Wydarzenia z kraju w skrócie, piatek 23 kwietnia, 17.00
...
23.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 17:23
23.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W kwietniu poprawiły się notowania rządu i premiera - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do zwolenników gabinetu Donalda Tuska zaliczyło się 43 proc. ankietowanych, 24 proc. to jego przeciwnicy, a obojętność wobec rządu zadeklarowało 29 proc. badanych.
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, zarządził na 20 czerwca wybory uzupełniające do Senatu w Katowicach, w Płocku i w Krośnie. Jest to konieczne z powodu tragicznej śmierci trzech senatorów w katastrofie koło Smoleńska.
- Prokuratura okręgowa w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie legalności działań CBA wobec b. posłanki PO Beaty Sawickiej w 2007 r. oraz w sprawie przekroczenia uprawnień w związku z ujawnieniem przez ówczesnego szefa CBA materiałów z tego śledztwa.
- Minister zdrowia Ewa Kopacz wróciła w piątek przed południem do Warszawy z Moskwy, gdzie brała udział w ostatnich czynnościach związanych z identyfikacją ciał ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
- W kościele pod wezwanie świętych Piotra i Pawła w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Mszy św. przewodniczy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
- Dzieło stanowiące wkład do narodowej kultury i społecznej świadomości nie umiera wraz ze swym twórcą - tak o dokonaniach Janusza Kurtyki napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym na uroczystości pogrzebowej przez posła Ryszarda Terleckiego.
- Trumna z ciałem lubelskiego posła PSL Edwarda Wojtasa, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, wystawiona zostanie w piątek późnym wieczorem w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Pogrzeb odbędzie się w sobotę.
- Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zwrócił się w piątek do pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie i skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
- Zaginiony polski szyfrant wywiadu Stefan Zielonka "niemal na pewno" przebywa w Chinach - twierdzi redaktor naczelny francuskiego biuletynu "Intelligence Online" Philippe Vasset. Nikt w Polsce oficjalnie nie potwierdza tych doniesień.
- Polski generał dywizji Ryszard Sorokosz przejął w piątek obowiązki zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie od duńskiego generała dywizji Ole Koeppena - poinformowały służby prasowe Korpusu.
- Dzieci ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem otrzymają renty specjalne w wysokości 2 tys. zł brutto - poinformował w piątek po posiedzeniu rządu minister w kancelarii premiera Michał Boni. Renty będą przyznane do ukończenia przez dzieci ofiar 25. roku życia.
- Samorządy adwokatów, radców prawnych i notariuszy udzielą nieodpłatnej pomocy prawnej rodzinom ofiar katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. O współpracę odnośnie udzielania tej pomocy do samorządów zwrócił się resort sprawiedliwości.
- Nikt nie ucierpiał w wyniku podziemnego pożaru, jaki wykryto w piątek nad ranem w wyrobiskach kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu Zdroju. Ze strefy zagrożenia bezpiecznie wycofano 32 górników - podał Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach.
- CBŚ od dwóch miesięcy prowadzi pod nadzorem prokuratury postępowanie dotyczące nieprawidłowości przy zawiązywaniu umów przez PZPN - poinformował w piątek PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
- Polski Kontyngent Wojskowy "Orlik 3", który będzie ochraniał przestrzeń Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji Air Policing wkrótce rozpocznie wykonywanie zadań. W piątek Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych formalnie objęło dowodzenie nad nim.
- Kluczową sprawą w podjęciu decyzji o kandydowaniu Grzegorza Napieralskiego na prezydenta była jednomyślna rekomendacja szefów rad regionów Sojuszu - podkreślił w piątek przewodniczący zachodniopomorskiego SLD Dariusz Wieczorek.
- Krakowski sąd nie poda, jakie podjął decyzje w sprawie trzech skazanych za kradzież tablicy z Auschwitz, którzy nie stawili się do zakładu karnego. Wymaga tego dobro postępowania - poinformował PAP w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Rafał Lisak.
- Sąd Apelacyjny w Białymstoku bezterminowo odroczył w piątek proces o odszkodowanie dla obywatelki Niemiec Agnes Trawny za ziemie przejęte przez Skarb Państwa po jej wyjeździe z Polski. Dał stronom czas na porozumienie co do obecnej wartości nieruchomości. (PAP)
zdz/ asa/