Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 12 kwietnia, 20.00
...
12.04.2010 | aktual.: 12.04.2010 20:23
12.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Nie ma jeszcze ostatecznego terminu ceremonii żałobnej poświęconej ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu, rozważany jest m.in. termin sobotni - poinformował w poniedziałek dziennikarzy minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin.
- Samolot z ciałem prezydentowej Marii Kaczyńskiej przyleci do Polski we wtorek najprawdopodobniej około godz. 10 - poinformował w poniedziałek dziennikarzy minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin.
- Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego będzie wystawiona na widok publiczny od wtorku aż do uroczystości pogrzebowych - poinformował w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Para prezydencka zostanie pochowana razem.
- Uroczystości żałobne poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku mają się odbyć w Warszawie na Placu Piłsudskiego - poinformował dziennikarzy w poniedziałek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
- Pogrzeb pary prezydenckiej będzie miał przede wszystkim charakter państwowy ze względu na obecność na uroczystościach wysokich przedstawicieli władz wielu krajów - uważa b. dyrektor protokołu dyplomatycznego w MSZ Roman Czyżycki.
- Polski parlament pogrążony jest w żałobie po śmierci posłów i senatorów, którzy zginęli w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na miejscach, na których zwykle siedzieli leżą kwiaty; w Sejmie i Senacie wystawione są księgi kondolencyjne, flagi państwowe przepasano kirem.
- Rodziny zidentyfikowały ciała Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego i prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanny Agackiej-Indeckiej - poinformowała w poniedziałek rano w Moskwie dziennikarzy minister zdrowia Ewa Kopacz.
- Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na warszawskim Wilanowie, natomiast posłanka Izabela Jaruga-Nowacka - na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - poinformował w poniedziałek w Radomiu wiceszef klubu poselskiego Lewicy Marek Wikiński.
- Z apelem o złożenie szczątków ostatniego prezydenta II RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w jednej z najgodniejszych polskich nekropolii wystąpili do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego kombatanci z Krakowa.
- Na uroczystości pogrzebowe Lecha Kaczyńskiego chce przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Niewykluczone, że będzie też obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama - powiedział w poniedziałek szef MSZ Radosław Sikorski.
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że we wtorek powoła emerytowanego generała Stanisława Kozieja na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi Aleksandra Szczygłę, który zginął w sobotniej katastrofie samolotowej.
- We wtorek o godz. 13 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zbiorą się na mszy św. w intencji zmarłych w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu.
- W MON spotkali się w poniedziałek najwyżsi dowódcy i kierownictwo MON. Po śmierci w katastrofie pod Smoleńskiem szefa Sztabu Generalnego i dowódców rodzajów sił zbrojnych uczestniczą w nim ich zastępcy. Po spotkaniu zostanie oddany hołd ofiarom katastrofy.
- Po śmierci rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego urzędem tymczasowo kieruje jeden z jego zastępców - Stanisław Trociuk - poinformowała w poniedziałek Marta Kukowska z wydziału komunikacji społecznej w biurze RPO.
- Państwo, wzorem wojska, potrzebuje procedur, by w przyszłości zapobiec podobnym wypadkom jak katastrofa pod Smoleńskiem - powiedział w poniedziałek minister obrony Bogdan Klich.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyła materiał porównawczy DNA oraz "inną dokumentację" niezbędną do identyfikacji ciał pasażerów i członków załogi samolotu Tu-154 - podała rzeczniczka ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
- Samolot z 52 osobami, krewnymi ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem oraz psychologami na pokładzie, odleciał w poniedziałek z wojskowego lotniska Okęcie do Moskwy. Od rana w Biurze Ekspertyz Sądowych trwają tam oględziny ciał tragicznie zmarłych.
- Trwa drugie przesłuchanie kontrolerów lotu z lotniska w Smoleńsku - poinformował w poniedziałek PAP ze Smoleńska Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski. Mamy kilkanaście zagadnień do poruszenia - dodał.
