Trwa ładowanie...
d1uapki

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 11 października, 17.00

...

Share
d1uapki

11.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- W niedzielnych wyborach parlamentarnych PO otrzymała 39,18 proc. głosów, PiS 29,89 proc., Ruch Palikota 10,02 proc., PSL 8,36 proc., SLD 8,24 proc. - ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza podając we wtorek oficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych.

- PO wprowadzi do nowego Sejmu 207 posłów, PiS - 157, Ruch Palikota - 40, PSL - 28, SLD - 27, a Mniejszość Niemiecka - jednego. Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc.

- W Senacie zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS; dwóch reprezentantów będzie miał PSL; jednego - inicjatywa Obywatele do Senatu; będzie też trzech senatorów niezależnych - Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych.

d1uapki

- Będę proponował zarówno prezydentowi, jak i wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, aby do końca prezydencji nie zmieniać składu rządu - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika "Polityka".

- Premier Donald Tusk zapowiedział zmianę na stanowisku ministra edukacji. W wywiadzie dla "Polityki" pochwalił m.in. pracę ministrów: zdrowia - Ewy Kopacz, rozwoju regionalnego - Elżbiety Bieńkowskiej, obrony - Tomasza Siemoniaka i spraw zagranicznych - Radosława Sikorskiego.

- Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak poparł pomysł, by do końca prezydencji nie zmieniać składu rządu. Zapowiedział "nowe otwarcie" po Nowym Roku; do tego czasu koalicja ma rozmawiać o nowej strukturze gabinetu. Zdradził, że już teraz mogą jednak nastąpić "korekty".

- Zapowiedziane przez Bronisława Komorowskiego konsultacje, m.in. w sprawie tworzenia nowego rządu, rozpoczną się w środę i potrwają do piątku. Szefowie partii, które wejdą do nowego Sejmu, będą spotykać się z prezydentem indywidualnie; w środę spotkanie z liderami PO i PiS.

d1uapki

- Jarosław Kaczyński poinformował we wtorek, że pójdzie na powyborcze konsultacje do prezydenta. Zapowiedział również, że nie zrezygnuje z funkcji szefa PiS oraz że jego formacja w Sejmie będzie "całkowicie ignorować" Ruch Palikota

- Janusz Palikot zapowiedział, że wśród pierwszych kwestii, którymi jego ugrupowanie będzie chciało się zająć w Sejmie, znajdą się m.in. sprawy in vitro oraz związków partnerskich.

- Ruch Palikota jest gotowy poprzeć rząd Donalda Tuska, bez obejmowania stanowisk, tylko poprzez "wskazanie do tego rządu bezpartyjnych czy ponadpartyjnych fachowców" - oświadczył we wtorek Janusz Palikot.

- Według oficjalnych danych OKW w Warszawie, w okręgu obejmującym stolicę i obwody głosowania za granicą, wybory do Sejmu wygrała PO z 49 proc. poparcia, przed PiS - 27,28 proc., Ruchem Palikota - 10,87 proc. i SLD - 7,67 proc. PO zdobyła tu 11 mandatów, PiS - 6, Ruch Palikota - 2 i SLD - 1.

d1uapki

- Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że po wyborach oddał się do dyspozycji prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Zaznaczył jednak, że odpowiedzialność za wynik, jaki uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, ponosi całe ugrupowanie. Przyznał, że wewnętrzne sondaże PiS okazały się błędne.

- Wybory nie przyniosły zasadniczych zmian w klubie Platformy Obywatelskiej. Wśród posłów pojawi się parę nowych nazwisk, m.in.: Jacek Rostowski, Dariusz Rosati czy Marcin Święcicki.

- W nowej kadencji Sejmu klub SLD będzie liczył 27 posłów, wśród których znaleźli się m.in.: b. premier Leszek Miller, żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Jerzego Szmajdzińskiego, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz brat b. lidera SLD Wojciecha Olejniczaka, Cezary Olejniczak.

- Prezydent podpisał nowelizację ustaw o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz o rzecznikach ubezpieczonych i pacjenta. Zakazuje ona rzecznikom m.in. przynależności do partii politycznych oraz pracy na innych stanowiskach.

d1uapki

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wymianie informacji z organami ścigania państw UE. Przewiduje ona, że służby będą mogły wymieniać się informacjami z systemu Schengen i z baz danych osobowych, daktyloskopijnych czy o skradzionych pojazdach.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o ochronie zwierząt, zaostrzającą kary za znęcanie się nad zwierzętami, w tym za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem. Ustawa zakazuje też trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o współpracy rozwojowej - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje m.in., że współpraca ta będzie prowadzona na podstawie wieloletnich programów, sporządzanych na okresy nie krótsze niż 5 lat.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał obszerną nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczącą m.in. możliwości eksmitowania do noclegowni lub schronisk sprawców przemocy w rodzinie. (PAP)

amp/ jtt/

d1uapki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uapki
d1uapki