Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 4 października, 20.00
...
04.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły dopiero od września 2013 r. - taka propozycja zmiany przepisów zostanie przedstawiona przez resort edukacji nowemu parlamentowi. Oznacza to przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
- Zwiększenie w listopadzie i w grudniu tego roku świadczenia pielęgnacyjnego o 100 zł przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Pomoc ta przysługiwać będzie matce lub ojcu (bądź innym osobom), na których spoczywa obowiązek alimentacyjny. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również faktycznemu opiekunowi dziecka niepełnosprawnego, który z powodu znacznego stopnia niepełnosprawności dziecka musi zrezygnować z pracy.
- Premier Donald Tusk uważa, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie chce wziąć udziału w debacie wyborczej, bo albo się boi, albo ma coś do ukrycia. Jednocześnie zadeklarował, że on jest do dyspozycji w tej sprawie.
- Podczas pobytu w Gorzowie marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że debata z udziałem liderów PO i PiS pozwoliłaby Polakom na poznanie wizji największych partii na rozwój kraju przez następne cztery lata.
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, która przyznaje RPO większe uprawnienia podczas wizytacji więzień oraz prawo przetwarzania danych osobowych - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.
- Trzeba chronić producentów rolnych i przetwórców przed problemami związanymi z zatorami płatniczymi - powiedział we wtorek minister rolnictwa Marek Sawicki podczas IV Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Zaproponował utworzenie funduszu gwarantowanych płatności.
- Premier Donald Tusk zadeklarował we wtorek, że w sprawie tworzenia nowego rządu po wyborach, bez żadnej dyskusji podda się woli prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Tylko od niego będzie zależało, komu powierzy misję tworzenia rządu" - mówił Tusk.
- Prezes PSL Waldemar Pawlak przekonuje, że jego partia nie prowadzi żadnych rozmów o ewentualnej koalicji z PiS, a plotki na ten temat, na które powołuje się szef SLD Grzegorz Napieralski, są absurdem. Według Pawlaka, jedno jest pewne: "PSL będzie w przyszłym rządzie".
- PSL przedstawia pomysł na zapewnienie tanich mieszkań dla młodych ludzi. Ludowcy proponują nadbudowywanie na dachach bloków z płyty niewielkich lokali, których koszt nie przekraczałby 2,5 tys. zł za metr kwadratowy.
- SLD zaprezentowało we wtorek deklarację neutralnego światopoglądowo państwa. Zakłada ona m.in. renegocjację konkordatu, uporządkowanie zasad finansowania Kościoła katolickiego oraz wykreślenie z ustawy o rtv zapisu nt. wartości chrześcijańskich.
- 41 proc. badanych jest niezadowolonych z demokracji; co trzeci - 33 proc. - zgadza się z tym, że niekiedy rządy niedemokratyczne mogą być lepsze niż demokratyczne - wynika z sondażu CBOS, który we wtorek został przekazany PAP. Ponad dwie piąte respondentów (45 proc.) deklaruje zadowolenie z funkcjonowania demokracji, a nieco mniejszą grupę (41 proc.) stanowią ci, którzy są w tej kwestii krytyczni. Jak podkreśla CBOS w corocznych pomiarach, które prowadzone są niemal od początku lat dziewięćdziesiątych, niezadowoleni z działania demokracji w Polsce zazwyczaj przeważali nad zadowolonymi.
- Co trzeci (33 proc.) potencjalny wyborca PSL deklaruje prawicowe poglądy, co czwarty (24 proc.) - lewicowe; 21 proc. deklaruje poglądy centrowe - wynika z sondażu CBOS. Najlepszy wynik w wyborach po 89' PSL osiągnęło w 1993 roku (15,5 proc.); najgorszy - w 2005 (6,96 proc.). CBOS zauważa, że poparcie dla PSL notowane w sondażach ośrodka w długoletniej perspektywie systematycznie maleje.
- Polacy ostro potępiają zdradę oraz nadużywanie alkoholu - za grzech uznało je odpowiednio 84 i 60 proc. badanych. Seks przedmałżeński oraz mieszkanie z partnerem przed ślubem oceniają jako mniejszy grzech niż objadanie się - wynika z badania TNS OBOP.
- Powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w skład którego weszliby kombatanci, walczący o niepodległość Polski w latach 1914-1963, przewidują założenia do nowelizacji ustawy o kombatantach, przyjęte we wtorek przez rząd.
