Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 22 października, 20.00

...

22.10.2010 | aktual.: 22.10.2010 20:23

22.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu przygotowanego przez PO projektu zmian w konstytucji. O odrzucenie wnioskował klub PiS, opowiadał się za tym również koalicyjny PSL.

- Posłowie debatowali w piątek nad sześcioma projektami ustaw dotyczących in vitro. Podczas dyskusji złożono kilka wniosków o ich odrzucenie, ale także o skierowanie do prac w komisji. Sejm ma podjąć decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu.

- Przywrócenie w Kodeksie karnym zapisów dotyczących kar dla sprawców najokrutniejszych zabójstw oraz wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy zawiera nowela Kodeksu karnego, którą w piątek przyjął Sejm. Uchwalone zmiany przywracają w kodeksie przepisy odnoszące się do okrutnych zabójstw, czyli do tzw. kwalifikowanych rodzajów tego przestępstwa.

- Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, dotyczącą m.in. pracy lekarzy w zespołach ratownictwa medycznego. Nowelizacja przewiduje m.in., że do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego nadal będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności. W latach 2013-2020 będzie to jedynie lekarz po drugim roku specjalizacji w określonej dziedzinie m.in. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu czy pediatrii.

- Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali to główne założenia nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, którą w piątek uchwalił Sejm.

- Wszyscy pracownicy, niezależnie od wieku, będą mieli wypłacane świadczenia za okres choroby w tej samej wysokości - taką nowelizację kodeksu pracy w piątek przyjął Sejm. Nowelizacja przewiduje zrównanie wynagrodzenia za cały czas choroby dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich wieku i czy chorują w domu, czy w szpitalu. Wynagrodzenie to miałoby wynosić 80 proc. pensji.

- Zasady użycia broni przez polskich żołnierzy, służących na misjach poza granicami kraju reguluje nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, jaką w piątek przyjął Sejm. Zgodnie z nowelizacją żołnierze, służący na misjach, mogą używać broni w celach samoobrony, a także w celu zwalczania zagrożeń, spowodowanych przez zamachowców - samobójców. W nowelizacji zaznaczono, że broni nie można używać wobec dzieci, których wiek nie przekracza 13 lat, kobiet w widocznej ciąży oraz osób kalekich. Zaznaczono też, że "środki przymusu" powinny być stosowane na rozkaz dowódcy.

- Podczas postępowania dyscyplinarnego funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego bądź Służby Wywiadu Wojskowego będzie mógł ustanowić obrońcę spośród adwokatów lub radców prawnych - przewiduje zmiana przepisów przyjęta w piątek przez Sejm.

- Były prezydencki minister Jacek Sasin został rzecznikiem sztabu PiS w wyborach samorządowych - dowiedziała się w piątek PAP w biurze prasowym klubu parlamentarnego tej partii.

Sasin był w gronie osób typowanych na kandydata PiS na prezydenta Warszawy. Jednak ostatecznie kierownictwo PiS zdecydowało, że kandydatem na prezydenta stolicy będzie architekt i były poseł AWS Czesław Bielecki.

- Ubywa zwolenników premiera, obecnie już 51 proc. ankietowanych uważa, że Donald Tusk źle wypełnia obowiązki premiera - wynika z październikowego sondażu TNS OBOP. Pogarszają się też oceny całego rządu oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- 39 proc. badanych przez TNS OBOP uważa, że Bronisław Komorowski dobrze pełni funkcję prezydenta. Z dezaprobatą o jego pracy wypowiada się 36 proc. ankietowanych. 25 proc. - trudno jest odpowiedzieć na to pytanie.

- Europoseł PiS Jacek Kurski dostał ochronę BOR na terenie Polski. Propozycję ochrony - od szefa biura Mariana Janickiego otrzymał też europoseł PiS Zbigniew Ziobro i obecnie się nad nią zastanawia. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy biuro chronić będzie też b. premiera Leszka Millera.

- PiS przedstawił w piątek "deklarację łódzką" przeciw przemocy w życiu publicznym. Podpisał ją w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński i zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że dopuszcza spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, jeśli i on podpisze dokument.

- Pełnomocnik instytucji kościelnych w sprawach toczących się przed komisją majątkową przy MSWiA Marek P. pozostanie w areszcie - zdecydował w piątek Sąd Okręgowy w Gliwicach. Jest on podejrzany o korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji oraz o wielomilionowe oszustwa. O decyzji sądu poinformowała PAP rzeczniczka sądu sędzia Agata Dybek-Zdyń.

- Wydział przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wszczyna postępowanie sprawdzające z doniesienia SLD o zbadanie 20 lat działalności Komisji Majątkowej, która decyduje o zwrocie Kościołowi majątku zagrabionego mu w PRL. Jak powiedział w piątek PAP szef wydziału prok. Robert Majewski prokuratura będzie gromadzić niezbędną dokumentację, by "dokładnie przyjrzeć się sprawie".

- Prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra, oskarżony o upozorowanie zamachu na samego siebie w czasie kampanii przed przyspieszonymi wyborami w 2003 r., został w piątek skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata i 34 tys. zł grzywny przez Sąd Rejonowy w Sosnowcu.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła w piątek uchwałę o odwołaniu Roberta Pietryszyna z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Radia Merkury - poinformowała rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska.

amp/ gor/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)