Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 26 sierpnia, 20.00
...
26.08.2011 | aktual.: 26.08.2011 20:23
26.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- 180 statków powietrznych z 17 krajów będzie można zobaczyć w weekend w Radomiu podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. W trakcie dwudniowej imprezy organizatorzy spodziewają się nawet 200 tysięcy widzów.
- Będę chciał przywrócić radiu normalność i stworzyć dziennikarzom warunki do rzetelnej pracy; będę starał się działać jak chirurg: ostrożnie, ale stanowczo - powiedział PAP Andrzej Siezieniewski, powołany w piątek na prezesa Polskiego Radia.
- Sejm, który w poniedziałek rozpocznie trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. projektami dot. zmian w konstytucji. Zapozna się z raportem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy oraz rozpatrzy dwa projekty dot. prawa do aborcji. Posłowie zdecydują również o losie ministra infrastruktury.
- 60 proc. badanych dobrze ocenia prezydenta Bronisława Komorowskiego - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To najlepsze oceny działalności głowy państwa odnotowane w trakcie trwającej już rok prezydentury. Według CBOS 59 proc. Polaków źle ocenia pracę posłów.
- Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, "w tym i przyszłym Sejmie nie ma możliwości uchwalenia ustawy o nasiennictwie zgodnej z prawem UE". W opinii ministra, Polska powinna wystąpić z inicjatywą zmiany unijnych przepisów.
- Oczekiwanie, że Kościół stanie się "wielkim milczącym" na czas kampanii wyborczej nie ma uzasadnienia w nauce społecznej Kościoła - podkreślają hierarchowie, którzy zebrali się na Jasnej Górze podczas sesji Rady Biskupów Diecezjalnych.
- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że zakazał swoim ministrom udziału w debatach organizowanych w Centrum Programowym PiS. Premier Donald Tusk powiedział, że nie pozwoli, by ministrowie jego rządu byli upokarzani wezwaniami do debat w siedzibie PiS. Ministrowie polskiego rządu są także reprezentantami polskiego państwa - podkreślił.
- Premier Donald Tusk rozmawiał w piątek z szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. Główne tematy rozmów to: sytuacja w strefie euro oraz reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej - poinformował PAP rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.
- Tysiące osób wyraziły swoją solidarność z głodującą Afryką przekazując 1,3 mln zł - poinformowała w piątek PAP Caritas Polska. Z kolei UNICEF Polska zebrał ponad 1 mln zł i zapewnia, że kwota ta nadal rośnie.
- Polska jako kraj rozwijający się jest coraz atrakcyjniejsza dla cudzoziemców, konieczna jest więc świadoma polityka imigracyjnej - mówił w piątek prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu ustaw wprowadzających m.in. abolicję dla cudzoziemców przebywających w Polsce.
- Polska i Rosja zawarły porozumienie ws. wykorzystywania przez oba kraje częstotliwości radiowych 790 - 862 MHz - poinformowała w piątek PAP wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj. Dzięki temu będzie można je w Polsce szybciej przeznaczyć na dostęp do szerokopasmowego internetu.
- Prokuratura Okręgowa w Gliwicach sprawdzi, czy nie doszło do nieprawidłowości przy przekazywaniu przez Komisję Majątkową przy MSWiA nieruchomości w Żorach (Śląskie). Doniesienie w tej sprawie przesłało Centralne Biuro Antykorupcyjne.
- Prokuratura Apelacyjna w Warszawie zbada zawiadomienie CBA o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy przekazaniu Kościołowi nieruchomości w centrum stolicy przez b. Komisję Majątkową.
- Telewizja Polsat zaproponowała premierowi Donaldowi Tuskowi udział w debacie z liderami innych partii w piątek. Premier przyjął zaproszenie: "Jestem. Godzina, po 18, jestem obecny" - powiedział.
- PiS w piątek przed godz. 13 sprostowało na antenie TVN24 wypowiedzi nt. kampanii PO "Polska w budowie". Zgodnie z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie sprostowania zamieścili: rzecznik PiS Adam Hofman, szef sztabu Tomasz Poręba oraz pełnomocnik wyborczy Krzysztof Sobolewski.
- Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski z Sapporo w 1972 roku w skokach narciarskich, zrezygnował ze startu w wyborach do Senatu. Jeszcze niedawno był przedstawiany jako kandydat SLD, w jednym z trzech okręgów senackich w województwie podlaskim.
- Prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi 1 września województwo śląskie. W Słotwinie weźmie udział w inauguracji roku szkolnego, a w Węgierskiej Górce - w uroczystościach rocznicy wybuchu wojny. Odwiedzi także Katowice i Cieszyn - podała w piątek Kancelaria Prezydenta.
- O równouprawnieniu, prawach i problemach kobiet debatowały w piątek w Sejmie działaczki organizacji kobiecych z całej Europy i politycy SLD. W Sejmie odbyło się Europejskie Forum Kobiet Lewicy, z udziałem m.in. Jolanty Kwaśniewskiej.
- Program nagrywania rozpraw na salach sądowych ruszy we wrześniu w Łodzi. Zdaniem ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego będzie to "prawdziwa rewolucja", a system będzie wprowadzany najpierw we wszystkich sądach apelacyjnych, a później okręgowych i rejonowych.
- 10 września, prawdopodobnie w Warszawie, odbędzie konwencja programowa PO, na której partia przedstawi swoje propozycje "na dziś i na jutro" - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Nie chciał zdradzić szczegółów programu, ale zapewnił, że nie będzie w nim niespodzianek.
- Pierwsza w tej kampanii wyborczej debata z udziałem premiera Donalda Tuska odbędzie się w piątek o godz. 19.10 w telewizji Polsat i Polsat News - poinformowały tego dnia "Wydarzenia" Polsatu. W debacie nie weźmie udziału prezes PiS Jarosław Kaczyński ani szef SLD Grzegorz Napieralski.
- Stołeczna prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo z doniesienia Solidarnych 2010 w sprawie rzekomych przestępstw premiera Donalda Tuska przy badaniu katastrofy smoleńskiej. (PAP)
zdz/ ana/