritas Olga Kołtuniak.
- Poseł SLD Grzegorz Pisalski poinformował w piątek PAP, że - po rozmowie z szefem klubu PO Tomaszem Tomczykiewiczem - zdecydował się wstąpić do klubu PO i wystartować do Sejmu z listy PO w Sosnowcu. Pisalski zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia wystąpi z klubu SLD.
- B. szef CBA Mariusz Kamiński ma wyrazić ubolewanie, że bezpodstawnie zarzucał handlarzowi bronią Abdulowi Rahmanowi El Assirowi związki z terrorystami - głosi zawarta przez nich ugoda sądowa. O Libańczyku było głośno w związku z prywatyzacją stoczni. Zawarcie takiej ugody potwierdził w piątek PAP Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.
- PiS protestuje przeciwko sugestiom, że ich formacja "stoi na czele kiboli". Partia rozważa kierowanie pozwów do sądu przeciw politykom, którzy będą używać podobnego sformułowania - poinformował rzecznik ugrupowania Adam Hofman. Według polityków PO ich opinia jest uzasadniona. (PAP)
amp/ jtt/