- Nieudane negocjacje w sprawie cukru, "świńska górka" i blokada eksportu mięsa, utrudniły w latach 2005 - 2007, za rządów poprzedniej koalicji, działalność rolników - podkreśla w komunikacie przekazanym we wtorek PAP Centrum Informacyjnego Rządu. CIR w komunikacie odniosło się do konferencji prasowej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego we wsi Złota (woj. łódzkie).
- Polska tradycyjna wieś to polskie złoto - powiedział Jarosław Kaczyński, który gościł we wtorek we wsi Złota (woj. łódzkie). Prezes PiS podpisał też zobowiązania swojej partii wobec rolników.
- Społeczeństwo oczekuje realizacji naszego programu - twierdzą politycy PiS, powołując się na przeprowadzony na swoje zamówienie sondaż, w którym pytano o sprawy opisane w programie PiS. Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik PiS Adam Hofman, sondaż został przeprowadzony przez TNS OBOP pomiędzy 15 a 18 września na grupie 1000 dorosłych respondentów.
- Szef sztabu wyborczego PO Jacek Protasiewicz nie musi przepraszać kandydatów Ruchu Palikota za wypowiedź, że za Palikotem stoją ludzie "z przeszłością kryminalną" - orzekł we wtorek warszawski sąd okręgowy. Protasiewicza pozwał w trybie wyborczym komitet Ruchu Palikota zarzucając mu rozpowszechnianie nieprawdziwych i szkalujących informacji o kandydatach Ruchu do Sejmu.
- Stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia Stowarzyszenia Solidarni 2010 w sprawie rzekomych przestępstw premiera Donalda Tuska przy badaniu katastrofy smoleńskiej.
- PO zrezygnowała ze złożenia pozwu w trybie wyborczym przeciw prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego wypowiedzi o zwalnianiu niepełnosprawnych za rządów PO. Choć Platforma ocenia, że wypowiedź jest nieprawdziwa, to uważa, że nie kwalifikuje się do pozwu w trybie wyborczym.
- PJN pozywa w trybie wyborczym premiera Donalda Tuska za wypowiedź dotyczącą Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wniosek w tej sprawie trafił we wtorek po południu do warszawskiego sądu okręgowego.
- Wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska, europosłowie Wojciech Olejniczak i Janusz Zemke - to potencjalni ministrowie z Sojuszu, których wymienia szef partii Grzegorz Napieralski. Według niego, w tej kadencji SLD zdobyło "absolutną zdolność koalicyjną".
- Przed ministerstwem rolnictwa odbył się we wtorek happening, który był formą protestu przeciwko uprawom genetycznie modyfikowanym. Ekolodzy domagali się zakazu handlu nasionami GMO, a także ich wysiewu. W akcji wzięło udział ok. 30 osób.
- Partie polityczne, choć dostrzegają potrzebę informatyzacji i rozwoju społeczeństwa informatycznego, to wciąż nie jest to dla nich priorytet - wynika z tegorocznego badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).
- 36-latek z Zielonej Góry usłyszał we wtorek zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku i zniszczenia radiowozu podczas nocnych zamieszek w tym mieście. Grozi mu do 10 lat więzienia. To pierwsza z dziewięciu zatrzymanych po zajściach osób, które usłyszą zarzuty.
- Gdyńska Prokuratura Rejonowa wniosła we wtorek do sądu apelację od wyroku uniewinniającego Adama Darskiego "Nergala" od zarzutu znieważenia uczuć religijnych.
- Starszy szeregowy Rafał Nowakowski zginął we wtorek w Afganistanie, gdy pod pojazdem polskiego patrolu wybuchł improwizowany ładunek wybuchowy - poinformował rzecznik Polskiego Kontyngentu Wojskowego mjr Sebastian Głuszczak.
- W Prokuraturze Okręgowej w Nowym Sączu mają być w środę przesłuchani w charakterze świadków krewni Damiana Rz., oskarżonego o zamordowanie w połowie sierpnia sześciu osób w St. Heller na wyspie Jersey.
- 700 stron narzekania na kolegów po piórze, polskie społeczeństwo i w ogóle ludzkość, z elementami dyskusji literackich i motoryzacyjnych zawiera wydana właśnie korespondencja Sławomira Mrożka i Stanisława Lema. Mrożek przyjechał do Polski na promocję książki.(PAP)
amp/ ana/