Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 28 października, 20.00
...
28.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sobotnia Rada Krajowa SLD ma podsumować kampanię i wynik wyborczy Sojuszu, omówić sytuację finansową partii, a także zdecydować o trybie wyboru nowych władz. Jak wynika z rozmów PAP z politykami SLD, prawdopodobnie na styczeń przyszłego roku zwołany zostanie kongres partii.
- Jeśli zmiany w traktatach europejskich będą konieczne, Polska będzie je zapewne popierać - powiedział w piątek minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Według niego, decyzja o ewentualnych zmianach traktatowych zapadnie najwcześniej w grudniu.
- Ministerstwo Środowiska będzie się starać o umorzenie przez Komisję Europejską postępowań przeciwko Polsce dotyczących braku przepisów ws. odpadów - poinformował resort. Według niego, odpowiednie przepisy albo już obowiązują albo są w przygotowaniu.
- W Gubinie (Lubuskie) samorządowcy, organizacje gospodarcze i społeczne podpisały w piątek deklarację ws. poparcia planowanej budowy kompleksu energetycznego w gminach Gubin i Brody - elektrowni i kopalni węgla brunatnego.
- PSL zapowiada, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu złoży projekt ustawy dotyczący składek zdrowotnych rolników. Zgodnie z propozycją ludowców, rolnicy z własnej kieszeni płaciliby około 17 zł miesięcznie na ten cel. Sprawa nie jest jeszcze uzgodniona z PO.
- Szefem klubu parlamentarnego PSL w nowej kadencji został dotychczasowy wiceminister skarbu Jan Bury. Politycy Stronnictwa w piątek potwierdzili też kandydaturę Eugeniusza Grzeszczaka na wicemarszałka Sejmu.
- Z udziałem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka rozpoczęło się w piątek w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) Polsko-Niemieckie Forum Obywateli pod hasłem "Europejska solidarność w czasach kryzysu. Przyszłość polityk Unii Europejskiej".
- W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych od piątku na drogach krajowych, dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy więcej będzie policjantów. Kierowcy powinni być przygotowani na wzmożone kontrole trzeźwości i prędkości z jaką jadą.
- Na początku listopada grupa kilkudziesięciu kombatantów i przedstawicieli wojska pojedzie do Rosji, by upamiętnić 70. rocznicę rozpoczęcia formowania Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie.
- Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w piątek, że "zadaniem numer 1", które stoi przed Polską, jest walka o utrzymanie wzrostu gospodarczego. Prezydent ocenił też, że sytuacja kryzysowa powinna wyzwalać "największy impuls" do podejmowania trudnych decyzji.
- Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że jest za kompromisowym rozwiązaniem kwestii in vitro; takim, które nie zamykałoby szans na posiadanie dzieci, ale też szanowałoby wrażliwość "umownie mówiąc katolicką". Ponownie opowiedział się za podtrzymaniem kompromisu ws. aborcji.
- Ruch Palikota będzie domagał się, by "Dużą książkę o aborcji" Kazimiery Szczuki i Katarzyny Bratkowskiej wpisano na listę podręczników MEN - powiedział w piątek Janusz Palikot. Sprzeciwia się też temu, że sieć Empik przeniosła tę pozycję z działu młodzieżowego do innego.
- Janusz Palikot powiedział w piątek, że na przyszłorocznym kongresie swojego ugrupowania zaproponuje zmianę nazwy partii. "W Ruchu nie chodzi o Palikota, chodzi o nowoczesne państwo" - oświadczył.
- Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller powołał Komisję Wspólną Rządu i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa MSWiA Małgorzata Woźniak.
- Były wicepremier i b. marszałek Sejmu Marek Borowski rozważa wstąpienie do senackiego klubu PO. Z nieoficjalnych rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że Borowski już jako senator PO, może uzyskać rekomendację premiera Donalda Tuska na funkcję wicemarszałka Senatu.
- Przedstawicielstwo Libii w Polsce zostanie podniesione do rangi ambasady - poinformowało MSZ w komunikacie rzecznika na stronie internetowej. Według resortu, oznacza to realizację postulatów szefa MSZ Radosława Sikorskiego.
- Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk poinformował w piątek, że powiadomił Centralne Biuro Antykorupcyjne o podejrzeniach dotyczących korupcji w warszawskim Centrum Onkologii.
- Decyzje marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny w sprawie wygaszenia mandatów dwóch posłów PiS, prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego zostały wysłane do nich w piątek - poinformowała PAP Kancelaria Sejmu.
- Caritas Polska przekazała 20 tys. euro na pomoc doraźną poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji. W sobotę i niedzielę zostanie uruchomiona zbiórka sms-owa - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka Caritas Olga Kołtuniak.
- Prezes PSL Waldemar Pawlak poinformował w piątek, że Jolanta Fedak, Marek Sawicki i on są kandydatami PSL na ministrów w przyszłym rządzie.
- Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział w piątek, że urząd skarbowy chce wznowić egzekucję długu ludowców wobec Skarbu Państwa. Z najnowszych danych przekazanych PAP przez resort finansów wynika, że wraz z odsetkami ludowcy mają prawie 21 mln zł zaległości.
- Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że decyzja UE o pomocy dla Grecji ratuje nie tylko ten kraj, ale także banki m.in. niemieckie, francuskie, których upadek byłby groźny dla Europy. Zdaniem prezydenta te decyzje są na "krótką metę".
- Sąd zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące trzech osób, w tym b. dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA oraz szefa firmy, która wygrała rozpisany przez CPI przetarg zatrzymanych w środę przez CBA - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.
- Skala korupcji ws. projektów informatycznych MSWiA może być większa niż zarzucane dziś 211 tysięcy złotych; może sięgać milionów - oświadczył w piątek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski. Według niego są możliwe dalsze zarzuty.
- Uszkodzenia budynków w bytomskiej dzielnicy Karb to efekt wydobycia węgla, ale i stanu technicznego budynków, który nie został właściwie zbadany i oceniony - uznała komisja ds. ochrony powierzchni, działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym (WUG).
- Kluby SLD i Ruchu Palikota pomimo piątkowych negocjacji - najpierw w obecności szefa Kancelarii Sejmu, a później we własnym gronie - nie ustaliły ostatecznie, które pomieszczenia w Sejmie zajmą w tej kadencji. Jest jedynie zgoda co do miejsc na sali obrad. (PAP)
zdz/ ana/