Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 16 maja, 20.00

...

16.05.2012 | aktual.: 16.05.2012 20:38

16.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowela dotyczy legalizacji pobytu oraz podejmowania przez cudzoziemców w Polsce pracy w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, która odkłada o trzy lata wejście w życie niektórych rozwiązań. Dzięki temu koszty jej wprowadzania dla samorządów mają być niższe.

- Sam przyznałbym nagrody sześciu osobom z GDDKiA, które się tak angażują w nadzór nad budową autostrady A2 - powiedział w środę minister transportu Sławomir Nowak. Sześciu pracowników Dyrekcji otrzymało nagrody uznaniowe w łącznej wysokości 64 tysięcy zł brutto.

- Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia kasacji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego od prawomocnego wyroku nakazującego mu przeprosiny Agory SA za porównanie wydawanej przez nią "Gazety Wyborczej" do "Trybuny Ludu" z 1953 r. i zarzucenie Agorze związków z oligarchią.

- Sytuacja w Europie i Azji, transformacja armii Polski i Chin, szczyt NATO - były w środę tematem rozmów ministra obrony ChRL gen. Lianga Guanglie w Warszawie. Chiński minister podziękował za współpracę wojskowo-naukową. W rozmowie z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem Guanglie podkreślił, że "Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej przyjmującym chińskich żołnierzy na swoich uczelniach". Rozwijające się stosunki wojskowe między Polską a Chinami gen. Guanglie uznał za ważną część polityki obu państw.

- TVP i Polskie Radio są w katastrofalnej sytuacji finansowej - alarmowali w środę prezesi spółek na posiedzeniu senackiej komisji kultury. Polskie Radio rozważa zaprzestanie nadawania na falach długich, a TVP ograniczenie produkcji, zwłaszcza w ośrodkach regionalnych.

- OPZZ zgłosiło do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie tegorocznej kwotowej waloryzacji emerytur i rent za niezgodną z Konstytucją - poinformował w środę szef związku Jan Guz.

- Powstała największa w Polsce grupa zakupowa energii elektrycznej. Przyjęła nazwę Polimerowa Energia, tworzy ją 90 przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem tworzyw sztucznych i kauczuków - poinformował zarządzający tą grupą Waldemar Sobański.

- W czwartek i piątek w Białowieży odbędzie się spotkanie polskich i litewskich parlamentarzystów z zespołu ds. trudnych. Obie strony zapewniają, że zależy im na rozmowie.

- Resort transportu pracuje nad projektem ustawy, który rozwiąże problemy regulowania przez firmy budujące drogi należności wobec ich podwykonawców - poinformował minister Sławomir Nowak. Dodał, że na dokończenie tego projektu potrzebuje jeszcze 48 godzin.

- Blisko 600 samolotów z kibicami może przylecieć do Warszawy na Euro 2012 - poinformował w środę PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Fani futbolu będą mieli w tym czasie do dyspozycji ponad 2 mln miejsc w samolotach.

- Maksymilian Rigamonti z "Newsweeka" został laureatem tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo - ogłoszono w środę w Warszawie. Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała jego fotografia z prac ekshumacyjnych grobów polskich oficerów w Bykowni.

- Francuski reżyser Tony Gatlif promował w środę w Warszawie swój film "Oburzeni". Obraz inspirowany jest esejem "Czas oburzenia!", autorstwa Stephane'a Hessela, 94-letniego dyplomaty nazywanego duchowym ojcem Ruchu Oburzonych.

- Klub SLD zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin - poinformował w środę wiceszef klubu Sojuszu Ryszard Zbrzyzny. SLD kwestionuje m.in. "stachanowski" - zdaniem posła Sojuszu - tryb uchwalania ustawy.

- Na karę trzech lat więzienia skazał w środę warszawski sąd okręgowy oskarżoną m.in. o korupcję b. posłankę PO Beatę Sawicką. B. burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego za przyjęcie łapówki sąd skazał na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat.

