22.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Materiały prokuratury, które trafiły do hazardowej komisji śledczej, były przeznaczone tylko dla posłów - taką informację, wraz z aktami sprawy, przekazała prokuratura sejmowym śledczym. Mimo tego część posłów, udostępniła je swoim asystentom.
- Mariusz Kamiński zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję premiera Donalda Tuska o odwołaniu go z funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
- Ostatecznie umorzono śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy przejęciu w latach 90. kilku budynków przez Fundację Prasową Solidarności, w tym przy ul. Nowogrodzkiej z siedzibą PiS.
- PiS uważa, że Polska powinna zaprzestać bezpośrednich rozmów z Białorusią i doprowadzić do nałożenia na ten kraj sankcji przez Unię Europejską.
- W poniedziałek prezydent Lech Kaczyński spotka się z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys - poinformował PAP prezydencki minister Paweł Wypych.
- "Traktat z Lizbony traktatem parlamentów europejskich"- to temat dwudniowej międzynarodowej konferencji służb prawnych parlamentów państw członkowskich UE, która w poniedziałek rozpoczęła się w siedzibie Senatu w Warszawie.
- Szef SLD Grzegorz Napieralski zaapelował w poniedziałek do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o in vitro. Lewica zebrała prawie 20 tys. podpisów pod apelem w tej sprawie.
- Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może wejść w życie 1 lipca - uważa przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej Magdalena Kochan. Ustawa wprowadzi m.in. zakaz bicia dzieci i pozwoli skutecznie izolować sprawców przemocy od ofiar.
- O interwencję w sprawie odwołania z funkcji wiceszefowej TVP1 Anity Gargas zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich szefowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Krystyna Mokrosińska i Wiktor Świetlik.
- Marcin Libicki nie był świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa - uznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Poznaniu, stwierdzając, że Libicki złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.
- Trybunał w Strasburgu rozstrzygnie, czy w trakcie operacji specjalnej na terenie Centralnego Ośrodka Sportów w Spale w woj. łódzkim w 2002 roku policja nie złamała Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
- Informacje od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej potwierdzają ustalenia dotyczące lotów CIA do Polski - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja przedstawiła w poniedziałek wykaz lotów z lat 2002 - 2004 potwierdzający lądowania w Szymanach (woj. warmińsko-mazurskie) amerykańskich samolotów, które w wielu publikacjach łączy się z CIA.
- Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Dorota Gardias zapowiedziała w poniedziałek, że jeśli do środy nie zostanie rozwiązana sytuacja protestujących pielęgniarek z Podbeskidzia, związek ogłosi ogólnopolski protest.
- Informacje o prawach pacjenta i świadczeniach medycznych, finansowanych ze środków publicznych, można znaleźć w "Vademecum 2010", które w poniedziałek opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia.
- 44 proc. warszawiaków dobrze ocenia działania prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz. To o 10 proc. mniej niż przed rokiem. Jednocześnie mniej osób (36 proc.) niż rok wcześniej (42 proc.) oceniło te działania negatywnie.
- Większość Polaków uważa, że rodzice spędzają z dziećmi mniej czasu niż przed kilkudziesięciu laty i mniej je rozumieją; dzieci natomiast mają dla nich mniej szacunku, za to więcej od nich oczekują - wynika z najnowszego sondażu OBOP.
- Na razie nie ma zagrożenia powodzią - poinformowało w poniedziałek RCB, powołując się na dane IMiGW. Rano stan alarmowy był przekroczony tylko w jednym miejscu: na rzece Krzna we wsi Malowa Góra (Lubelskie). W 12 miejscach w kraju odnotowano stany ostrzegawcze.
- Wieloletni polsko-norweski projekt badawczy, który ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej, ruszy wiosną w Kielcach i kilku pobliskich gminach. Przebadana zostanie m.in. cała populacja w wieku 45-64 lat.
- Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego przepisów dotyczących tzw. janosikowego - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek województwa Adam Struzik. "Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. (PAP)
mln/ asa/