Trwa ładowanie...
d44uke8

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 7 grudnia, 20.00

...

d44uke8
d44uke8

07.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Polscy prokuratorzy będą mogli bez ograniczeń przeglądać akta rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej - takie jest najważniejsze uzgodnienie, które zapadło we wtorek w rozmowach polskich i rosyjskich prokuratorów generalnych z delegacjami.

- Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że przekazał prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi, iż strona rosyjska powinna się spodziewać wielu uwag do ustaleń lub braku ustaleń w raporcie MAK o katastrofie smoleńskiej. Jest ich ponad 200 stron - dodał szef rządu.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zakończył wizytę w Polsce. Jego samolot odleciał we wtorek ok. godz. 11 z wojskowego lotniska Okęcie w Warszawie. Miedwiediew z Polski udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie UE-Rosja. Wcześniej we wtorek Miedwiediew złożył kwiaty na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

d44uke8

- Prezydent Niemiec Christian Wulff przyjechał do Polski z jednodniową wizytą w 40. rocznicę podpisania układu o normalizacji stosunków między PRL a RFN, co miało miejsce 7 grudnia 1970 r.

- Prezydent Bronisław Komorowski na pokładzie rejsowego samolotu udał się we wtorek po południu do Chicago. W środę w Waszyngtonie Komorowski spotka się z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą.

- Trybunał Konstytucyjny za zgodny z ustawą zasadniczą uznał we wtorek przepis stanowiący, że sąd może odczytać protokoły zeznań świadków bez ich wzywania tylko wtedy, gdy oskarżony nie zgłosi sprzeciwu, nawet jeśli według sądu przesłuchanie nie jest niezbędne. Pytanie prawne w tej kwestii zadał Sąd Rejonowy w Lublinie. Zdaniem tego sądu w wielu przypadkach przepis Kodeksu postępowania karnego może stać w sprzeczności z zasadą rozpoznania sprawy "bez nieuzasadnionej zwłoki".

- Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, dzięki której umowy zawierane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej z operatorami telekomunikacyjnymi będą miały moc prawną, wejdzie w życie 21 grudnia br. - poinformował we wtorek UKE.

d44uke8

- Sąd Okręgowy, rozstrzygając sprawę dot. zażalenia na odmowę dokonania czynności notarialnej, orzeka jako sąd drugiej instancji - postanowił we wtorek Sąd Najwyższy, odpowiadając - w składzie siedmioosobowym - na pytanie prawne trzyosobowego składu SN.

- Kandydatem Platformy Obywatelskiej do Trybunału Konstytucyjnego będzie prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka, dziekan wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do władz PO. We wtorek mija termin zgłaszania kandydatów do TK na jedno wakujące miejsce.

- B. polityk PiS Ludwik Dorn będzie do końca obecnej kadencji parlamentarnej posłem niezrzeszonym, ale w przyszłorocznych wyborach będzie kandydował do Sejmu z listy tej partii. Dorn oświadczył, że nie ma jednak mowy o jego powrocie do PiS. O nawiązaniu ponownej współpracy Dorna z PiS poinformował na wtorkowej konferencji prasowej szef klubu tej partii Mariusz Błaszczak.

d44uke8

- Sztab wyborczy kandydata na prezydenta Wałbrzycha Mirosława Lubińskiego (niezależny) złożył we wtorek wniosek o ponowne przeliczenie głosów, które zostały oddane w II turze wyborów samorządowych. Lubiński zdobył w wyborach 49,41 proc. głosów, a zwycięzca Piotr Kruczkowski (PO) 50,59 proc. Na Kruczkowskiego głosowało 13 880 osób, a na Lubińskiego 13 555, różnica między kandydatami wyniosła więc zaledwie 325 głosów.

- Polacy ufają dziennikarzom bardziej niż księżom, ale mniej niż np. prawnikom. W powszechnym wyobrażeniu dziennikarz to mężczyzna w średnim wieku, prowadzący wywiady w telewizji i radiu - wynika z badań przeprowadzonych przez ISP, Radio ZET i Millward Brown SMG/KRC. Badania te przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej. Wskazują one, że dziennikarzom ufa blisko trzy czwarte społeczeństwa. Zawód ten cieszy się większym zaufaniem niż ksiądz, urzędnik, biznesmen czy polityk, ale mniejszym niż naukowiec, nauczyciel, lekarz i prawnik.

- W latach 2005-2007 istniała czarna lista dziennikarzy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą ds. nacisków Wojciech Czuchnowski. Dodał, że na liście znaleźli się dziennikarze zajmujący się tematyką prokuratorsko-sądową. Powiedział, że jego telefon był w 2007 roku na podsłuchu.

d44uke8

- CBA przedłużyło kontrolę oświadczeń majątkowych posła Janusza Palikota o kolejne trzy miesiące - poinformował PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński. Kontrola została wszczęta we wrześniu br., na wniosek warszawskiego urzędu skarbowego.

- Spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych odbędzie się 10 grudnia. "Mam nadzieję, że znajdziemy porozumienie" - powiedział we wtorek szef rządu.

- W rodzinnym grobowcu w Oporowie (wielkopolskie) spoczęły we wtorek szczątki kpt. Józefa Ponikiewskiego, adiutanta Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Kpt. Ponikiewski poległ w katastrofie gibraltarskiej w 1943 r.

d44uke8

- Pasażerowie mogą mieć problemy z kupieniem miejscówek w pociągach TLK kursujących według nowego rozkładu jazdy - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska. Zapewniła, że do czwartku problem powinien zostać rozwiązany.

- Około 18 tys. pielęgniarek i położnych korzysta obecnie z finansowania studiów pomostowych ze środków Unii Europejskiej - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Projekt realizowany jest przez resort zdrowia we współpracy z wybranymi uczelniami. Na finansowanie studiów licencjackich przeznaczono 180 mln zł.

- Wybierając kandydatów do pracy, pracodawcy preferują tych z polskim obywatelstwem - wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych, które po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono przy pomocy tzw. testów dyskryminacyjnych.

d44uke8

- Polski żaglowiec "Fryderyk Chopin" nie może opuścić portu w Falmouth. Został zabezpieczony z powodu roszczeń, z jakimi wystąpiła firma, której holownik odholowywał go po utracie dwóch masztów do portu - poinformował PAP armator żaglowca Dariusz Czajka.

- Radomska prokuratura zajęła się sprawą dopisania ponad 100 osób do rejestru wyborców przed drugą turą wyborów wójta Jedlni-Letniska.

- Dyrektor Szpitala Czerniakowskiego, na który NFZ po przeprowadzonej kontroli nałożył ponad 200 tys. zł kary, podał się do dymisji; została ona przyjęta - poinformował we wtorek PAP wydział prasowy urzędu miasta st. Warszawy.

- Ciężkich obrażeń ciała doznała narciarka, w którą wjechał pijany narciarz na stoku w Białce Tatrzańskiej. Narciarz miał ponad 2 promile w wydychanym powietrzu. "35-letnia mieszkanka Krakowa w wyniku wypadku doznała złamania barku, stłuczenia głowy i wstrząśnienia mózgu" - poinformował we wtorek PAP rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

- 56-letnia kobieta, która trafiła ze złamaną nogą do warszawskiego Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, zmarła po sześciu dniach oczekiwania na operację ortopedyczną. W lecznicy prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. Sprawą zajęło się także Ministerstwo Zdrowia. (PAP)

amp/ asa/

d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8