Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 1‑2 października

...

02.10.2011 | aktual.: 03.10.2011 07:08

02.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Poparcie dla PO wynosi 31 proc., na PiS głos oddać chce 22 proc. osób - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej".

- Premier Donald Tusk zapowiedział przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jego zdaniem, wprowadzenie obowiązku od 1 września 2013 r. pozwoli lepiej przygotować się szkołom na przyjęcie sześcioletnich dzieci.

- Premier Donald Tusk pytany w niedzielę o możliwość koalicji PO z Ruchem Palikota powiedział, że robi wszystko, by Platforma mogła stworzyć skuteczny rząd. "Skuteczny rząd to rząd, który nie składa się z wielu partii" - dodał.

- Janusz Palikot mówi w wywiadzie dla PAP, że liczy na 11-proc. wynik wyborczy. Nie wyklucza koalicji z PO i SLD, warunek to m.in. przestawienie gospodarki na eksport. Odnosząc się do spraw światopoglądowych, mówi: można tu pohandlować. "Na pewno nie zrobimy koalicji z PiS" - zapewnia.

- Premier Donald Tusk powiedział w sobotę, że nie może teraz "przechwalać się", że za dwa tygodnie samodzielnie ułoży rząd, bo wiele wskazuje na to, że nowy gabinet PO będzie z kimś współtworzyć. Według niego, po wyborach, w nowym rządzie potrzebne jest "odświeżenie" i "nowa energia".

- Ten kto wygra wybory powinien dostać od prezydenta szansę utworzenia rządu - uważa premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, w przypadku niepowodzenia takiej misji, konstytucja przewiduje kolejne kroki, ale na początku, to zwycięzca wyborów powinien przystąpić do formowania rządu.

- Prawdopodobnie w poniedziałek złożymy do sądu w trybie wyborczym pozew przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu w związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie prezes PiS podał o zwalnianiu niepełnosprawnych za rządów PO - powiedział we Wrocławiu marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

- Najważniejsze w wyborach jest to, czy wybierzemy bezpieczny wariant rządzenia, gdy wokół świat chwieje się w posadach - mówił w niedzielę w Krakowie premier Donald Tusk. PO daje gwarancje odpowiedzialnego i stabilnego rządzenia - podkreślał.

- Bez nas nie powstanie żadna koalicja - przekonywał w niedzielę w Toruniu lider Ruchu Poparcia Janusz Palikot. Jak dodał, tylko głosowanie na jego ugrupowanie gwarantuje niedopuszczenie PiS do władzy.

- Musimy pamiętać o tym, że jeśli nie PiS, to Janusz Palikot razem z Donaldem Tuskiem; każdy, kto odda głos na PO głosuje w istocie za tym, żeby Palikot rządził Polską - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- W ciągu ostatnich 22 lat mieliśmy do czynienia ze sferami zaniechania i aktywności; zaniechania dotyczą budowy nowego państwa i gospodarki; aktywność - rozbijania polskiej tradycji - mówił szef PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji wyborczej.

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w sobotę podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, wykluczył swój udział w debatach przedwyborczych z premierem Donaldem Tuskiem.

- Szef klubu Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz zainaugurował w niedzielę w Katowicach akcję "Błękitne poranki". Politycy PO w całym kraju w ostatnim tygodniu kampanii będą się spotykać w wyborcami i przekonywać do udziału w wyborach.

- Prezydent będzie chciał już "w pierwszym ruchu" doprowadzić do utworzenia rządu, który będzie miał szansę rządzić Polską przez cztery lata - powiedział doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. Dodał, że kandydat na premiera musi mieć poparcie większości sejmowej.

- Podniesienie progu dochodowego, walka z niedożywieniem dzieci i pomoc rodzinom wielodzietnym - to elementy pakietu socjalnego SLD, które przedstawił Grzegorz Napieralski.

- Wicepremier Waldemar Pawlak przekonywał w niedzielę, że PSL jest najlepszym wyborem, bo gwarantuje "spokojne, poważne ale i pomysłowe prowadzenie polityki". Gościem jego konferencji prasowej w Krakowie był prezydent miasta Jacek Majchrowski, który udzielił poparcia kandydatce PSL.

- Lider partii Polska Jest Najważniejsza Paweł Kowal uważa, że "szykuje się rząd PO, Palikota i SLD". Takie rozwiążanie - jego zdaniem - może drogo kosztować kraj. Kowal podkreślił, że "Polska potrzebuje 2-3 lat silnego rządu, który przeprowadzi reformy".

- PJN chce dofinansować kwotą 400 zł miesięcznie każde dziecko w polskich rodzinach. Według polityków PJN, pomysł ten jest realny, a pieniądze na jego realizację są już w budżecie państwa. "Rodzina jest najważniejsza" - przekonywał w sobotę w Warszawie szef PJN Paweł Kowal.

- Polska dzisiaj potrzebuje pozytywnej energii, bo właśnie ta pozytywna energia Polaków była być może główną tarczą przed kryzysem; nie wybierajmy tych, dla których narzekanie jest główną filozofią a odwet główną motywacją - mówił w niedzielę w Krakowie premier Donald Tusk.

- Chcemy, by od 2012 r. pociągi rozkładowe mogły jeździć z prędkością 200 km/godz. na odcinku Olszamowice-Zawiercie - poinformował w sobotę dziennikarzy wiceminister infrastruktury Andrzej Massel. Obecnie maksymalna prędkość na polskiej kolei to 160 km/godz.

