Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 25 sierpnia, 17.00
...
25.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 45-proc. poparciem - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. PiS odnotowuje w tym sondażu 29 proc. poparcia, a SLD - 14 proc.
- Już po raz drugi nie udało się rozpocząć w środę w warszawskim sądzie procesu trojga oskarżonych o szantażowanie senatora PO Krzysztofa Piesiewicza. Nie stawiła się jedna z oskarżonych - przesłała zaświadczenie o chorobie. Rozprawę odroczono do 29 września.
- 16-latka z Wodzisławia Śląskiego zginęła na koloniach w Bułgarii. Wszystko wskazuje na to, że stojąca na pomoście dziewczyna została porwana przez falę. Na miejsce pojechali przedstawiciele rodziny nastolatki i szefowa biura podróży, które organizowało wyjazd.
- Hierarchowie zgromadzeni w środę na Jasnej Górze na pierwszej sesji Rady Biskupów Diecezjalnych mają przyjąć stanowisko w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.
- Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w środę w Pałacu Prezydenckim kilkadziesiąt nominacji na stanowiska sędziów sądów powszechnych, trzy na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego oraz jedną na stanowisko sędziego sądu wojskowego.
- Szefowie sztabów generalnych Polski i Rosji - gen. Mieczysław Cieniuch i gen. Nikołaj Makarow - podczas spotkania w Warszawie omówili możliwe obszary współpracy wojskowej obu krajów - poinformowały w środę służby prasowe Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
- Dwóch polskich żołnierzy pełniących służbę w misji ISAF w Afganistanie zostało rannych w wyniku ostrzału konwoju - poinformował PAP rzecznik kontynentu por. Sebastian Kostecki.
- Zarząd Zakładów Chemicznych Police wprowadza od września br. Program Dobrowolnych Odejść w spółce - poinformowało w środę biuro prasowe firmy. Decyzje podjęto po konsultacjach z zakładowymi związkami zawodowymi.
- Metalowy krzyż, a także nieaktualne tablice graniczne, bezprawnie zainstalowane tablice pamiątkowe i reklamowe usunęli ze szczytu Rysów w ostatnim tygodniu wakacji pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Kolejne 5 mln zł na zakup sprzętu medycznego trafi w tym roku do szpitali podległych samorządowi województwa łódzkiego. Szpitale mają zakupić za te środki m.in.: tomograf komputerowy, aparat RTG, aparaty do znieczuleń i stoły operacyjne.
- Cztery osoby z Francji, Szwecji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, które w latach 80. w różny sposób wspierały Solidarność, odbiorą w Gdańsku z rąk Lecha Wałęsy Medale Wdzięczności - poinformowało Europejskie Centrum Solidarności.
- Klub PSL zaapelował w środę do PO o poparcie projektu zmian w ustawie o podatku PIT, które umożliwiłyby rozliczanie podatnika przez urząd skarbowy. PO podchodzi do pomysłu sceptycznie.
- Lider partii Wolność i Praworządność Janusz Korwin-Mikke ogłosił w środę, że będzie startował w wyborach na prezydenta Warszawy. Obiecuje, że gdy zostanie prezydentem, to m.in. usunie tramwaje tam, gdzie kolidują one z ruchem ulicznym.
- Projekt ustawy metropolitalnej, mimo że jest gotowy, nie ma szans na wejście w życie; przeciwne są mu m.in. mające sprzeczne interesy samorządy różnych regionów kraju. Dlatego bardzo możliwe, że powstanie kilka odrębnych propozycji dla różnych metropolii.
- Roman Kosecki (PO), Ryszard Czarnecki (PiS), Ryszard Kalisz (Lewica), Janusz Piechociński (PSL) - to tylko niektórzy parlamentarzyści, którzy w czwartek zagrają w charytatywnym turniej piłki nożnej dla powodzian z Bogatyni.
- Działacze klubu piłkarskiego Miedź Legnica - Zenon B. i Zbigniew K. - zostali na polecenie wrocławskiej prokuratury zatrzymani w związku ze śledztwem w sprawie korupcji w piłce nożnej.(PAP)
zdz/