Trwa ładowanie...
d41ylcx

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 27 października, 20.00

...

Share
d41ylcx

27.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w środę, że obowiązująca konstytucja jest dobra, ale należy ją poprawić w punktach, które są związane z członkostwem Polski w UE i perspektywą wejścia do strefy euro.

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w środę, że nie boi się ekskomuniki ze strony Kościoła za ustawę o in vitro. Jak zaznaczył, w żadnym cywilizowanym kraju europejskim nie zdarzyło się, aby w XXI wieku strefę polityczną dotknęła ekskomunika.

- Klub PO poprze przygotowaną przez PSL, SdPl i SD uchwałę, która ma być odpowiedzią Sejmu na tragiczne wydarzenia w łódzkim biurze PiS. Podobne stanowisko ma zająć SLD, natomiast klub PiS uchwały nie akceptuje.

d41ylcx

- Styczeń 2011 r. jest realnym terminem zakończenia prac polskiej komisji badającej okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem - mówił w Sejmie szef MSWiA Jerzy Miller. Dodał, że polska strona wykorzysta prawdopodobnie pełne 60 dni na odniesienie się do projektu raportu MAK.

- Dochodzimy do finału batalii o lepsze szpitale, o prawa pacjenta, o tańsze leki - powiedział w środę premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Sejmie. W środę w Sejmie rozpocznie się debata nad rządowymi projektami ustaw zdrowotnych.

- Przepisy, które znajdują się w rządowym pakiecie ustaw zdrowotnych są korzystne przede wszystkim dla pacjentów - oświadczyła podczas środowej debaty w Sejmie minister zdrowia Ewa Kopacz.

- Pakiet ustaw zdrowotnych przedstawionych przez rząd trafi do prac w komisji zdrowia - zdecydowali w środę posłowie. Podczas piątkowego głosowania rozstrzygną, czy projekt ustawy o sieci szpitali autorstwa PiS również trafi do komisji, czy zostanie odrzucony.

d41ylcx

- 1 dla SLD, 2 dla PSL, 3 dla Polskiej Partii Pracy Sierpień '80, 4 dla PO i 5 dla PiS - takie numery list komitetów wyborczych w wyborach samorządowych wylosowała w środę Państwowa Komisja Wyborcza.

- W piątek w Warszawie ma być podpisane polsko-rosyjskie porozumienie gazowe - poinformował PAP resort gospodarki. Podpisanie tego dokumentu zwieńczy blisko dwuletnie negocjacje z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski.

- Ministerstwo infrastruktury, które nadzoruje Pocztę Polską, nie ma planów prywatyzacyjnych wobec tej spółki - poinformowała w środę wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj, podczas obrad sejmowej komisji skarbu.

- Ponad 560 mln zł wypłaciła już Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osobom gospodarującym w trudnych warunkach, np. na słabych glebach. W pierwszej kolejności pieniądze trafiają do rolników poszkodowanych przez tegoroczną powódź.

d41ylcx

- Propozycja zawieszenia ulgi prorodzinnej i internetowej oraz kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. i 20 proc. będą przedmiotem dalszych analiz w resorcie finansów - poinformowała w środę PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

- Kluby parlamentarne PO i PSL zapowiedziały w środę poparcie dla projektu ustawy okołobudżetowej. Opozycja krytykuje zaproponowane przez rząd rozwiązania, przede wszystkim planowaną w 2011 r. podwyżkę VAT i obniżenie zasiłku pogrzebowego.

- Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski wraz z szefami kół poselskich SdPl i Stronnictwa Demokratycznego - Markiem Borowskim i Bogdanem Lisem - zaproponował uchwałę, która ma być odpowiedzią Sejmu na tragiczne wydarzenia w łódzkim biurze PiS.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w środę PAP, że jego klub nie poprze w Sejmie uchwały ws. tragicznego wydarzenia w łódzkim biurze PiS, zaprezentowanej przez PSL, SdPl i SD, ani żadnej innej, która "nie będzie jednoznacznie mówiła o potępieniu socjotechniki nienawiści".

d41ylcx

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział w środę, że w trakcie czwartkowych uroczystości pogrzebowych Marka Rosiaka szefowie klubów PO, SLD i PSL złożą wieniec w imieniu Sejmu.

- Szef Komisji Etyki Poselskiej Sławomir Rybicki (PO) zapowiada prace nad zmianami w Regulaminie Sejmu, które miałyby umożliwić komisji szybszą reakcję na nieetyczne zachowania posłów.

- Janusz Palikot (niezrz.) został w środę jednogłośnie odwołany z funkcji przewodniczącego komisji Przyjazne Państwo. Nowym szefem komisji został były wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld (PO).

- Komisja Etyki Poselskiej upomniała w środę Adama Hofmana (PiS) za jego wypowiedź dotyczącą Janusza Palikota (niezrz.) - poinformował dziennikarzy szef komisji Sławomir Rybicki (PO). "Komisja przyjęła racje Janusza Palikota, a nie moje" - ocenił poseł PiS.

d41ylcx

- Ani jedna oferta nie wpłynęła na ogłoszony przez resort skarbu przetarg sprzedaży 85 proc. akcji Bielskich Zakładów Lin i Pasów Bezalin w Bielsku-Białej - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa.

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że dopiero jesienią 2011 roku parlament będzie decydował o zmianach w ubezpieczeniach zdrowotnych rolników, do czego zobowiązał Trybunał Konstytucyjny w swoim wtorkowym orzeczeniu.

- W domach pomocy społecznej i zakładach psychiatrycznych zdarzają się pobicia, naruszenia nietykalności cielesnej i poniżające traktowanie osób - wynika z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji za rok 2009. W środę w biurze RPO odbyła się konferencja poświęcona raportowi.

- IPN znów może wnosić o uchylenie immunitetów sędziów orzekających w oparciu o dekret o stanie wojennym - wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej, w praktyce było to niemożliwe z powodu uchwały Sądu Najwyższego. Sześciu sędziów złożyło zdania odrębne.

d41ylcx

- Popierany przez PiS niezależny kandydat na prezydenta Warszawy Czesław Bielecki złożył w środę w Miejskiej Komisji Wyborczej wniosek o rejestrację swojej kandydatury.

- Abd al-Rahim al-Nashiri, domniemany więzień CIA z Polski, uzyskał status poszkodowanego od warszawskiej prokuratury, prowadzącej śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

- W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 31 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na 2.00, dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać od 27 marca 2011 roku.(PAP)

osz/ asa/

d41ylcx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ylcx
d41ylcx