- Ministrowie PO: zdrowia Ewa Kopacz, sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewniali w niedzielę w Łodzi podczas konferencji prasowej, że nie przejmują się sondażami wyborczymi, które dają równe szanse na wygraną PO i PiS.

- Pięć tysięcy spotkań z wyborcami w całym kraju przeprowadzą w ostatnim tygodniu kampanii kandydaci do Sejmu i Senatu z list PSL. Zapowiedział to w sobotę w Poznaniu szef sztabu wyborczego PSL Eugeniusz Grzeszczak.

- Przedsiębiorcy, aktorzy, sportowcy i celebryci z komitetu poparcia Platformy Obywatelskiej spotkali się w niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie, by w bezpośrednich rozmowach przekonywać wyborców do PO.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował w sobotę Platformę Obywatelską za wycofanie inwestycji na Podkarpaciu, m.in. budowy zapór wodnych, umocnień Wisły i linii kolejowej. "To wbrew idei równości obywateli" - przekonywał Kaczyński.

- W ostatnich dniach kampanii "potrzebna jest większa mobilizacja w dotarciu do ludzi i przekonaniu ich, jak ważne są wybory" - mówił w sobotę w Legnicy (Dolnośląskie) Grzegorz Schetyna, który zajmuje pierwsze miejsce na liście kandydatów PO do Sejmu w okręgu legnickim.

- Dzięki temu, że PSL ma w województwie świętokrzyskim rolę moderującą, ten region ma największą dynamikę wzrostu PKB, najszybciej nadrabia dystans, rozwija się wykorzystując środki europejskie - uważa wicepremier Waldemar Pawlak.

- Prawo i Sprawiedliwość jest jedyną partią, która reprezentuje interesy polskiej wsi i polskich rolników - przekonywali w sobotę w Szczecinie politycy tej partii.

- Lepsi nauczyciele powinni zarabiać więcej - stwierdziła minister edukacji Katarzyna Hall podczas telewizyjnej dyskusji na temat czasu pracy nauczycieli, systemu ich wynagradzania i ewentualnych przyszłych zmian w Karcie Nauczyciela.

- O odwagę we wprowadzaniu w życie reformy szkolnictwa wyższego zaapelował w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Grupa kilkudziesięciu rodziców z małymi dziećmi pikietuje w sobotę przed Kancelarią Premiera. Zgromadzeni są przeciwni wprowadzeniu od przyszłego roku obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Ich zdaniem szkoły nie są przygotowane na przyjęcie młodszych dzieci.

- Premier Donald Tusk wraz z młodymi ludźmi ze Stowarzyszenia Siemacha biegał w niedzielę po krakowskich Błoniach . Pytany, czy to promocja zdrowego trybu życia czy PO, odpowiedział, że stara się biegać w wolnych chwilach, jak zaznaczył, "to jest weekend roboczy, ale wszystko można pogodzić".

- Około 9 tys. uczestniczek zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 14. Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii. Na jasnogórskich błoniach pojawiły się nie tylko Polki, ale też kobiety z Czech, Niemiec, Słowacji, Izraela oraz ich rodziny i przedstawiciele służby zdrowia.

- Prezydentowa Anna Komorowska apelowała do pań, by poszły na wybory i namówiły do tego innych podczas II ełckiego salonu kobiet. "Najgorsza rzecz to nie głosować, a potem narzekać" - mówiła w sobotę Komorowska.

- Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, polityka zagraniczna, koalicje powyborcze oraz inwestycje na Pomorzu - to niektóre z tematów sobotniej debaty liderów list do Sejmu PO i PiS w okręgu gdańskim - Sławomira Nowaka i Anny Fotygi.

- Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik został wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) - poinformowało w sobotę PAP biuro prasowe Episkopatu. Wyboru dokonano podczas odbywającego w Tiranie posiedzenia Rady.

- Dwie osoby zginęły w sobotę przed południem w wypadku awionetki do jakiego doszło niedaleko jez. Nyskiego na Opolszczyźnie. Ofiary to pilot i równocześnie właściciel samolotu, oraz pasażer maszyny - poinformowała PAP policja.

- Jedna osoba zginęła, a pięć innych zostało rannych w zderzeniu czterech samochodów w Nieborowicach w powiecie gliwickim - podało Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

- Lider Polskiej Partii Pracy Sierpień '80 Bogusław Ziętek powtórzył w sobotę w Szczecinie, że jego partia - jeśli wygra wybory - podniesie emerytury i renty, wyeliminuje tzw uwmowy śmieciowe, ma też pomysł na uwłaszczenie byłych pracowników PGR.

- Ok. 200 osób uczestniczy sobotę w Gdańsku w przyjęciu urodzinowym Lecha Wałęsy. Były prezydent skończył 29 września 68 lat. Wśród gości są m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski.

- Programy wyborcze 9 października zorganizują TVP1, TVP Info, TVN24 oraz Polsat News. Sondażowe wyniki wyborów mają zostać podane po godz. 21, czyli tuż po planowanym zamknięciu lokali wyborczych.

- Krzysztof Skowroński będzie nowym prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - zdecydował w sobotę Zjazd Delegatów SDP. Zastąpi na tym stanowisku Krystynę Mokrosińską, która pełniła tę funkcję od 2001 r. i która rekomendowała Skowrońskiego na swego następcę.

- Kilkanaście tysięcy osób obejrzało w niedzielę pierwszy publiczny pokaz zamykania dachu Stadionu Narodowego w Warszawie. Przez 15 minut membrana z tworzywa, przesuwając się na konstrukcji z lin stalowych, zamieniła stadion w ogromną, krytą halę. (PAP)

bg/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)