- Agenci CBA zatrzymali w środę rano naczelnika Wydziału Projektowania Systemów Informatycznych w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji oraz dwóch prezesów jednej z firm informatycznych. Jak poinformował PAP rzecznik CBA, to kolejni zatrzymani ws. teleinformatyki.

- Najlepiej do Euro 2012 przygotowane są lotniska, kolej - dobrze, a transport drogowy - dostatecznie - ocenił w środę minister transportu Sławomir Nowak. Zapewnił, że Polska jest gotowa organizacyjnie do piłkarskich mistrzostw Europy.

- W ramach przygotowań do Euro 2012 zmodernizowanych miało być 1041 km linii kolejowych, udało się zakończyć ponad 80 proc. tych inwestycji - powiedział w środę minister transportu Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do Euro.

- Na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata i grzywnę skazał w środę bielski Sąd Okręgowy prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego. Samorządowiec był zamieszany w sprawę grupy przestępczej, która wyłudzała towary i pieniądze. Wyrok jest nieprawomocny.

- Po dewastacji w łódzkim zoo ok. 500 tys. zł na zainstalowanie w ogrodzie systemu monitoringu przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Na ten cel prowadzona jest też zbiórka pieniędzy w internecie pod hasłem "Ratujmy łódzkie zoo".

- 800 dolnośląskich policjantów i funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej ukończyło dwuletni kurs j. angielskiego, który odbywał się w ramach przygotowań do Euro 2012. Kursanci uczyli się m.in. zwrotów branżowych i sformułowań typowych dla kibiców.

- Polska potrzebuje rewolucyjnego podejścia do cyfryzacji Polski, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać w pełni rozwojowy potencjał naszego kraju - uważa szef MAC Michał Boni. Jak ocenił, istotnym czynnikiem tego nowego stylu jest sprawna informatyzacja administracji.

- PO zwróci się do sejmowej komisji etyki o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego za słowa o Adolfie Hitlerze, jakie padły w piątek w Sejmie. Platforma domaga się też przeprosin od prezesa PiS, którego nazywa "naczelnym oszczercą III RP".

- Zbliżenie SLD i Ruchu Palikota, łącznie z wystawieniem wspólnych list w najbliższych wyborach do europarlamentu, jest możliwe - uważa wiceszef SLD Józef Oleksy. Według Janusza Palikota, przeszkodą na drodze do współpracy jest lider Sojuszu Leszek Miller, który tego nie chce.

- 11 szpitali i 9 przychodni, do których kierowani będą kibice i uczestnicy mistrzostw Euro 2012, wyznaczono w stolicy na czas turnieju. Ma być też polowa izba wytrzeźwień. Pomoc udzielana będzie przede wszystkim w punktach medycznych na stadionie lub strefie kibica.

- Według tezy raportu dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego, eksperta parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, jej przyczyną były wybuchy w czasie podejścia do lądowania, które zapoczątkowały destrukcję samolotu w powietrzu. Raport ma być przekazany do prokuratury.

- Znak "zakaz pedałowania", krzyż celtycki, orzeł z rózgami liktorskimi oraz ręka z krzyżem i mieczem nie będą prawnymi symbolami Narodowego Odrodzenia Polski. Warszawski sąd odmówił ich zarejestrowania.

- Do łódzkiego sądu wpłynęły zażalenia obrońców na areszt osób podejrzanych ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Wśród nich nie ma zażalenia na areszt Igora M. ps. Patyk, który jako jedna z dwóch osób usłyszał zarzut zabójstwa - poinformowało w środę PAP biuro prasowe sądu.

- Rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken poinformowała w środę PAP, że sześciu pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nadzorujących budowę autostrady A2, otrzymało nagrody uznaniowe w łącznej wysokości 64 tysięcy brutto.

- Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w środę, że związkowcy z "Solidarności" przekroczyli prawo, blokując w piątek Sejm. Prezydent opowiedział się za "ostrymi decyzjami" ze strony władzy wykonawczej w tej sprawie. (PAP)

zdz/ ana/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)