- Na obecnym etapie śledztwa nie ma danych by na pilotów prezydenckiego samolotu wywierano presję, żeby lądowali mimo trudnych warunków - mówi prokurator generalny Andrzej Seremet. Polskie śledztwo dotyczy formalnie "nieumyślnego spowodowania" tej katastrofy.
- Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale są ludzie, których bardzo trudno zastąpić i do nich m.in. należał Janusz Kurtyka - mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas mszy w intencji prezesa IPN, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
- Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, będzie przewodniczył we wtorek w Katedrze Polowej Wojska Polskiego mszy św., która zostanie odprawiona w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że po katastrofie lotniczej koło Smoleńska, kompletowany jest skład osób zarządzających Kancelarią Prezydenta.
- Rada Warszawy planuje nadać honorowe obywatelstwo stolicy zmarłemu tragicznie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W poniedziałek poinformowano o tym podczas uroczystej sesji Rady, rozpoczęto także zbieranie podpisów pod odpowiednim wnioskiem.
- Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich pracuje normalnie, wszyscy interesanci, którzy się do nas zgłaszają, są przyjmowani - powiedział zastępca RPO Stanisław Trociuk, który po śmierci Janusza Kochanowskiego kieruje urzędem.
- Wielu mówiło o nim "buk wojny" nawiązując do jego nazwiska. Nie lubił tego określenia, choć wiedział, że jest w nim wiele szacunku - powiedziałPAP, wspominając gen. Tadeusza Buka, rzecznik Dowództwa Wojsk Lądowych ppłk Tomasz Szulejko.
- Tatarzy, polscy Romowie, Wspólnota Kazachska przesyłają kondolencje w związku z sobotnią katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
- Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski proponuje, by patronami ulic w mieście byli Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński, którzy zginęli w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Z takim wnioskiem wystąpi do komisji Rady Miasta zajmującej się nazewnictwem ulic.
- Minister obrony Bogdan Klich wyraził nadzieję, że katastrofa pod Smoleńskiem zmieni relacje między narodami i "pozwoli zagoić rany historii". Oddał hołd tragicznie zmarłym i wezwał do opracowania procedur, które pozwolą uniknąć takich strat w przyszłości.
- Szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki złożył wnioski w sprawie pośmiertnych odznaczeń oraz awansów funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
- W ostatnich dniach, po raz pierwszy od wielu lat, pojawiły się warunki do dokonania się przełomu w stosunkach polsko-rosyjskich. Czas pokaże, czy ta szansa zostanie wykorzystana - powiedział Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
- Katastrofa polskiego samolotu pod Smoleńsku wyzwoliła w Rosjanach wzruszające współczucie i dało impuls do zrozumienia, czym był Katyń - ocenił ekspert do spraw Europy Wschodniej prof. Jerzy Pomianowski. Taka atmosfera, jego zdaniem, powinna towarzyszyć nam zawsze.
- Zachowanie strony rosyjskiej pełne zrozumienia i chęci pomocy jest wzorcowe, wręcz znakomite, może świadczyć o rzeczywistej zmianie w stosunkach między naszymi krajami - ocenił historyk, członek Grupy Polsko-Rosyjskiej ds. Trudnych, prof. Wojciech Materski.
- Kilka tysięcy młodych osób, Żydów z całego świata oraz Polaków, uczestniczyło w poniedziałek w Oświęcimiu w 19. Marszu Żywych. Marsze, organizowane od ponad 20 lat, są hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu.
- Przesłuchiwany w poniedziałek w krakowskiej Prokuraturze Okręgowej Anders Hoegstroem nie przyznał się do zarzutu namawiania do kradzieży napisu i składa obszerne wyjaśnienia - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prokuratury Bogusława Marcinkowska.
- Dziesięć osób znalazło się w strefie podziemnego zawału chodnika, do którego doszło w poniedziałek po południu w niewielkiej prywatnej kopalni "Siltech" w Zabrzu. Pięciu z nich jest nadal poszukiwanych. (PAP)
mln/ asa/