Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 8 września, 20.00

...

08.09.2010 | aktual.: 08.09.2010 20:23

08.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Kryzys finansowy pokazał nam jak bardzo jesteśmy od siebie zależni w Europie i na świecie - powiedział podczas inauguracji rozpoczętego w środę XX Forum Ekonomicznego przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

- Polska komisja wyjaśniająca okoliczności katastrofy polskiego TU-154 pod Smoleńskiem otrzymała już dokumenty od Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego w Moskwie (MAK). Przywiózł je do Polski akredytowany przy MAK płk. Edmund Klich.

- Prezydent Bronisław Komorowski przyjął listy uwierzytelniające od pięciu nowych ambasadorów w Polsce - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ambasadorem Rosji w Warszawie jest Aleksander Aleksiejew, a Niemiec - Ruediger Freiherr von Fritsch.

- Projekt dotyczący uzależnienia płacy minimalnej od PKB może znaleźć się na wtorkowym posiedzeniu Radzie Ministrów - powiedział w środę dziennikarzom podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Zespół parlamentarny PiS, badający katastrofę smoleńską, wystąpił w środę do prokuratury o przekazanie wszystkich materiałów w sprawie katastrofy, w tym dotyczących remontu TU-154M oraz czarnej skrzynki ATM - poinformował szef zespołu, Antoni Macierewicz.

- Posłanka Elżbieta Jakubiak została zawieszona w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości - te nieoficjalne informacje PAP potwierdził w środę poseł Arkadiusz Czartoryski, szef okręgu, z którego Jakubiak startowała do Sejmu.

- Marszałek Sejmu i sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna powiedział w środę, że nie ma wiedzy o tym, by toczyły się rozmowy na temat przejścia niektórych polityków PiS do PO, np. Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Pawła Poncyljusza.

- Politycy z PO, PSL i SLD na wspólnej konferencji prasowej skrytykowali wywiad prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego opublikowany w środę w "Gazecie Polskiej". Ocenili go jako "skandaliczny", a niektóre zawarte w nim stwierdzenia jako "szkodzące polskiej racji stanu".

- Mimo śmierci prezesa NBP Sławomira Skrzypka proces, jaki wytoczył ekonomiście Janowi Winieckiemu, ruszy ponownie 19 listopada. W imieniu nieżyjącego Skrzypka wystąpi jego żona Dorota. W środę strony nie zawarły ugody.

- Wprowadzenie składki pielęgnacyjnej po 2020 roku jest tylko jedynym z możliwych wariantów pomocy osobom niesamodzielnym - wynika z oświadczenia biura prasowego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

- W ciągu minionych siedmiu lat wydobycie kruszyw, stosowanych m.in. w drogownictwie i budownictwie, wzrosło w Polsce o ponad 120 proc. Eksperci prognozują dalszy wzrost wydobycia tych materiałów, uzależniając jednak jego wielkość od wzrostu całej gospodarki.

- Ponad 900 mln zł zostanie przeznaczone w 2011 r. na utrzymanie dróg krajowych - poinformował PAP w środę zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski. W tym roku na ten cel zaplanowano 840 mln zł.

- Poznańska Wojskowa Prokuratura Okręgowa przesłała do sądu tylko część żądanych przez niego materiałów dotyczących wydarzeń w Nanghar Khel. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie przerwał proces w tej sprawie, żądając uzupełnienia dowodów.

- Warszawski ratusz zachęca mieszkańców do udziału w dialogu społecznym. Mają temu służyć modelowe konsultacje prowadzone we wszystkich dzielnicach miasta, dotyczące m.in. urządzenia skwerów, czy rozmieszczenia punktów dostępu do internetu.

- W ciągu najbliższej doby na Wiśle poniżej ujścia Narwi, na dolnej Pilicy oraz na górnym Liwcu utrzymywać się będą przekroczenia stanów alarmowych - informuje IMiGW.

- W ciągu najbliższych dni, w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na dolnej Odrze przewidywany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich - informuje IMiGW.

- Na Wiśle poniżej zbiornika we Włocławku przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych - informuje IMiGW.(PAP)

mln/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)