Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 10 stycznia, 20.00
...
10.01.2012 | aktual.: 10.01.2012 20:38
10.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Uchylenie zapisów przewidujących kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. We wtorek przyjęła go Rada Ministrów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
- W sprawie zmian w prokuraturze wojskowej i ewentualnej reorganizacji tej prokuratury kluczowe będzie zdanie prokuratora generalnego, żadne zmiany nie zostaną wdrożone bez konsultacji z PG - zapewniło we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się we wtorek za przyjęciem rządowego projektu, który przewiduje wzrost wszystkich rent i emerytur o 71 zł. Komisja odrzuciła poprawkę zmierzającą do podniesienia świadczeń o 84 zł.
- Z początkiem roku weszła w życie ustawa o systemie pieczy zastępczej; zgodnie z zawartymi w niej przepisami zlikwidowano część ośrodków adopcyjnych. To wzmocni szarą strefę - uważa Tomasz Polkowski z Towarzystwa Nasz Dom, którego ośrodek przestał istnieć.
- Pion śledczy łódzkiego IPN umorzył śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych popełnionych w latach 1944-1956 na mieszkańcach dawnego woj. nowogródzkiego. Dotyczyło ono masowych deportacji i zabójstw, m.in. żołnierzy AK.
- Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział PAP, że do majowego kongresu środowisk lewicowych ugrupowanie nie zmieni nazwy. "Zmiana nazwy miałaby sens, gdybyśmy łączyli się z inną partią, a do 1 maja do tego nie dojdzie" - zaznaczył.
- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że przyszedł najwyższy czas, aby europejscy politycy zaczęli mówić swoim społeczeństwom, jak naprawdę wygląda polityka europejska i co trzeba zrobić, by uratować Unię Europejską.
- Poszkodowani w tzw. wydarzeniach grudniowych z 1970 r. mogą nadal starać się o przyznanie im uprawnień kombatanckich. Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że niezgodny z konstytucją jest termin końcowy 31 grudnia 1999 r. dla uzyskania tych uprawnień.
- Ponad jedna trzecia przedsiębiorców - 34 proc. twierdzi, że banki stawiają im zbyt wygórowane wymagania - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Rzetelna Firma, które zostało opublikowane we wtorek.
- Uchylenie zapisów przewidujących kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, który Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek na swojej stronie internetowej. Jak poinformowało MZ, projekt noweli został przekazany do Rady Ministrów. Rząd ma zająć się nim jeszcze we wtorek.
- Rzecznik praw pacjenta Barbara Kozłowska poinformowała PAP, że we wtorek rozpoczyna postępowanie wyjaśniające wobec 91 placówek medycznych. Dotyczy ono sygnałów związanych z protestem pieczątkowym lekarzy. Kozłowska poinformowała także, że wezwała Naczelną Radę Lekarską oraz protestujące organizacje lekarzy do natychmiastowego zaprzestania akcji pieczątkowej. Jak powiedziała, postępowanie wyjaśniające jest związane ze zbiorowym naruszeniem praw pacjentów. Dotyczy placówek medycznych np. przychodni, a nie pojedynczych lekarzy.
- Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Poznaniu wszczęła we wtorek śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności próby samobójczej wojskowego prokuratora płk. Mikołaja Przybyła. Już odbyło się przesłuchanie rannego, który przebywa w szpitalu.
- Według prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas jego rozmowy z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem nie pojawił się wniosek o odwołanie naczelnego prokuratora wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego.
- Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył we wtorek, że zanim złoży podpis pod nowelizacją ustawy refundacyjnej, będzie chciał zapoznać się z jej treścią. Projektem noweli, który powstał w Ministerstwie Zdrowia, zajął się we wtorek rząd.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała siedem osób, w tym trzech pracowników Ministerstwa Środowiska, w związku z korupcją przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego - poinformował PAP wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl. Jak dodał, chodzi o trzech pracowników Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska. ABW zatrzymała też pracownika Państwowego Instytutu Geologii i trzy osoby z firm ubiegających się o koncesje.
- Dwóch byłych dyrektorów sprzedaży z międzynarodowych korporacji informatycznych zatrzymało we wtorek CBA na polecenie warszawskiej prokuratury apelacyjnej. Ma to związek ze sprawą korupcji w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Zatrzymane zostały w sumie trzy osoby; trzecią jest pracownik jednej z firm komputerowych - poinformował we wtorek PAP wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl.
- Po 55. roku życia funkcjonariusze m.in. policji i żołnierze będą mogli przejść na emeryturę, pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat - zakłada projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych. We wtorek MSW skierowało dokument do konsultacji społecznych.
- 27 krajów UE powinno wspólnie dojść do porozumienia, jak stawić czoło kryzysowi euro; nie można pozwolić, by pogłębił on podziały między krajami wspólnej waluty i pozostałymi - apelował we wtorek w Warszawie duński minister ds. europejskich Nicolai Wammen.
- Polskie PKB wzrośnie 2-3 proc. w 2012 r. - prognozowali ekonomiści, którzy uczestniczyli we wtorek w panelu pt. "Co nas czeka w 2012 r." Przewidują, że niektóre kraje strefy euro wpadną w recesję, ale ominie ona Niemcy.
- Protest polegający na skrupulatnej kontroli podróżnych, przeprowadzony we wtorek przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na lotnisku w Warszawie oraz na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Medyce nie spowodował większych utrudnień.
- Dziewiąty dzień protestują zwalniani pracownicy likwidowanych Lubelskich Zakładów Przemysłu Skórzanego (LZPS) z Grupy Protektor. Sześć protestujących osób opuściło siedzibę spółki, ale okupacja trwa nadal. Na środę zaplanowano kolejne mediacje.
- Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku, po spadku zamówień w latach 2009-11, co wpłynęło na pogorszenie wyników finansowych, odbudowuje swą pozycję, dywersyfikując produkcję i szukając nowych rynków zbytu - poinformował PAP prezes spółki Andrzej Suchecki.
- 393 z 500 stron internetowych oferujących kredyty konsumenckie, które przebadano w UE, nie spełnia wszystkich wymagań unijnego prawa ochrony konsumentów. Instytucje finansowe i pośrednicy nie informują o wszystkich kosztach, nie da się więc porównywać ofert.
- Od początku stycznia już ponad 570 cudzoziemców złożyło wnioski o zalegalizowanie pobytu w Polsce; najliczniej o abolicję występują obywatele Ukrainy, Wietnamu i Armenii - poinformowała we wtorek rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Ustawa, na mocy której cudzoziemcy przebywający w Polsce nielegalnie mogą starać się o legalizację pobytu, weszła w życie 1 stycznia.(PAP)
amp/ osz/ asa/